Novým samojízdným postřikovačem na pozemcích Farmy Hole je stroj Horsch Leeb PT 6.300. Jedná se o novinku německého výrobce, která se pyšní nejen rozsáhlými možnostmi výbavy, ale také novým konstrukčním pojetím. To se promítá již do uspořádání základních celků – kabiny, motoru a nádrže na postřikovou kapalinu.
Velký objem nádrže je také výsledek vhodně rozložené hmotnosti stroje na obě nápravy. Nová koncepce u stroje Horsch Leeb PT 6.300 požadavkům praxe ideálně vyhovuje, jak dokládají i zkušenosti z Farmy Hole. „ S postřikovačem Horsch se dají dělat krásné výkony. Ošetřit 40 hektarů zvládnu za hodinu a půl – na jedno naplnění nádrže,“ potvrzuje spokojeně Oldřich Poláček. A dodává: „Práci, která mi dříve zabrala deset dnů, nyní stihnu za dva až tři dny. Potom se mohu věnovat jiným činnostem, takže například stihnu založit porosty včas.“
Postřikovač Horsch Leeb PT 6.300 Oldřicha Poláčka disponuje postřikovými rameny o záběru 24 metrů z důvodu využívání aplikační cisterny na kejdu a digestát, jejíž aplikátor má záběr dvanácti metrů. Ramena jsou rozdělena na šestnáct sekcí nestejnoměrně – na okrajích jsou vždy tři sekce po 50 cm, dále pak ke středu po jednom až čtyřech metrech. Jemnější rozdělení sekcí na okrajích ramen představuje výhodu.
Dodavatelem postřikovače byla společnost Pekass, pobočka Senomaty. Její specialisté také postřikovač osadili navigačním systémem Autopilot od výrobce Trimble, pracujícím s přesností na ± 2,5 cm. Shodný systém využívá již traktor, který na farmě seje. Po skončení setí jsou navigační linie přeneseny z něj do postřikovače, a ten je pak řízen automaticky v kolejových řádcích.*
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 8/2020.