30.04.2008 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejen technika do výkonných linek

Na brněnském veletrhu Techagro byla v pavilonu D a jeho volné ploše umístěna společná expozice techniky Krone. Šlo o průřez celým výrobním programem této německé firmy, počínaje malou žací lištou a konče výkonnou řezačkou či samojízdným žacím strojem. Trendem v konstrukci techniky pro sklizeň píce je vývoj a výroba strojů s co nejvyšším denním výkonem. Právě souprava samojízdného žacího stroj Krone Big M II, shrnovače Swadro 1400 a řezačky Big X 650 zvládne denně sklidit až sto hektarů trvalých travních porostů. Předpokladem je dobrá organizace práce, optimální počet přepravních prostředků a výkonná technika pro rozhrnování a dusání hmoty.

Samojízdný žací stroj Krone Big M vystavený na venkovní ploše má motor Daimler Chrysler o výkonu 360 k a tři lišty Easy Cut o záběru 3,2 m. Řiditelná náprava se nachází až za nimi, takže není třeba tak velké překrytí, přitom celkový záběr se oproti nesené trojkombinaci zvětšil na 9,7 m. Stroj je vybaven shrnovacími šneky, při práci se píce rozprostírá na plochu nebo shazuje do jednoho řádku.

Exponáty z jihočeských Předslavic
Na práci žacího stroje navazuje čytřrotorový shrnovač Krone Swadro 1400, který byl rovněž součástí společné expozice značky Krone. Vzhledem k tomu, že tento stroj umožňuje vytvářet středový řádek z 9,5 až 13,5 m, je určen do linky s již zmiňovanou řezačkou nebo s velkými senážními vozy. „Pro velkoplošné shrnovače Krone je charakteristický velmi klidný chod daný konstrukcí kulisových drah a plynule nastavitelná výška prstů z kabiny řidiče,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Filip Javorek, vedoucí prodeje společnosti Liva Předslavice. „Dosavadní uživatelé se shodují v tom, že jde o velice výkonné stroje šetrné k pozemku i sklízené píci. V letošním roce představíme v rámci našich služeb takzvanou. Big line technologii sklizně píce, kterou budou tvořit právě žací stroj Big M II, shrnovač Swadro 1400 a řezačka Big X 650.“
V expozici firmy Liva Předslavice, jednoho z předních prodejců techniky Krone v České republice, však zaujímala dominantní postavení řezačka Krone Big X 650 s takzvaným bioplynovým řezacím bubnem, která obdržela na loňské výstavě Země živitelka ocenění Zlatý klas. Jejím vlastníkem je Agrokombinát Dolní Žandov u Chebu. Samojízdné řezačky Big X s klasickým řezacím bubnem se v podmínkách České republiky velice osvědčily, a to především díky následujícím technickým parametrům: osmiválcový motor s výkonem nad 600 k, pohon všech kol, plynulá regulace pojezdu, přizpůsobení otáček motoru rychlosti při přepravě, záběr plošného adaptéru Easy Collect na kukuřici 7,5 m, sběrač Easy Flow bez kulisových drah o šířce 3 m, šest vkládacích válců a řezací buben široký 800 mm s 28 nebo 40 (bioplynový) noži usazených do tvaru písmene V. Díky tomu je možné nastavovat teoretickou délku řezanky od 2,5 do 16 mm. V běžných podmínkách se spotřeba paliva u této řezačky pohybuje od 18 do 25 l na hektar, za velmi ztížených podmínek, v nichž může díky pohonu všech čtyř kol jako jedna z mála pracovat, spotřeba roste. Standardní denní výkon řezačky, u níž zemědělci ocení i velkou komfortní kabinu, je přibližně 30 ha kukuřice.
„Vraťme se ještě na skok k takzvanému bioplynovému bubnu, který kromě standardní délky řezanky pro skot dokáže vyrobit i jemnou řezanku pro bioplynové stanice, pokračuje Filip Javorek. „Jestliže řezačka s klasickým bubnem sklidí v prodloužené směně 20 až 25 hektarů, tak řezačka s bioplynovým bubnem sklidí za tu samou dobu 30 až 35 hektarů. Zvýšení představuje asi 30 procent. Nasazení bioplynového řezacího bubnu zajišťuje nejen drobnou řezanku, ale je zárukou vyšší výkonnosti, nižší spotřeby pohonných hmot a tedy příznivé ekonomiky.“

