18.10.2006 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Neusínají na vavřínech

Ani po získání mnoha ocenění pro čelní zavěšení žacích lišt α-motion a po jejich razantním nástupu na trh či po úspěšném uvedení talířových podmítačů Terradisc nebo secích strojů Terrasem nezůstává rakouský výrobce zemědělské techniky Pöttinger v klidu. Naopak neustále vyvíjí a zdokonaluje stroje se čtyřlístkem ve znaku.

Důkazem, že rakouská firma Pöttinger neusíná na vavřínech, byl velký mezinárodní den Pöttinger. Ten se konal 29. srpna přímo v mateřském výrobním závodě v Grieskirchenu, jehož areál se změnil v předvadiště. Mnoho vystavených a následně na poli prakticky předvedených exponátů se mohlo pochlubit mnoha vylepšeními nebo se dokonce jednalo o novinky.
Ještě před vlastním předvedením strojů jsme však měli možnost přímo od managementu podniku vyslechnout zprávu o hospodaření a rozvoji firmy. Z té vyplynulo, že se firmě během 135. hospodářského roku povedlo opět navýšit obrat, a to o 10 % na 171 milionů Euro. Hlavní podíl na tom má segment strojů sklizně píce (77 %) a dále zpracování půdy (14 %). Firma zaměstnává 986 pracovníků, takže na každého z nich připadá obrat asi 173 tis. Euro, což je proti loňsku nárůst kolem 3,4 %. Nárůst obratu lze přičíst především zvýšení exportu strojů na plných 83 %, kdy základem úspěchu na celosvětovém zemědělském trhu jsou senážní vozy. Celých 62 % obratu přinesl obchod jen v pěti zemích – v Německu, Rakousku, Francii, Švýcarsku a Česku. Páté místo patří naší republice také v žebříčku největšího nárůstu obratu proti minulému roku. Před námi je Německo, Ukrajina, Polsko a Velká Británie.
Zástupci společnosti zdůraznili nové heslo: Společně se pohnout vpřed. Tím chtěli zdůraznit, že jsou pro firmu velice důležité požadavky a odezva z praxe. S tím také souvisí práce nového zkušebního centra. To bylo slavnostně uvedeno do provozu na minulém mezinárodním dni Pöttinger. Od té doby pomáhá se vznikem nových strojů a součástí a také prověřuje již vyrobené díly a techniku. K dispozici je hned několik testovacích stanovišť na nichž lze prověřit jednotlivé součásti nebo celý stroj podstatně důkladněji, rychleji a efektivněji než během polního testování. Konkrétně se jedná o testování pohonů pomocí elektromotorů a motorových brzd s možností změny zátěže i příkonu, testovací zařízení pro zjišťování mechanické odolnosti proti namáhání v tlaku, ohybu, krutu atd. a multiosová simulační stolice transportu. Dalším pracovištěm je klimatická komora s možností simulace extrémně nízkých či naopak vysokých teplot nebo elektrodynamické testovací zařízení pro zkoušení elektroniky. Jak uvedli vedoucí pracovníci je cílem firmy produkce kvalitní inteligentní techniky, která je dostatečně efektivní při šetrném zacházení s půdou a plodinami.
I proto je Pöttinger rozhodnut investovat 5 % ze svého obratu do výzkumu. Výzkum probíhá nejen na k tomu určených pracovištích, ale také ve spolupráci s výzkumnými ústavy a univerzitami. Mimoto se nová řešení rodí přímo ve výrobě. Pro podporu dobrých nápadů má firma zaveden dokonce odměňovací systém. Při podání zlepšovacího návrhu obdrží pracovník hned 15 Euro. Jeho nadřízený rozhodne o možné realizaci a možných úsporách a pokud je myšlenka realizována, obdrží zlepšovatel 15 % úspor za první rok. Hned první zlepšovatel po zavedení tohoto systému obdržel celých 25 000 Euro.
Mimoto firma každoročně vyhlašuje soutěž o pokrokové nápady z praxe.10 000 Euro letos obdržel kolektiv Ländlicher Raum, který vede Dr. Sixtus Lanner. Ocenění bylo uděleno za studie perspektiv vývoje venkova v alpské a také východoevropské oblasti.
Stranou nezůstávají ani investice do výroby, kam pro příští rok bude směřovat 15 milionů Euro, z toho hned sedm milionů přijde do výrobního závodu v českých Vodňanech. Zde se již produkují především jednotlivé komponenty strojů, a to hlavně velké díly, jako svařence nebo rámy. Po modernizaci a rozšíření závodu jeho produkce pochopitelně vzroste.

