30.08.2022 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejvýkonnější řezačka připravena do služeb

Je tomu již více než deset let, kdy jsem byla na reportáži v podniku Jasno Jasenná u příležitosti předání první dvoumotorové řezačky Claas Jaguar v České republice. Tenkrát šlo o nejvýkonnější model řady Jaguar 900. Letos jsme se v podniku Jasno Jasenná potkali se Samuelem Šrámkem, vedoucím střediska Agrall Vsetín znovu. Tentokrát se předávaly řezačky Claas Jaguar dvě, z nichž jedna, model Jaguar 990, je opět nejvýkonnějším strojem celého segmentu sklízecích řezaček Claas.

Nejvýkonnější Jaguar

Jasno Jasenná nabízí několik sklizňových linek, jejichž stěžejním strojem je samojízdná řezačka. Linky jsou rozděleny podle toho, zda sklízí „krmivo“ pro bioplynovou stanici nebo pro skot. Pro bioplynové stanice jsou zapotřebí ty nejvýkonnější sklízecí stroje včetně navazující linky odvozů a velkých skladových objemů. Proto v Jasnu už léta pracují sklízecí řezačky Jaguar řady 900.

Řada Jaguar 900 prošla za dobu své existence dynamickým vývojem, přičemž některé inovace se nakonec ukázaly jako slepá ulička. Tak například vzpomínaná první řezačka Jaguar 980, tak aby dokázala poskytnout požadovaný výkon, byla vybavena dvěma motory. Avšak časem se ukázalo, že nasazení jednoho motoru s velkým objemem válců je efektivnější a lepší cestou. Místo toho dostala řezačka do vínku jeden motor MAN V-12, který pomocí elektroniky, sofistikované řídicí jednotky a systému Dynamic Power dokáže dosahovat výkonu až 925 koní. Zdvihový objem takového „obřiska“ činí 24,24 l a konstantní točivý moment dosahovaný v širokém rozsahu otáček zaručuje stabilní výkonovou křivku. Důležité je také pohonnou jednotku uchladit. Výhodou je velká povrchová plocha chladičů, která zajišťuje pomalé proudění vzduchu, a tím je mimo jiné také dosaženo nižšího znečištění chladičů.

Díky účinnému pohonu se nejvýkonnější Jaguar může pyšnit velkou průchodností (teoreticky až 400 tun materiálu za hodinu) a zároveň nízkou spotřebou paliva. Dvanáctiválcový motor je uložen napříč v zadní části stroje a přímo z klikové hřídele je prostřednictvím hlavního hnacího řemene poháněn celý stroj. Bez úhlové převodovky přímo na jednotlivé agregáty stroje. Je zde zachován firmou CLAAS léty ověřený systém postupného větvení přenosu síly od ústrojí, které spotřebovává nejvíc energie, k těm méně náročným. Takže hlavní klínový řemen pohání řezací buben a hydrogenerátor pro pohon vkládání, a také hřídel metače. Od metače je poháněn drtič zrn Multi Crop Cracker a od řezacího bubnu je pak poháněn sklizňový adaptér.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down