Velký senážní vůz i malé mulčovače
Hned vedle řezačky stál senážní vůz ZX 450 GL, který pořídilo ZOD Němětice na Strakonicku. Vůz je vhodný nejen ke sběru zavadlé píce, ale i k přepravě materiálu od sklízecích řezaček všech výkonových kategorií, neboť má zpevněné bočnice. Objem nástavby podle DIN (tzv. čistý objem) je 43 m3, což při středním stlačení představuje přibližně 73 m3. Základem konstrukce je masivní rám, který snese velké zatížení, celoplechová podlaha a robustní sběrač Easy Flow široký 2,10 m s velkou světlostí. Srdcem výkonného řezání je bohatě dimenzovaný řezný rotor se 46 řezacími noži, samozřejmostí je odpružená řiditelná náprava s flotačními pneumatikami, automatické napínání řetězů podlahového dopravníku a komfortní ovládání. Konstrukce vozu, zejména převodovky, umožňuje agregaci i s traktory o výkonu až 300 koní, v této kombinaci dosahuje souprava extrémních výkonů. Společným znakem techniky Krone je vyspělá konstrukce, dlouhá životnost a provozní spolehlivost.
Naopak k nejmenším exponátům v předslavické expozici patřily dva mulčovače Cabe – RAE 100 a TV-D 160 určené pro práci v sadech a vinicích v agregaci s malými traktory o výkonu 25 koní, které byly zároveň letošními novinkami společnosti Liva. Přehlédnout nešly ani boční mulčovače Enax/S a Ena/Fi se záběrem 1,6 až 2,5 m, které patří k nejoblíbenějším mezi českými zemědělci. Stroje řady Ena/Fi a Enax/S můžou pracovat jak v ose traktoru, tak mimo ni, mulčovací hlava pracuje v úhlu +90/-60 stupňů. Masivní rotor má 16 až 22 kladiv nebo 48 až 66 nožů. Univerzální kladiva jsou určena především k odstraňování náletových dřevin a drcení posklizňových zbytků, nože pak slouží k údržbě travnatých ploch. Mulčovače jsou vybaveny hydraulickými písty k nastavení polohy ramene mimo osu traktoru, pružinovým systémem jištění, kopírováním pozemku, stavitelnými splazy a bočně uloženou převodovkou. V nabídce společnosti Liva jsou i mulčovače se shazovacím dopravníkem, který hmotu ukládá mimo záběr.

Šetrný k hlízám, agresivní k nati
Na brněnském veletrhu Techagro nemohl chybět ani bunkrový sklízeč brambor a kořenové zeleniny značky AVR se stranovým vyoráváním, jejichž výhradním dovozcem do České republiky a na Slovensko je právě společnost Liva. Také tento stroj se pyšní oceněním Zlatý klas. Jednořádkový model AVR Spirit 4100 je vybaven automatickým naváděním na střed řádku, řiditelnou nápravou se systémem automatického navracení do přímého směru, vzduchovými brzdami a hydraulicky řiditelnou ojí. V základním vybavení je vlastní hydraulický okruh, takže většina pracovních funkcí se nastavuje plynule. Prosévací pruty u vyorávacího dopravníku mají standardní rozteč 40 mm a prosévací dopravník je doplněn mechanicky nastavitelným vytřásáním. Na přání lze zvolit rovněž jinou rozteč prutů, nebo hydraulicky ovládané vytřásání. Sklízeče jsou opatřeny bunkrem s kapacitou čtyři tisíce kilogramů. Zajímavým řešením je hydraulicky polohovatelný dopravník pro nakládání malých a velmi malých brambor do vedle jedoucí soupravy, které jsou vytříděny přímo na sklízeči. Toto řešení se uplatňuje především na Švýcarském trhu.
„U jednořádkových, ale i dvouřádkových sklízečů AVR oceňují pěstitelé brambor především pověstnou šetrnost k hlízám, a to díky pozvolnému nástupu směrem nahoru a chybějícím přepadům, neboť jde o jednopodlažní stroje,“ dodává závěrem Ing. Filip Javorek. „Další ceněnou vlastností je intenzivní odnaťování, před sklizní se tak nemusejí používat desikační přípravky nebo drtiče natě, čímž se šetří náklady za naftu či mzdy pracovníků. Sklízeče AVR se osvědčily u producentů sadby i pěstitelů konzumních či škrobárenských brambor. Dva modely Spirit 4100 má i jeden z největších českých šlechtitelů brambor Vesa Velhartice. První stroj si pořídili již v roce 2003 a na základě dobrých zkušeností si další zakoupili o dva roky později. V naší nabídce nechybějí ani větší robustnější dvouřádkové modely s velkým denním výkonem, které spolehlivě pracují i 24 hodin denně. S dvojřádkovým modelem Spirit 8200 sklidí například Předměřická akciová společnost 250 až 280 ha brambor za sezónu.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down