Společnost Unimarco, a. s., plánuje své dny otevřených dveří v Zádveřicích většinou na konec roku, kdy už mají zemědělci s prací na polích vystaráno. Ani v roce 2008 tomu nebylo jinak. Zatímco na minulé akci byly tahákem na lidi nové modely postřikovačů Hardi, tentokrát to měly být stroje na zpracování půdy a setí od francouzského výrobce Agrisem. Technika Hardi ale na place nechyběla, směle ji doplňovaly také traktory Antonio Carraro, rozmetadla Bredal nebo pícní technika Pöttinger.
Koncem loňského listopadu otevřela společnost Unimarco, a. s., své brány návštěvníkům a přitom jim umožnila nahlédnout jak do svého portfolia, tak servisního zázemí. V roce 2008 firma rozšířila svůj sortiment o techniku Agrisem, ke které se také na akci stáčela největší pozornost.
Společnost Agrisem, jež je jedničkou na francouzském trhu s minimalizační technikou, vznikla zhruba před patnácti lety. Jak uvádí manažer exportu Thomas Boone, cílem firmy je vyrábět stroje pro nové ekonomické technologie zpracování půdy. Dobře se uplatní jak v podnicích praktikujících minimalizační technologie, tak i v podnicích s konvenčním zemědělstvím, kde se stále provádí orba. Výhodou firmy je podle Boona fakt, že i její samotný zakladatel a ředitel je farmářem s bohatými zkušenostmi, které uplatňuje při vývoji všech svých strojů.
Sortiment firmy Agrisem představují hloubkové kypřiče, mechanické a pneumatické secí stroje, talířové podmítače a rotační brány. Jak sdělil obchodní ředitel společnosti Unimarco, a. s., Richard Vykoukal, společnost Unimarco má v plánu nabízet českým zákazníkům ucelené linky pro zpracování půdy a setí, které šetří půdu i peníze. „K dispozici budeme mít veškerou techniku, kterou Agrisem prodává. Zemědělci mají možnost si tyto stroje od nás půjčit, vyzkoušet si je ve svých provozních podmínkách, a tak se přesvědčit o jejich kvalitě. Jsou to velmi jednoduché a mimořádně robustní modely, takže se domníváme, že budou našim zákazníkům velmi dobře a dlouho sloužit,“ hodnotí Richard Vykoukal a dodává, že první prezentaci v České republice mají tyto stroje již za sebou. Bylo možné je vidět například na loňské výstavě Země Živitelka v Českých Budějovicích nebo na Mistrovství republiky v orbě, které se konalo v Chebu. Nechyběly ani na místních polních dnech.
Robustní a jednoduché
Návštěvníci si v Zádveřicích mohli prohlédnout hned tři stroje značky Agrisem, včetně čtyřmetrové secí kombinace DOS Super 100 DS 1400. Výhodou je možnost jejího využití nejen pro setí, ale i jako samostatného talířového podmítače s pracovními rychlostmi nad 15 km/hod . Farmář tak v podstatě kupuje dva stroje v jednom. Dalším benefitem je podle Boona i ekonomický provoz při všech pracovních operacích, jež je možné provést zhruba za osm litrů nafty na hektar. Tento secí stroj je vybaven zásobníkem na 1430 litrů osiva, jehož dávkování zajišťuje drážkový výsevní váleček. Talířový podmítač je vybaven 32 talíři o průměru 560 mm, které jsou usazeny na pružinových slupicích pomocí bezůdržbových ložisek a nakloněny v optimálním úhlu, který umožňuje snížení spotřeby paliva.
Druhým vystaveným členem rodiny Agrisem byl hloubkový kypřič Cultiplow 52 o záběru čtyři metry, mezi jehož přednosti podle Boona patří nízká energetická náročnost, velká světlá výška rámu (82 cm) a především pak velmi dobré srovnávání povrchu pozemku bez zanechávání hrud. Jeho pracovní část tvoří slupice, které jsou schopny pronikat až do hloubky 55 cm. Pracovní záběry kypřičů jsou od jednoho až do šesti metrů, přičemž potřebný příkon na jeden metr záběru je zhruba 50 k. Výhoda tohoto nářadí spočívá také ve speciálním tvaru pracovních těles, díky nimž se půda v celém zpracovávaném půdním profilu nadzvedne, aniž by došlo k jejímu promíchání a porušení kapilarity.
Do třetice mohli návštěvníci vidět talířový podmítač Robust se záběrem 6 m, jehož pracovní tělesa díky speciálnímu uložení snadno pronikají i do tvrdé půdy. Model je vybaven 48 talíři o průměru 560 mm a utáhne jej traktor s minimálním výkonem motoru 250 k.
