Před několika týdny se na polích nedaleko maďarského města Györ objevily stroje s jelenem ve skoku na kapotě. Byly to nové modely sklízecích mlátiček od firmy John Deere, které jsou inovovanými modely již známých typových řad WTS, CTS a STS. K těmto již zaběhnutým řadám od příštího roku přibude jedna novinka.
Na první pohled nejvýraznější inovací ve stávajících řadách bude změna označení. Z původně třípísmenného označení, zůstane pouze první písmeno, to znamená, že se mlátičky John Deere už označují jako řada W (walker separation neboli klávesové separační ústrojí), řada C (cylinder separation neboli dvourotorové separační ústrojí) a řada S (single separation neboli jednorotorové separační ústrojí). K těmto třem řadám přibude od ledna ještě řada T, která má před klávesovými vytřasadly předřazen ještě tangenciálně uložený separační buben.
Pět bubnů
Při pohledu na podélný řez mlátičkou řady T se naskytne pohled, který někoho může zarazit. Mlátička má totiž najednou pět tangenciálně uložených bubnů za sebou. Mláticí buben i koš je totožný, jako u řady W a C. Jde o buben průměru 660 mm s deseti mlatkami po obvodu a s rozsahem otáček od 450 do 990 n/min. Za mláticím bubnem následuje buben usměrňovací. Tento buben tam je umístěn, protože materiál vystupující z mláticího bubnu neprochází pod odmítacím bubnem, ale přes něj, čímž je zajištěno šetrnější zacházení s materiálem a je dosaženo čechracího efektu. Odmítací buben je opět řešen totožně jako u řad W a C a jeho otáčky jsou 700 n/min.
Dále již následuje separační buben, kterým se řada T odlišuje od ostatních řad mlátiček John Deere. Jeho průměr je také 660 mm, což je hodnota stejná jako u mláticího bubnu. Pracuje ve dvou rozsazích otáček, tedy s otáčkami 450 n/min a nebo 900 n/min. Tyto otáčky se volí v závislosti na sklízené plodině a na podmínkách sklizně.
Pátým bubnem je buben odmítací, ten je totožný s tím, který je použitý v modelech řady W. Stejně jako u separačního bubnu, i v tomto případě je možné nastavit pouze dva rozsahy otáček, které jsou totožné s hodnotami separačního bubnu, tedy 450 a 900 n/min.
Za posledním bubnem následují klávesová vytřasadla, která mohou být v provedení s pěti nebo se šesti klávesami. V okamžiku, kdy ke klávesám přibyl ještě separační buben, vzrostla plocha separace na 2,8 m2 u pětivytřasadlové verze a u šestivytřasadlové až na 3,36 m2, což je v současnosti největší separační plocha na trhu. Zvýšení separační plochy není však samoúčelné, následkem toho je znatelný nárůst průchodnosti hmoty mlátičkou až o 15 % v porovnání s modely řady W.
Technické parametry
Nová řada mlátiček s označením T zahrnuje čtyři modely, které se od sebe liší hlavně výkonem motoru. Nejslabší typ pohání motor o výkonu 290 k a v nejvýkonnějším je použitý motor s výkonem 400 k. Dalším podstatným rozdílem je objem zásobníku, verze T550 má zásobník s kapacitou 8000 l a T 670 s kapacitou 11 000 l. Největší rozdíl však je v ploše separace, která je daná počtem vytřasadel. Modely T 550 a T 560 jsou pětivytřasadlové a T 660 a T 670 šestivytřasadlové.
Mlátičky této řady v sobě tedy spojují vysoký výkon a zároveň šetrné zacházení se slámou, které je dáno tangenciálním uspořádáním mláticího a hlavně separačního ústrojí, protože klávesová vytřasadla jsou bezpochyby mnohem šetrnější ke slámě než rotory.