14.08.2024 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

New Holland CR 11: Tuzemská premiéra

Sklízecí mlátička New Holland CR 11 byla oficiálně představena na minulém veletrhu Agritechnica. V té době byl výrobce ještě skoupý na detailnější technická data a návštěvníkům nechal jen na chvilku nahlédnout pod boční kryty pohonů. To letos jsme už mohli nový model vidět při sklizni. Jeden z předváděcích kombajnů si udělal kolečko po naší vlasti, při němž sklidil přes 300 hektarů různých obilnin v různých podmínkách. Tedy s různou mírou vlhkosti, zaplevelení a výnosů.

Na novou sklízecí mlátičku jsem se zajel podívat na pole u Maršovic, což je obec na Benešovsku. Příjezdová cesta byla zaplněna auty a kombajn, který v tu chvíli stál byl zcela obsypán návštěvníky, jež okukovali řešení pohonných mechanismů a také netradiční uložení motoru a jeho chlazení.

„V praxi nám to zatím fungovalo velmi dobře,“ říká mi Martin Čala z firmy Agrotec, „Dva ventilátory profukují chladiče a ženou vzduch přes motorový prostor za nímž opouští sklízecí mlátičku přes velké výduchy v kapotě. Takže údržba v podobě čištění chladičů a motoru prostoru je omezena na minimum.

Už jsme sklízeli různé plodiny, včetně pšenice s nedozrálou slámou nebo polehlého ječmene. I ten se dařilo sklidit, protože žací adaptér MacDon FD 250 má flexi lištu a trojdílný přihaněč, a tak dobře kopíruje i přes svůj značný záběr 15,2 m. S ohledem na výkonnostní možnosti sklízecí mlátičky je takovýto záběr optimální a ve stojaté pšenici s výnosem 9 tun jsme se dostali na průchodnost 100 t/h. Osvědčil se nám i systém automatického udržování výkonnosti, který sklízecí mlátičku využívá poblíž 100 % jejích možností. Výrobce k tomu uvádí, že pokud by se někdo bál, že v takové situaci může přetížit rotory, tak pokud by k tomu došlo lze využít systému promyšlené reverzace, která nejprve uvolní šikmý dopravník a žací adaptér a pak postupným otáčením a reverzací rotorů uvolní i je. Nedojde tak k tomu, že by kombajnér musel vystoupit z klimatizované kabiny do horka a prachu a tam vytahovat z útrob kombajnu utemovaný omlat.“

Automatika to pohlídá

Když jsem pozoroval, jak rychle se po vjetí do porostu sklízecí mlátička pohybovala, hned mne napadlo, jaké asi budou ztráty. Napadlo nás to víc, a tak jsme to šli prozkoumat. Nutno říci, že moc zrn jsme na poli nenašli, většinou bylo třeba chvilku hledat, než se našlo první zrníčko, takže se ztrátami nebyl ani přes vyšší rychlost jízdy problém. A to i v členitém terénu, na němž kombajn pracoval.

Hlavní důvod by měl být v sítové skříni. Ta je totiž dělená (dvě horní a dvě spodní síta) a nad horními síty i pod nimi jsou tlakové senzory. Ty měří proud vzduchu, který vyvozuje ventilátor a podle toho, jak se mění při průchodu jemným omlatem, umí vyhodnotit, jaké je její zatížení a zda je rovnoměrné. Pokud ne, dorovnává rovnoměrnost vrstvy jemného omlatu vyrovnávací systém, který mění pohyb sít a materiál se tak nadhazuje a posouvá z místa s větším zatížením na místo, kde je plocha sít odlehčená. Systém zatížení sít se využívá i v kontextu a automatikou udržování výkonnosti. Pokud se síta přetíží, kombajn zpomalí, aby se nezvyšovaly ztráty nebo nesnižovala kvalita čištění. Krom toho se samozřejmě snímá zatížení motoru (ten má pracovní otáčky 1900 za minutu, nejvyšší točivý moment v 1800 ot/min a maximum výkonu 775 k), sleduje se čistota zrna a jeho poškození a skutečné ztráty.

Kvalitativní parametry

Na sklízecí mlátičce byl krom výnosoměru instalován i NIR senzor měřící obsah škrobu, bílkovin, olejnatost, vlhkost a zvládající i indexy ADF a NDF používané ve výživářské praxi při krmení hospodářských zvířat. V praxi jsou to jedny z důležitých nástrojů pro precizní zemědělství.*

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 9/2024.

New Holland CR 11 při sklizni pšenice nedaleko Maršovic na Benešovsku, těsně před zahájením vysýpání
New Holland CR 11 při sklizni pšenice nedaleko Maršovic na Benešovsku

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down