S nástupem nových technologií zpracování půdy a aplikace hnojiv vyvstávají také otázky ohledně správného využívání hnojiv. Hnojení do půdního profilu otevírá nové možnosti v podpoře rozvoje kořenového systému rostlin, avšak za podmínky volby vhodného druhu hnojiv i správné hloubky jejich uložení. Specifika v oblasti výživy má i technologie pásového zpracování půdy strip-till.
Před nástupem těchto novějších technologií se v zemědělství praktikoval tradiční postup, založený na povrchové aplikaci minerálního hnojiva rozmetadly a jeho následném zapravení do povrchové vrstvy půdy při přípravě před setím. Kořeny se v půdě rovnoměrně vyvíjejí a vytvářejí charakteristickou strukturu.
Při hnojení do půdního depa ve větší hloubce se vyvíjející rostlinky chovají odlišně. Dalo by se očekávat, že kořeny rychle dosáhnou hnojiva, protože rostlinka o něm ví, a v místě uložení hnojiva se intenzivně rozkoření. Nicméně tak tomu nemusí být vždy. Po rychlém dosažení zásoby hnojiva může rostlina vytvořit jen dlouhé postranní kořeny, ale intenzita prokořenění půdního profilu nemusí být tak intenzivní, jak by se dalo očekávat.
Reakce rostlin jsou také závislé na tom, jaké živiny jsou v použitém hnojivu k dispozici. Na draslík a hořčík kořenový systém nijak zvlášť nereaguje. To se však nedá říci o dusíku v amonné formě. Pokud se kořeny dostanou do blízkosti tohoto hnojiva, začnou pomalu vytvářet nové menší postranní kořínky. Proto je při hnojení do půdního depa nezbytná účast živin, které mají vliv na rozvoj kořenového systému rostlin.*
Více informací v Zemědělci č. 1+2/2020.