28.11.2022 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejen plošně, ale i mezi řádky

O technice firmy Energreen, kterou na českém a slovenském trhu zastupuje firma Hanes, jsme již několikrát psali a věnovali se především speciálním strojům určeným pro likvidaci náletových dřevin. Ty jsou vhodné zejména pro práci v extrémních podmínkách, kde klasické traktory s frézami nemohou být použity z důvodu příkrých stoupání, nebo podmáčeného terénu. Ne náhodou jsou v rámci ČR nejčastěji využívány při likvidaci dřevin pod VN vedením elektrické energie, nebo na strmých svazích lemujících úseky dálnic. Ale možnosti nasazení mohou být různorodější.

Jedna z alternativ využití vyplývá z faktu, že naše lesy postihla v minulých letech enormní kůrovcová kalamita. Většina uschlých porostů již byla odtěžena a nyní nastává problém spočívající v zalesnění holin a výchově mladých porostů. Ta je nejnáročnější v prvních letech, kdy je růst sazenic pomalý a konkurenční rostliny mají nad nimi navrch. Klasické vyžínání s využitím ruční práce je možné na menších plochách, ale někde je třeba zalesnit a ošetřovat stromky na rozlohách stovek hektarů. A tam mohou pomoci roboti Energreen.

Má to samozřejmě několik omezení. Tím hlavním je vzdálenost řádků výsadby. Podle použité frézy to musí být 1,5 až 1,7 m (fréza 130 cm), nebo 2 m (fréza 150 cm) a také je vhodné, aby meziřadí bylo bez pařezů, nebo jich tam bylo jen minimum. Frézy sice mohou menší či ztrouchnivělé pařezy rozdrtit, ale má to své jasné limity. Pokud pařezy v meziřadí zůstanou, snižuje se efektivita práce, protože robot je musí objíždět. Proto je dobré na výše uvedené myslet již při výsadbě, a pokud to jde, zajistit aby většina pařezů byla v řádcích.

Využití robotů pro likvidaci náletových dřevin a ostatních nežádoucích rostlin v meziřadí bylo firmou Hanes zkoušeno v letošním roce s využitím strojů RoboEVO (záběr 1,3 m) a RoboMidi (záběr frézy 1,5 m). Bylo prováděno drcení křovin a trav ve starší výsadbě, jejíž výchovná péče byla v minulých letech zanedbána. Řádky smrčků však byly dobře vidět, takže obsluha se mohla dobře orientovat a pomocí dálkového ovládání udržet stroj mezi nimi. Protože frézy umí nadrtit dřeviny až do průměru 10 cm, nebyl s likvidací doprovodných rostlin problém a zpracovaly i hodně starých pařezů. To vše při nesrovnatelně vyšší výkonnosti, než jakou by nabídlo ruční vyžínání.

Dá se tedy konstatovat, že nasazení strojů RoboEVO či RoboMIDI může najít své uplatnění při likvidaci nežádoucích rostlin v době, než dojde k dostatečnému vzrůstu vysazených porostů. A dá se i konstatovat, že současné plochy, na nichž došlo k neplánovanému odlesnění, se bez uplatnění techniky neobejdou. Tak velké množství lidí pro včasnou výsadbu a následnou výchovu porostů prostě není k dispozici.

 Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 11/2022.*


RoboMIDI při likvidaci trávy a náletových dřevin v zanedbané oplocence

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down