Novinky na dvoře i na poli
Na nádvoří mezi vystavenými exponáty bylo možné vyhledat mnoho a mnoho nového. Všechny důležitá vylepšení a nové modely strojů nám za společnost Pöttinger představil Ing. Zdeněk Bílý.
Nejprve jsme se zaměřili na senážní vozy. Jejich řezací ústrojí obdrželo hned několik vylepšení. Prvním z nich je centrální odjištění nožů, tj. všech nožů naráz, což usnadní jejich výměnu. Druhým prvkem je čistící kryt, který zabraňuje znečištění jistícího mechanizmu. S tím souvisí i další změna v oblasti jištění nožů. Napříště na přední části nože najdeme namísto tří pružin jednu robustnější pružinu, která nebude náchylná na zanášení vinutí a zajistí tak spolehlivou ochranu proti cizím předmětům v píci. Navíc lze snadno nastavit její předpětí. Také vlastní nože mají nový tvar s pozvolnějším úhlem s deklarovanou nižší energetickou náročností.
Robustnějším rámem se mohou pochlubit vozy Jumbo. Výška hlavních nosníků činí nově 33 cm. Jak ale Ing. Bílý uvedl, není to zajisté na dlouhou dobu poslední novinka v rámci těchto senážních vozů a prozradil, že vůz s označením Jumbo 10 000 L na sebe nenechá pravděpodobně dlouho čekat.
Další novinkou bylo rozšíření řady Primo o vůz 350 ve standardním provedení L nebo s rozdružovacími válci D. Jednonápravový vůz s hrabicovým vkládáním, řezacím ústrojím a objemu 22m3 dle DIN je vybaven hydraulicky sklopnou horní nástavbou.
U nás již delší dobu známým strojem je lis na válcové balíky s variabilní komorou Varioprofi 6165 LSC. Jeho zajímavostmi je středové uchycení sběrače pro příčné kopírování. Vlastní sběrač má pět řad prstů a pokrývá šíři 2,25 m. Čtyřcípý vkládací rotor je vybaven reverzním chodem, 25 řezacích nožů je jištěno v přední i zadní části. Balík o průměru od 0,6 po 1,65 hned od počátku formují válce, o jeho slisování se stará pět nekonečných pásů s čistící škrabkou. Nově Pöttinger na trh uvádí Varioprofi 6165 LSC Classic. Ten je vybaven pouze 14 noži a dvoucípým vkládacím rotorem. Stejné parametry mají lisy s číselným označením 6200 pouze s tím, že maximální průměr balíku činí dva metry.
Přestože již mnoho let firma Pöttinger nabízí rozmetadla hnoje, na českém trhu se začínají uplatňovat až poslední dobou. To je podle Ing. Bílého způsobeno také strategií firmy, která se při vstupu na český trh zaměřila především na techniku pro sklizeň pícnin. Firma nabízí širokou škálu rozmetadel. Model 7001, který je nyní nabízen za akční cenu, má umístěnu nápravu až v zadní části stroje tak, aby nedocházelo k odlehčování závěsu traktoru. Rozhoz zajišťují čtyři svislé válce. Jeho užitečná hmotnost činí právě 7000 kg.
Závěrem jsme neopomněli zastavit u vystavené čelní žací lišty s závěsem α-motion. Jak Zdeněk Bílý zdůraznil, byl loňský rok vyhrazen pouze pro limitovanou sérii 140 kusů. Požadavky trhu však vyprovokovaly podnik k produkci nejprve 400 později dokonce 700 kusů a i tak nebyli všichni zájemci uspokojeni. Z toho je podle jeho slov zřejmé, o jak kvalitní produkt se jedná. Jen Česká a Slovenská republika byla cílem rovné stovky produktů α-motion. To vše má za následek, že se Pöttinger rozhodl mimo lišty Novacat 306 F α-motion nabízet také Novacat 365 F α-motion.
U žací lišty s závěsem α-motion nás zastihl Ing. Norbert Lindorfer, hlavní servisní technik, který zdůraznil, že mimo kvalitního stroje je důležitá i značka a její zázemí, kvalitní předání a dobrý servis. Proto také Pöttinger pravidelně pořádá školení servisních pracovníků, kteří se učí seřizovat a opravovat nejen mechanické poruchy, ale také závady na elektronice, která je stále více na strojích používána.
Zapomenout nesmíme na inovace v oblasti zpracování půdy. Zde Pöttinger přichází s čtyřmetrovým provedením secího stroje Terrasem a až s šestimetrovou verzí krátkého talířového podmítače Terradisc.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down