Několik inovovaných modelů z oblasti sklizně pícnin i zpracování půdy a setí přibylo letos na účet rodinné firmy Pöttinger. Na jejich představení si museli zákazníci a obchodní partneři společnosti počkat až do letošního září, kdy byl v Rakouském Grieskirchenu uspořádán Mezinárodní den firmy Pöttinger. Zde se návštěvníkům naskytla jedinečná příležitost vidět nové stroje při práci přímo v terénu.
Rodinná firma Pöttinger je nyní na vrcholu slávy. Nejenže každoročně zvyšuje svůj obrat, ale také otevírá nové dceřiné společnosti v dalších a dalších zemích. Vedle čtyř mezinárodních výrobních středisek v Rakousku, Německu a České republice firma má dceřiné společnosti v Německu, Francii, Švýcarsku, Kanadě a Austrálii. Nejnovějšími přírůstky jsou dceřiné společnosti Pöttinger US a Pöttinger Ukraine.
Jak uvedli bratři Heinz a Klaus Pöttingerovi na tiskové konferenci, která se konala ve výrobním závodě v Grieskirchenu, za uplynulých pět let podnik zdvojnásobil svůj obrat a také hospodářský rok 2007/2008 potvrdil úspěšný směr firmy. „Obrat společnosti vzrostl na úctyhodných 240 milionů eur, za což vděčíme úspěšné spolupráci s více než 1100 angažovanými spolupracovníky a světové síti obchodních partnerů,“ prohlásili s tím, že velký podíl na zvýšení obratu má silný nárůst zahraničního obchodu. Jen v minulém roce dosáhl Pöttinger exportní kvóty 84 % a zahraniční odbyt mu vynesl 201,3 milionu eur. Mezi země s největším nárůstem obratu patří Německo, Česká republika, Polsko, Rusko a Ukrajina. Největší podíl na obratu firmy má přitom sektor pícní techniky (71 %) a zpracování půdy (21 %). Ze strojů na sklizeň píce jsou nejžádanějšími žací stroje, sběrací vozy, obraceče a shrnovače. U strojů na zpracování půdy jsou trhákem zase radličkové a diskové podmítače, pluhy a secí stroje.
Investování se nebojí Po tiskové konferenci bylo možné si prohlédnout místní výrobní závod, nové zákaznické centrum a také technologické centrum, kam má jinak veřejnost přístup zakázán. V areálu firmy byly kromě toho vystaveny desítky žlutočervených strojů včetně aktuálních novinek, které si mohli zákazníci a obchodní partneři prohlédnout zblízka.
Jak se zmínili bratři Pöttingerovi, nově vybudované zákaznické centrum v Grieskirchenu slouží především jako místo obchodních setkání, školení a komunikace s obchodními partnery a zákazníky. Ročně by jich tam mělo projít až osm tisíc. Jeho součástí je výstavní plocha 1150 metrů čtverečních, která je určena pro prezentaci výrobků firmy. Nechybí také školicí centrum, zasedací prostory a rovněž servisní a tréninkové centrum. Třešinkou na dortu je multimediální místnost Spotlight, která pojme až 72 posluchačů. Chloubou společnosti je jistě i nové Technologické centrum (TIZ), ve kterém jsou testovány stroje na zatížení a únosnost. Zátěžovými testy, které simulují několikahodinové provozy, procházejí například převodovky, oje nebo žací disky. V klimatická komoře pak probíhá testování elektrických rozvodů v teplotním rozsahu -70 °C až +180 °C.
Jak bylo v kmenovém závodu společnosti Grieskirchenu vidět na každém kroku, firma Pöttinger se nebojí investovat do nových projektů. Jen investice do nové haly a nových strojů nedávno dosáhly 12 milionů eur. Řadu investic firma plánuje také v České republice. Od letošního podzimu probíhá ve výrobním závodě ve Vodňanech výstavba třetí haly s orientací na výrobu dílů pro stroje na zpracování půdy.
Nově v pícní technice Zatímco dopoledne si mohli návštěvníci akce prohlédnout nové modely na výstavní ploše zákaznického centra, v odpolední části programu to již bylo „naživo“ na nedalekém pozemku.
Sektor žacích strojů byl rozšířen hned o několik nových modelů. Jako první byl představen Novacat V 10 disponující proměnlivou šířkou pracovního záběru 8,76 až 9,98 m. V kombinaci spolu s čelně neseným žacím strojem tak vytváří největší nesenou žací kombinaci. Vedle přestavitelného záběru v průběhu práce je jeho předností také středové uložení žacích strojů pro optimální kopírování nerovností. Paletu této techniky dále rozšiřují tažené diskové žací stroje Novacat T zahrnující šest modelů s pracovním záběrem od 3,04 m do 3,46 m. V nabídce jsou se středovým nebo stranovým uchycením a kromě nového designu bylo nově koncipováno také jejich odlehčení. Modulová konstrukce jim zajišťuje maximální flexibilitu a snadnost údržby. Světovou novinkou je rovněž tažený model Novacat T 8 pyšnící se pracovním záběrem 8,3 m.V kombinaci s čelně neseným žacím strojem je však možné dosáhnout až jedenáctimetrového záběru. Jeho přednostmi jsou mimo jiné minimální požadavky na agregovatelnost s traktorem a snadná ovladatelnost.
Své umění návštěvníkům předvedl také polonesený čtyřrotorový shrnovač píce Top 1252 C s nastavitelným pracovním záběrem 9,5 až 12,5 m, jehož stabilní konstrukce jej předurčuje pro dlouhodobé nasazení s vysokou výkonností a zajišťuje optimální kopírování pro menší zatížení stroje a znečištění píce. Sběrací vozy jsou doménou společnosti Pöttinger. Nejnovějším přírůstkem v této kategorii je Jumbo Combiline 6000 , jež je vhodný k nasazení jako senážní a přepravní vůz.
Nově ve zpracování půdy a setí Ze sortimentu techniky na zpracování půdy se jako první ukázaly radličkové kypřiče, včetně nového modelu Synkro 5003 T (pracovní záběr 5 m) který je podle výrobce společně se svým větším „bratříčkem“ Synkrem 6003 T (pracovní záběr 6 m) zárukou homogenního promísení půdy. Po nich přišly na řadu nesené pluhy Servo, předvedly se pětiradličný Servo 45 S Plus (možnost volby 4 až 6 radlic) a osmiradličný model Servo 65 S Plus (možnost volby 5 až 8 radlic). Tyto modely jsou vybaveny systémem Servo Traction umožňujícím přenos hmotnosti pluhu na traktor. Díky vedení síly přes tento systém jsou permanentně zatěžována zadní kola traktoru. Dochází tak k minimalizaci prokluzu, a tím i snížení spotřeby nafty a nežádoucímu utužování půdy.
Nechyběly ani secí stroje. Bylo si možné prohlédnout několik stávajících modelů, včetně šestimetrové novinky Terrasem C6, univerzální secí stroj spojující zpracování půdy, přípravu seťového lůžka a setí. Jeho charakteristickým prvkem je podélné i příčné kopírování nerovností, paralelogramové uchycení botek, centrální nastavení přítlaku na botku do 50 do 130 kg a velkoobjemový zásobník na 3000 l.
Společnost Pöttinger stále pracuje na vývoji výrobního programu, v jehož centru podle obou bratrů stojí snaha po zvýšení hospodárnosti, redukci nákladů na energii, větší šetrnosti k půdě a píci, a také inteligentní a snadno ovladatelné technice. Zda se jim tyto prvky povedlo implementovat i do nových modelů, ale posoudí až jejich majitelé.