18.12.2018 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejvyspělejší postřikovače na trhu

Stroje na chemické ošetření rostlin jsou v posledních letech jedním z nejvíce diskutovaných témat. A to určitě právem, neboť právě postřikovače jsou stroje, které dokážou buď pozitivně, nebo negativně velice výrazně ovlivnit ekonomiku podniku. Když vezmeme v úvahu počet vstupů do porostu a cenu chemických prostředků, je každé procento, které neskončí v cílovém místě, finanční ztráta. Nemluvě o tom, že ochrana plodin je výrazným výnosovým prvkem. Každý zemědělský podnik, kde se řeší nákup aplikační techniky, se shoduje v jednom, že postřikovač je nasazen celý rok, s výjimkou přestávky v zimě a kratší pauzy v létě. Zákazníci se často shodují v názoru, že postřikovač spolu s manipulátorem je nejvytíženější technika.

Aby byla aplikace chemickými přípravky co nejúčinnější, je potřeba, aby byl postřik proveden ve správnou dobu a cíleně. Tedy, aby se přípravky dostaly opravdu do cílového porostu, popřípadě na půdu v případě preemergentního ošetření, a neskončily u souseda, nebo se při vyšších teplotách nevypařily. Ideální podmínky pro postřik, kdy je teplota 12 až 20 °C, vlhkost 60–80 % a rychlost větru do 4 m/s, jsou jen zřídka, a proto je potřeba zvolit takový postřikovač, jehož technologie nabízí nějakou přidanou hodnotu, patent, díky kterému se minimalizuje úlet a maximalizuje efekt z postřiků, i když nejsou přírodní podmínky ideální.

Přesně takové výzvě se postavila společnost Horsch–Leeb a přišla na trh s bezkonkurenční technologií BoomControl Pro. Ta díky čtyřem ultrazvukovým senzorům vede ramena 30 cm nad porostem za všech okolností, případně šest ultrazvukových senzorů u záběrů ramen nad 30 m. Ramena nesou trysky v rozteči 25 cm, aby i při nízké výšce ramen nad cílovou plochou docházelo k perfektnímu překrytí vedlejších postřikových kuželů. Jednotlivé trysky jsou ovládány vzduchem a jejich přepínání probíhá zcela automaticky při změnách pojezdové rychlosti. Otázkou je, jak je možné, aby ramena pracovala v takhle nízké výšce nad porostem? Odpověď zní následovně: zavěšení ramen v paralelogramu, pneumatické odpružení ramen a centrálně umístěný gyroskop (jedná se o elektronickou součástku podobnou gyrokompasu, která vychází z armádního využití – systém používají tanky, kdy hlaveň tanku drží rovinu, i když se tank pohybuje v terénu).

Německý výrobce Horsch– Leeb nabízí tento systém pro samojízdné postřikovače (Leeb PT 280 a Leeb PT 350) a stejně tak i pro tažené postřikovače (modely LT a GS). V kategorii tažených postřikovačů se velké oblibě těší zejména novější z bratrů, a tím je model Leeb LT. Stroj nese hlavní nádrž na postřikovou jíchu o objemu 4000–6000 l (z polyetylénu). Nádrž je tvarována do tvaru kapky, aby byla hladina v nádrži za všech okolností stabilní – není tak potřeba do nádrže umísťovat žádné vlnolamy. Tento tvar je navíc ideální i pro přepravní polohu, kdy jsou křídla ramen složena nad nádrží a nevyčnívají do stran. Ramena končí souběžně s postřikovačem a nezasahují tak dopředu
ke kabině traktoru. Jelikož je výrobce Horsch známý svým progresivním přístupem, lze postřikovače ovládat externími
terminály různých výrobců (John Deere, VarioTronic a další).*

Ing. Vít Polák
produktový manažer
PEKASS a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down