Technologie i pro vinaře
Společnost Unimarco je známa zejména jako dodavatel postřikovačů, rozmetadel a stroji na zpracování půdy. Málokdo ale ví, že její významnou aktivitou je také prodej sklepních technologií. Vinařům a sadařům nabízí široké spektrum technologií výrobce GAI, zahrnující lahvovací linky pro plnění a uzavírání lahví či etiketovací stroje pro aplikaci etiket na skleněné lahve, kartony, kontejnery a jiné druhy obalů, dále poloautomatické mycí a sušicí stroje pro naplněné lahve, vakuové plnicí stroje vstřikovací stroje, uzavírací stroje pro různé druhy uzávěrů, stroje pro aplikací kolků a celních pásek a mnoho dalších. Sortiment společnosti samozřejmě zahrnuje i techniku pro zpracování půdy ve vinohradech a sadech. Pro chemické ošetřování vinic a sadů je to technika Hardi, pro kultivační práce potom technika Clemens. Ta zahrnuje například hydraulické výkyvné sekce, kultivátory, kypřiče, hloubkové kypřiče, nosné rámy pro různé druhy nářadí, rotační čističe kmínků či odlisťovače.
Pícní technika, traktory a rozmetadla
Technika Pöttinger byla v Zádveřicích prezentována talířovým podmítačem Terradisc 4000 KT, čelním žacím strojem Novacat 306 α-motion, zadní žací lištou Novacat 305 H ED, dvourotorovým shrnovačem píce Eurotop 691 A, jednorotorovým shrnovačem Eurotop 421 N a lisem na balíky Rollprofi 3200 LSC.
Pozornost návštěvníků upoutaly i malotraktory italského výrobce Antonio Carraro. Pro menší hospodářství, sady, vinice ale i práci v městech je vhodný například model Tigre 3200 s dieselovým motorem o výkonu 25 koní s dvanáctirychlostní převodovkou. Díky malému rozvoru náprav a předsunutí motoru před přední nápravu má velmi dobré rozložení hmotnosti a malý poloměr otáčení. Ze stejné dílny pochází i univerzální nosič komunálních nástaveb TTR 4400 HST, který je vybaven tříválcem o výkonu 38 koní a jeho rychlost činí 30 km/h. S tímto strojem je možné agregovat zhruba tři desítky pracovních nářadí. Největším modelem byl traktor Ergit TRG 9400, který je vybaven turbodieselovým čtyřválcem o výkonu 85 k, a 32 rychlostní převodovkou s maximální rychlostí 40 km/h. Technickou výhodou tohoto modelu je především otočné řízení Rev Guide System.
V expozici bylo možné vidět také několik rozmetadel značky Bredal. Například model K105 se zásobníkem na 12 t náplně. Kromě minerálních hnojiv lze stroj použít rovněž na rozmetání vápence nebo síranu. Aplikaci přitom zajišťují dva velké rozmetací disky se čtyřmi lopatkami s rozhozem 12 až 24 m. Vedle něj stál o něco menší model K85, disponující zásobníkem na deset tun hnojiva a rozmetacím záběrem až 36 m. K přesnému měření hmotnosti a kontroly množství aplikovaného materiálu u těchto rozmetadel zajišťuje počítač s hmotnostními čidly.
Postřikovače
Mezi postřikovači Hardi, které tvořily podstatnou část expozice, bylo možné vidět několik předloňských novinek. Například tažený model Navigator 3000 a jeho většího bratříčka, model Navigator 4000. Tyto stroje je možné vybavit třemi typy postřikovacích ramen (PRO, Delta, Eagle) různých pracovních záběrů. V doplňkové výbavě na přání lze navíc pořídit rychloplnicí zařízení FastFiller, IN-Line filtry sekcí ramen, automatické vypínání sekcí AutoSectionControl systém, hydraulické celkové naklápění ramen nebo tlakové vyprazdňování. Nechyběl ani zástupce řady Commander, která zahrnuje modely s nádržemi o objemu 3200, 4400 nebo 6600 litrů. Také tyto stroje je možné agregovat s třemi typy ramen – Delta, Force nebo Twin Force. Z návěsných postřikovačů byl dále vystaven Ranger 2500, uvedený na trh vloni na jaře. Model byl vybaven osmnáctimetrovými rameny Eagle se systémem zvedání ramen ParaLift. Tento nový prvek poskytuje stroji vyšší světlost nad porostem. Nádrž postřikovače je skloněná vpřed, což umožňuje vynikající rozložení hmotnosti a účinné míchání postřikové jíchy.
Ze skupiny samojízdných postřikovačů byl představen model Alpha plus 4100i, který patří do nejnovější generace výkonných samojízdných postřikovačů Hardi. Tyto modely jsou vybaveny novou sérií vysoce výkonných šestiválcových motorů Deutz, které vyhovují všem standardům z hlediska ochrany životního prostředí. Vystavený kus byl vybaven motorem o výkonu 210 koní s elektronicky řízeným čerpadlem Sauer a čtyřmi kolovými motory Poclain. Lepší ekonomiku provozu tomuto stroji zajišťuje hydrostatický pohon Easy Drive optimalizující pojezdovou rychlost, točivý moment či řazení rychlosti pod zatížením. Jehou součástí je i komfortní kabina vybavená ventilací topení, klimatizací, filtrací a palubním počítačem Hardi Nova. Aplikaci postřikové jíchy zajišťují hydraulicky ovládaná ocelová ramena příhradové 3D konstrukce HAZ s řízenou vzduchovou asistencí Twin Force.