08.02.2002 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nenechte své ovoce shnít

Jsou roky, kdy se na vaší zahradě neurodí téměř žádné ovoce. Naopak jsou také léta, kdy si s ovocem neví žádný malopěstitel rady. Pomoc je však jednoduchá. Sebrat či otrhat, nechat vymoštovat nebo nechat vykvasit a vypálit. To již lze i v Mšeci na Rakovnicku. Právě tam totiž funguje moštárna a pálenice. Na důvod vzniku a provoz jsme se zeptali majitele zařízení Karla Pocha.

Po otevření vstupních dveří se před námi rozprostřela první z tří místností provozu – moštárna. Uprostřed ní samozřejmě čekal na další sezónu lis na ovoce od českého výrobce Štěpánek, stolařství a zámečnictví Šebrov. Zde si zákazníci mohou nechat ovoce pouze vymoštovat.
Pokud ovšem mají zájem, lze ovocnou drť přemístit do vedlejší místnosti – kvasírny. Zde probíhá ten „zázračný“ proces, při kterém se struktura a složení ovocné drtě mění na správnou a vhodnou k pálení. V den naší návštěvy byla místnost více než z poloviny zaplněna nádobami s kvasícím ovocem. Podle slov majitele není problém dovést si kvas v jakýchkoli nádobách – jako praktické se ukázaly plastové popelnice s kolečky. „Zatím disonujeme pouze 300 litrovými nádobami, ale pro příští sezónu chceme instalovat větší kontejnery, které pojmou 1 m3,“ říká Karel Poch. V kvasírně je udržována přibližně konstantní teplota. To proto, aby ovoce kvasilo průběžně a rovnoměrně.
Pokud si však pěstitelé umí ovoce vykvasit doma, mohou si surovinu, tedy vlastní kvas přivést až těsně před vypálením. Pak se mohou opravdu před sousedy a známými pochlubit, že pálenka je opravdu jejich.
A konečně třetí a poslední místnost – pálenice. Zde se nachází nejdůležitější zařízení celého provozu, pálící kolona. Je to je špičkový výrobek z české provenience – firmy J. Hradecký, Pacov.
Skládá se z předehřívací nádrže, vlastního kotle, retrifikační kolony, katalyzátoru a nakonec pro vlastní proces málo důležitého, ale pro finanční úřad nezbytného zařízení, a to průtokoměru.
K usnadnění dopravy kvasu do předehřívací nádrže slouží podtlakové potrubí. Kotel pojme naráz 300 l kvasu. Protože se jedná o moderní koncepci, probíhá pálení najednou. Funkci druhého pálení přebírá retrifikační kolona. V té se podle zvyšování teploty přidávají patra na vlastní pálení. Na místo dvojpálení se tedy využívá troj i čtyřpálení. Zařízení je konstuováno tak, že je ve výsledném produktu vyloučen obsah jakýchkoli škodlivých látek. Navíc je na potrubí napojen také katalyzátor, jehož úkolem je zachytit veškeré kyanidy uvolněné z pecek či jader.
Těsně před výtokem je namontován průtokoměr. Na jeho cifernících lze snadno odečíst, kolik výsledného produktu bylo vyrobeno a tudíž jakou je třeba zaplatit daň. A aby se průtokoměr nedal obejít, instaloval na zařízení finanční úřad celkem 52 plomb.
Protože je na pěstitelské pálenice uvalena pouze poloviční sazba spotřební daně, není možné si v Mšeci alkohol koupit. Když tedy chcete vlastní pálenku, nezbývá nic jiného, než sbírat, nechat vykvasit a vypálit.
A jak a z čeho palírna vznikla? Popudem pro její vznik byl loňský rok s velikou nadúrodou ovoce. Tudíž nejdříve došlo k vzniku moštárny. Na tu však logicky navazuje palírna s kvasírnou. Za sídlo pálenice byla zvolena nevyužívaná budova Obecního úřadu Mšec. Původně se jednalo o zemědělský provoz, konkrétně o stáje, takže největším problémem bylo vyřízení všech nutných formalit. Pak už šlo všechno ráz na ráz a brzy byla z kravína moštárna a pálenice.
Majitelům ovoce pálenice nabízí, že si mohou na vlastní pálení dohlížet. K tomu účelu je pálenice vybavena i posezením. Sem si podle slov majitele zákazníci přinesou i kousek špeku na zakousnutí, sledují, jak jim to teče a samozřejmě ochutnávají a ochutnávají.
Litr padesátiprocentní kořalky z Mšece vyjde zákazníka na 115 Kč, pokud si doveze kvas vlastní je to jen 95 Kč.
Protože je o zdejší provoz po několika málo měsících obrovský zájem, uvažuje majitel o zvýšení kapacity nákupem druhého kotle. „Jsme velice rádi, že se nám podařilo pálenici rozjet a že jsou zákazníci s našimi službami spokojeni.“
A řekněme si upřímně, spojí-li se příjemné s užitečným, tzn. využití veškerého ovoce a následná výroba pálenky, je pak vlastní pálení opravdu pěkné vyplnění nevlídných zimních dnů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down