18.12.2009 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová sekačka přijela ze severu

Zajímavou a v České republice ojedinělou novinku pro nadcházející sezónu údržby zeleně představila svým dealerům koncem listopadu akciová společnost VARI z Libice nad Cidlinou. Do hlavní role obsadila dálkově ovládanou pásovou svahovou sekačku RC-750 s cepovým žacím ústrojím. Právě toto konstrukční řešení z ní dělá český unikát.

Zmíněný stroj pochází z dílen dánské firmy Timan působící na trhu od roku 2004. Jejími spolumajiteli jsou tři bratři Pedersenovi, kteří vyrábějí techniku vlastní konstrukce pro zemědělství a komunální sektor.

Do svahů na pásech
Jejich zatím posledním produktem je právě sekačka RC-750 určená především pro mulčování porostů v obtížném terénu: například příkopech, náspech v okolí silnic, vodotečí nebo železničních tratí, kde může úspěšně nahradit namáhavou a hlavně velmi nebezpečnou práci s křovinořezy a motorovými pilami.
Sekačku pohání motor Honda iGX 440 o výkonu 15 koní. Převod na pásy je řešen hydraulicky; každý z nich má svůj hydromotor. K cepovému žacímu ústrojí s 16 noži je pohon mechanický (řemenem) s elektromagnetickou spojkou. Stroj o rozměrech 165 x 87 x 50 cm (délka x šířka x výška) má rozchod pásů 80 cm a šířku záběru 75 cm. Váží 290 kg. Stabilitě napomáhá nízko položené těžiště. Maximální svahová dostupnost činí 58°.
Žací ústrojí je umístěné před pásy, což umožňuje sekání těsně kolem zdí nebo překážek. Pásy jsou na sobě nezávislé, a tak má stroj stálý kontakt s povrchem ve čtyřech bodech, což zvyšuje přilnavost. Pro práci v extrémních podmínkách lze pásy osadit trny. Díky malé výšce se sekačka dostane pod většinu stromů. Pro výměnu cepových nožů či údržbu lze stroj RC-750 velmi snadno uvést do servisní polohy. Dálkový ovladač má dosah signálu až 100 metrů.

Vyvinuto praktiky
„Neustále prosazujeme na trh novinky, a to především v oblasti mulčování. Myšlenkou na dálkově ovládanou pásovou svahovou sekačku se zabýváme pět let. Bohužel jsme nešli cestou pohonu pracovního ústrojí pomocí kyvného ramena s řemenem jako firma Timan. Zvolili jsme hydrostatický pohon, který stroj zdražil a zvýšil jeho hmotnost. V porovnání se sekačkou RC-750 byl náš výrobek při stejné šířce záběru o dvě stě kilogramů těžší. Nižší hmotnost znamená méně materiálu a také lepší cenu. Podle jednoduché konstrukce se spoustou dobrých nápadů je poznat, že stroj RC-750 vyvinuli lidé z praxe.“ vysvětlil nám generální ředitel VARI, a. s., Jiří Belinger a pokračoval:
„Traktory, které se s cepovými rameny k údržbě svahů rovněž používají, mají výkon kolem 150 koní a hodinovou spotřebu zhruba 15 litrů nafty. Pořizovací náklady na takovou sestavu se pohybují okolo 2,5 milionů korun, navíc souprava při práci překáží na silnici. Výkon o mnoho levnější sekačky RC-750 je prakticky stejný, a to při spotřebě 1,5 litru naturalu za jednu motohodinu. Ovládá se dálkově, a tak není obsluha zatěžována hlukem či prachem. Sekačka si poradí s náletovými dřevinami až do průměru 2,5 cm a výšky kolem dvou metrů. Hmotu dokonale zmulčuje, čímž odpadá její úklid v obtížném terénu. Ve srovnání s pilou nebo křovinořezem jde tedy o komfortní a bezpečnou práci. Uvědomujeme si však, že cena musí odpovídat možnostem tuzemského trhu a hodláme ji s výrobcem sjednat podle uvažovaného počtu prodaných kusů. Profi segment má podle nás v České republice budoucnost, proto se na něj budeme zaměřovat stále víc.“
Společnost VARI dodává na trh už více než čtyřicet let univerzální stavebnicový systém Tera, pomocníka drobných zemědělců a podniků komunálních služeb. Její technika především pro farmářské a profi využití se vyznačuje robustní a kompaktní konstrukcí a sortiment doplňují bubnové sekačky, mulčovače a štípačky dříví. Výrobky najdou uplatnění nejen na tuzemském trhu, ale i v bezmála třiceti zemích celého světa.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down