Společnost SaMASZ je známá zejména výrobou žacích strojů a ty tvoří i největší objem jejích prodejů. V nabídce jsou stále bubnové žací stroje, avšak zájem o ně je malý, a tak, jak velí trendy moderního zemědělství, prodejům dominují disková provedení. Ta jsou vyráběna v několika modelových řadách. Na pomyslném technologickém žebříčku stojí nejníže řada Samba, která sází na jednoduchost, lehkost konstrukce, energetickou nenáročnost a zajímavou cenu. Na opačné straně jsou výkonné žací trojkombinace MegaCut a GigaCut, o nichž se zmíníme v tomto článku.
Trojkombinace žacích strojů MegaCut a GigaCut se od sebe liší zejména tím, že ta druhá uvedená je doplněna o shazovací dopravníky, umístěné na dvojici vzadu nesených žacích strojů KDD. Při doplněné čelního žacího stroje se záběrem 3, nebo 3,4 m dosahuje takto vytvořená trojkombinace celkového záběru 8,6 až 9,4 m. A není náhodou, že právě největší záběr je i nejprodávanější.
Výkonová potřeba všech tří strojů s celkovým záběrem 9,4 m dosahuje asi 220 k (výrobce uvádí 180 k, ale to bude pravděpodobně minimum, bez kondicionéru a shazovacích dopravníků) a jejich celková hmotnost je pod 4,5 tuny. To jsou dobré hodnoty a žací stroje tak není nutné agregovat s extra výkonnými traktory.
Funkční konstrukce
U výkonných žacích trojkombinací SaMASZ je využíván systém sečení s názvem PerfectCut. Skříň žací lišty je svařovaná a rozmístění ozubených kol není liniové. To znamená, že v řadě jsou velká hnací kola, od nichž je vždy samostatně řešen pohon žacích disků. Konstrukce disků je obdobná jako u jednodušších systémů LineCut, které jsou použity u strojů nižších modelových řad. Na spodní části lišty jsou plazy a též výměnné kluzné podložky zvyšující bezpečnost práce a životnost stroje, nechybí jisticí systém SafeGear, který přestřižením zajišťovacího klínku odpojí pohon disku při najetí na překážku. Výbavou na přání jsou zvýšené plazy pro sečení v kamenitém a nerovném terénu.
Vzadu nesené žací jednotky KDD používají centrální zavěšení, hydraulickou pojistku či hydropneumatické odlehčení (může být i pružinové) a mají možnost volby prstového kondicionéru či mačkacích válců. S použitím shazovacích dopravníků souvisí nezávislý hydraulický okruh s vlastní nádrží a chladičem. Precizní je ovládací terminál, na němž lze měnit například přítlak pro každý ze žacích strojů, jednotlivě zvedat sekce, zapínat a měnit rychlost pohybu shazovacích dopravníků. Jejich válce mají speciální čisticí stěrky, které odstraňují nečistoty a zvyšují tak spolehlivost práce.*
Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 3/2021.