Den Zemědělce, který uspořádalo vydavatelství Profi Press na pozemcích ZVOS Hustopeče, byl věnován sklizni obilovin. Premiérově přibylo energetické využití slámy, kde se přednášející zaměřil na nové trendy.
Krátce po zahájení Dne Zemědělce představil nové trendy v energetickém využití biomasy Ing. Petr Hutla, CSc., z Výzkumného ústavu zemědělské techniky. Následně se prezentovaly firmy z oboru.
Specialisté na hořáky
„Působíme v oboru vytápění budov a průmyslových aplikací s využitím plynných a kapalných paliv včetně těch s předponou bio. Zabýváme se obchodem, montážemi a servisem tepelných a technologických zařízení. Jsme autorizovaným dovozcem blokových plynových a olejových hořáků italské firmy Riello. Nabízíme širokou škálu modelů plynových, olejových a dvoupalivových hořáků, klasických i nízkoemisních. Výkonová oblast je od 11 do 10 400 kW v monoblokovém provedení, v nízkoemisním od 16 do 10 400 kW, u průmyslových hořáků do 32 000 kW. Dodáváme také hořáky pro sušičky obilí, kukuřice a dalších zemědělských plodin, zapalovací hořáky pro kotle na biomasu a na veškeré aplikace při výrobě tepla, páry a teplé užitkové vody. Nabízíme kompletní olejové hospodářství a úložiště na extra lehký topný olej s využitím plastových nádrží firmy Werit. Tyto aplikace se v současné době s ohledem na cenu tohoto média používají zejména jako záložní zdroje,“ řekl Ing.Vladislav Šlitr, jednatel firmy GFE, s. r. o.
Brikety i výrobní linky
Pražská společnost Atea, s. r. o., dodává do obchodní sítě ekologicky šetrné topné pelety a brikety pod značkou Granofyt vyrobené z obilné a řepkové slámy. Jejich cena je o 30 % nižší oproti vytápění zemním plynem. Výhřevnost činí 16,7 MJ/kg. Obsah škodlivých zplodin je velmi nízký, popela do šesti procent. Ten lze využít jako minerální hnojivo. Pelety se dostávají na trh volně ložené, v patnáctikilových pytlích, nebo jako balení Big Bag na 400 až 1000 kg. Firma vyrábí linku na výrobu pelet a briket z obilní a řepkové slámy a další biomasy. Obsluhují ji dva pracovníci a měsíční výkon dosahuje při nepřetržitém provozu 1000 tun, hodinový se pak pohybuje kolem 1,5 tuny pelet a briket. Společnost dále nabízí linku na zpracování dřevní hmoty (štěpky, pilin, hoblin nebo kůry), sušicí dopravník pelet nebo drtiče dřevěných palet.
Nadstandardní topné systémy
Firma Verner, a. s., uvedla na trh první zplyňovací kotel na dřevo v roce 1992. Specializuje se výhradně na vývoj a výrobu technicky nadstandardních topných systémů na spalování biomasy o výkonu od 5 do 10 000 kW, a to pro tuzemský trh i na vývoz. Nabízí možnost výměny kotle na zemní plyn, elektřinu, uhlí nebo topný olej za ekologický kotel na palivo podle zdrojů zákazníka, a to s podporou státní dotace až 60 %. Jak společnost uvádí ve své prezentaci, nikdy nepodřizuje technickou úroveň a kvalitu výrobků jejich ceně. Standardními palivy jsou pelety z obilních plev, řepkové či obilní slámy, odpady z řepky, pokrutiny, zadina, olejniny a dřevní pelety, mezi nadstandardní paliva lze zařadit hořčici, hrách, kmín, makovinu, slunečnici nebo světlici barvířskou. V průmyslových kotlích je možné spalovat i balíkovanou či řezanou slámu, odpady po čištění obilovin a olejnin, dřevní štěpku či piliny. Kotle lze využít pro vytápění zemědělských usedlostí, budov, hal, dílen, kanceláří i celých areálů, k ohřevu TUV nebo sušení obilí či kukuřice.
Sedmdesát let na trhu
Rodinná firma Atmos byla založena v roce 1936 a dnes se řadí k největším evropským výrobcům kotlů na tuhá paliva. Zpočátku se zaměřovala na zplynovací pohonné jednotky pro lodě a automobily. Ty fungovaly na stejném principu jako moderní zplynovací kotle na dřevo a uhlí. V roce 1945 zahájila výrobu kompresorů Atmos. Násilnou tečku učinilo v roce 1951znárodnění. Přes veškerá úskalí se podařilo udržet vývoj kotlů na dřevo, zplynovacích agregátů a kompresorů. Na výstavě Pragotherm v roce 1980 představila firma první zplynovací kotle na dřevo a dřevní odpad. Doposud vyvinula 90 typů teplovodních kotlů. Prvním byl Ekonomik z roku 1968. Dnešní sortiment zahrnuje kotle na dřevo o výkonech od 15 do 100 kW, na uhlí a dřevo (18 – 50 kW), černé uhlí (25 – 35 kW), pelety (4,5 – 60 kW) a kombinované kotle na zplynování dřeva v kombinaci s hořákem na pelety, zemní plyn o výkonech od 15 do 35 kW. Čtyři pětiny produkce míří na zahraniční trhy. Na produkci kotlů, které šetří kapsu i životní prostředí, dnes pracují v rodinné firmě dvě generace rodiny Cankařových.
Kotle pro směsné spalování
Od roku 1992 vyvíjí a vyrábí Ekoefekt, a. s., teplovodní automatické ekologické kotle na spalování hnědého uhlí o různých výkonech pro rozmanité objekty od rodinných domů až po centrální výtopny. Společnost se zaměřila na vývoj nových automatických kotlů s otočným roštem v rozmezí výkonů od 24 do 600 kW, spalujících hnědé uhlí ekologicky, čistě a s komfortní obsluhou. V roce 1999 vyvinul Ekoefekt kotle na biomasu, respektive směsné spalování dřevní štěpky a hnědého uhlí. „Nejvýznamnějším projektem v této oblasti byla teplofikace obce Staré patřící pod Třebívlice u Lovosic. V roce 2003 jsme uvedli do provozu další kotelnu na směsné spalování biomasy a uhlí v obci Ralsko-Kuřivody o výkonu 900 kW. Každoročně realizujeme několik projektů centrálního vytápění. V roce 2007 jsme přišli s novými automatickými kotli Ekoefekt Bio 23 a Ekoefekt 23. Kotel Ekoefekt Bio 23 na dřevěné pelety dosahuje účinnosti až 91 % a je určen zejména pro rodinné domy,“ informoval nás technik společnosti Ekoefekt Luděk Steklý.