Poslední listopadový pátek se v Českém Krumlově uskutečnila malá slavnost. Agrozet České Budějovice, a. s., zde pro zemědělskou veřejnost oficiálně otevřel svůj nově zrekonstruovaný závod. Společně s dalšími třinácti tak českobudějovická společnost - nositelka certifikace ISO - pokrývá téměř celou Českou republiku. Kromě prodeje nových strojů budou i v Českém Krumlově klást velký důraz na technické služby, do nichž patří kvalitní servis a rychlé dodávky náhradních dílů.
„Je to naše nejmladší dítě a i když nám dalo hodně zabrat, stálo to za to. Dnes patří určitě k těm nejhezčím,“ řekl při slavnostním projevu generální ředitel akciové společnosti Agrozet České Budějovice Ing. Josef Smitka. „Skvělou práci odvedl nejen architekt Ing. Petr Fiala, který nám dokonce celý areál sladil do barev Agrozetu, ale především generální dodavatel – firma Edikt, a. s., z Českých Budějovic. Zapomenout nemohu ani na dalších dvanáct firem, které se na rekonstrukci podílely. Všichni odvedli perfektní práci a chtěl bych jim za ní poděkovat. Stejně jako zdejším zaměstnancům, kteří udrželi chod střediska i během náročné rekonstrukce.“
První investice od války
Historie Agrozetu České Budějovice sahá až do roku 1949 a přibližně stejně dlouhou historii má i českokrumlovský závod. „Na tomto místě původně sídlily firmy STS Kaplice či STS Český Krumlov, bohužel padesát let zde byly všechny společnosti v nájmu a žádný z majitelů ani nájemců do tohoto objektu nedal ani korunu. Od války zde doslova všechno chátralo a celý objekt byl v žalostném stavu. Veškeré zápisy o kontrolách vždy končily důraznými výtkami, které se týkaly hygieny, revize elektrických obvodů a podobně, nehledě na špatné pracovní prostředí zdejších zaměstnanců,“ zavzpomínal ředitel.
„Poslední majitel – společnost Kaplické strojírny - nám v roce 2000 dal nůž na krk: buď objekt koupíme, nebo se budeme muset vystěhovat,“ pokračoval Ing. Smitka. „Dlouho jsme zvažovali, co s Českým Krumlovem uděláme. Řada pracovníku navrhovala zchátralý závod zavřít, jiní to zase považovali za špatný krok. Nakonec jsme se rozhodli pro druhou variantu a v roce 2002 jsme koupili půlku areálu – budovy a pozemek zhruba za pět milionů korun. Zároveň jsme začali hledat zdroje na přestavbu, neboť vše je o penězích. V roce 2006 jsme se rozhodli, že celý objekt zrekonstruujeme a zadali jsme výběrové řízení. Vyhrála ho firma Edikt a byla to jednoznačně šťastná volba. Důkazem je tato ukázková stavba.“
Specifická podhorská klientela
Rekonstrukce závodu v Českém Krumlově začala 10. května 2007 a nový objekt byl zkolaudován letos 20. listopadu. Přestavba byla rozdělena do tří etap a probíhala za provozu. „Nebylo to jednoduché ani pro naše zákazníky, ani pro zaměstnance, ale konkurenční boj nám nedovolil středisko zavřít,“ vysvětluje ředitel Josef Smitka. „Nemohli jsme na rok opustit místní trhy, také bychom se už na ně nemuseli vrátit.“
I když je Český Krumlov vzdálen od Českých Budějovic přibližně 25 km, je tu podle ředitele akciové společnosti v porovnání s vnitrozemím přece jen jiná klientela. Zdejší zemědělci se specializují především na chov skotu, a tak v krajině nikoho nepřekvapí velké zastoupení luk a pastvin. Proto tu také nachází velké uplatnění především technika na sklizeň pícnin Pöttinger. I při stavu, jaký panuje v současném v zemědělství, prodá Agrozet České Budějovice, a. s., v Českém Krumlově zemědělskou techniku za více než 50 mil. korun, což na zdejší podmínky není málo a za 13 až 15 mil. korun náhradní díly. Zemědělci zde naleznou i kvalitní dílenské zázemí se čtyřmi pracovníky, kteří také přispívají „svou trochou do mlýna“.
I Šumava si přijde na své
Zrekonstruované obchodní centrum je velice krásný objekt, ve vstupní hale naleznou zemědělci recepci, malou mechanizaci, hobby program a nářadí. Celé dílo včetně projektové dokumentace stálo téměř 16 milionů korun. „Je to hodně peněz,“ dodává Ing. Smitka. „Zdravá návratnost je pět až sedm let, zde bude návratnost trvat možná třikrát tak dlouho, bude-li zemědělství alespoň na takové úrovni, jako doposud. Jsme však natolik zdravou a silnou společností, že si můžeme tuto neobvykle dlouhou dobu dovolit.“ V novém závodě v Českém Krumlově bude pro zemědělce ze Šumavy připraven široký sortiment strojů Pöttinger, technika John Deere a traktory Zetor. Nebude tu chybět ani komunální a lesní technika, manipulátory, malá mechanizace a doplňkový prodej, např. elektrické a ruční nářadí, oleje, truhlářské stroje, atd.
„Chceme, aby i tento závod byl na vysoké úrovni a aby se tu zemědělci cítili jako doma,“ řekl v závěru svého vystoupení Ing. Josef Smitka. „Bez spokojených zákazníků by se z něho stalo muzeum Agrozetu, a to bychom si v žádném případě nepřáli. Proto také počítáme s personálním posílením. V Českém Krumlově chceme prodávat špičkovou zemědělskou techniku, která do této oblasti patří a zabezpečovat kvalitní služby. Jde nám o spokojeného zákazníka, který v podstatě rozhoduje o tom, zda budeme na zdejším trhu existovat, nebo ne. Usilujeme také o spokojené zaměstnance, neboť jenom takoví jsou zárukou úspěchu celé firmy. Přáli bychom si, aby zemědělská veřejnost k nám nacházela cestu a vždy tu našla důstojné a příjemné prostředí.“