Od 2. do 6. dubna se na brněnském výstavišti uskuteční 9. mezinárodní veletrh zemědělské techniky Techagro, 8. mezinárodní veletrh veterinární techniky Animal Vetex a 9. mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh Silva Regina. Trojlístek těchto výstav má všechny předpoklady stát se opět přehlídkou špičkových inovací zemědělské, lesnické a veterinární techniky i místem nových obchodních příležitostí. V loňském roce se již potvrdilo očekávané oživení trhu, prodalo se o patnáct procent více zemědělské techniky než v roce předchozím, přitom v prodeji traktorů padnul absolutní rekord
Přestože zemědělská produkce klesá, díky dotacím z Bruselu jsou na tom zemědělci lépe než léta minulá a loni podruhé v krátké historii České republiky vytvořilo naše zemědělství zisk. Předpokládá se, že alespoň jeho část budou zemědělci investovat do nových technologií, což zvýší jejich konkurenceschopnost. A vybírat je z čeho
Nová řada traktorů do vinic a sadů
Společnost RCG-Agromex, s. r.o., představí v hale F viniční traktory značky Fendt řady 200 V, F a P. Model 200 V představuje klasický úzkorozchodný viniční traktor s výkonem 65 až 95 koní (48 až 70 kW), který je vhodný pro použití ve vinicích se sponem od 1,60 do 2,20 m. Vnější šířka samotného traktoru začíná na 107 cm. Model 200 F by se nechal označit jako středně široký traktor se stejným výkonem motoru jako model V. Své využití najde ve vinicích, sadech, sklenících a také u pěstitelů zeleniny, v závislosti na obutí se vnější šířka traktoru pohybuje od 1,34 m. Poslední z řady 200 nese označení P. Jde o nejuniverzálnější traktor o výkonu 86 až 95 koní, se svou šířkou od 1,56 m nalezne uplatnění především v sadech, chmelnicích, ale také u pěstitelů zeleniny a vinné révy.
Jako každá nová řada i traktory 200 se mohou pochlubit vylepšeními a novinkami. Pro práci ve vinících je jednou z nejdůležitějších věcí spolehlivá hydraulika. U značky Fendt se jí vždy věnovala mimořádná pozornost. Požadovanou produktivitu práce v různých kombinacích obstarává hydraulická centrála, která umožňuje řídit najednou až šest proporcionálních ventilů, EHR a tříbodový závěs. Veškeré ovládání je integrováno do ovládací konzole po pravé ruce řidiče, vlastní ventily jsou pak vně kabiny. Tento nový systém hydrauliky umožňuje současný provoz až čtyř nezávislých spotřebičů. Samotným zdrojem síly jsou dvě zubová čerpadla s funkcí Loadsensing a výkonem až 74 l/min. S tím souvisí i podélné a příčné nastavení zadního tříbodového závěsu z místa řidiče, díky němuž lze při práci, například s kultivátorem, mulčovačem, frézou a podobně, regulovat vliv nerovností terénu. Systém je propojen s další novinkou, což je odpružení přední nápravy. Při jízdě po nerovném terénu tlumí odpružení nápravy kmity, které jsou dále eliminovány příčným a podélným vyrovnáním pracovního nářadí na tříbodovém závěsu. Konečným výsledkem je pak preciznější vedení pracovního nářadí. Odpružená přední náprava značně zvyšuje nejen efektivitu práce, ale v neposlední řadě zlepšuje i pohodlí obsluhy. Odpružení přední nápravy s sebou přináší ještě regulaci světlé výšky traktoru a boční stabilizátor.
Tvůrci této nové řady viničních traktorů mysleli nejen na jejich dostatečný pracovní výkon, ale také na preciznost jejich práce a pohodlí obsluhy. Na přání majitelů starších modelů se také zmenšil poloměr otáčení díky zvětšení úhlu natočení předních kol. Přejezdy mezi řádky jsou tak snazší a otáčení jde lépe. Terén v sadech a vinicích vyžaduje od traktorů značnou pohyblivost a stabilitu. Pracovat je nutné za každého počasí a povrch půdy není vždy ideální. Pro tyto podmínky jsou traktory vybaveny řízením pohonu všech kol a uzávěrkami diferenciálů.
Speciální stroje pro práci v lese
Společnost Cime, s. r. o., Pelhřimov, připravila pro brněnský veletrh novinku z oblasti lesního hospodářství. Po dlouholetém vývoji a testování nabízí firma Merlo prostřednictvím své dceřiné společnosti Tre Emme Technology SRL speciální stroje určené pro energeticky náročnou práci v lese.
K mulčování, kypření půdy, drcení a odvrtávání pařezů či štěpkování dřeva jsou určeny tři modely nosičů nářadí. Motor nejmenšího modelu s označením Tre Emme MM 180B má výkon 180 k, model MM 250B disponuje 252 k a nejvýkonnější verze MM 280B má motor o výkonu 280 k.Všechny tři modely jsou osazeny šestiválcovými, vodou chlazenými turbomotory Deutz o zdvihovém objemu 7,15 litru. O přenos výkonu motoru na kola se stará hydrostatická převodovka s variabilním čerpadlem i motorem a dvourychlostním elektrohydraulickým řazením. Díky tomuto řešení pojezdu lze plynule volit rychlost jízdy v závislosti na potřebách připojeného stroje. Tři režimy řízení, neustálý pohon všech čtyř kol, stoprocentní uzávěrky obou náprav a naviják integrovaný do šasi předurčují nosiče lesního nářadí Tre Emme i do těch nejtěžších podmínek. O pohon čelně neseného nářadí se stará variabilní čerpadlo s dodávkou 0 až 300 l/min při tlaku 480 barů u dvou menších modelů a 0 až 400 l/min při tlaku 480 bar u modelu největšího. K pohodlí řidiče přispívá kabina s homologací ROPS/FOBS, topením, nerozbitným čelním sklem s pevnostního polykarbonátu a vzduchem odpruženou sedačkou.
Pro přibližování dřeva s velkým výkonem je určen lesní kolový traktor Tre Emme MM 130.Skidder. Tento lesní speciál je možné dodat ve třech variantách: model MM 130SC s navijákem 2x10 tun, model MM 130SGC se stejným navijákem a možností montáže lesnického jeřábu na záď stroje a blokací zadní nápravy a model MM 130 SH s proporcionálním hydraulicky odvíjeným a navíjeným navijákem 2x10 tun.
Stroje pohání elektronicky řízený čtyřválcový turbomotor s chlazením stlačeného vzduchu Deutz o výkonu 130 koní. Stejně jako u nosiče nářadí se k přenosu výkonu použila hydrostatická převodovka s variabilním čerpadlem i motorem a dvourychlostním elektrohydraulickým řazením. K vynikající manévrovatelnosti a dobré průchodnosti v náročném terénu slouží neustálý pohon všech kol s možností sepnutí uzávěrek obou náprav a volba ze tří režimů řízení. Tre Emme vyniká velmi dobrou svahovou dostupností. Mimo navijáku je MM130 vybaven zadním hydraulicky ovládaným štítem se dvěma vedeními lana navijáku a předním rampovačem s rychloupínací deskou VSS, naklápěcími válci a drapákem na dřevo.
Pohodlná kabina s homologací ROPS/FOPS s nerozbitným čelním sklem z pevnostního polykarbonátu a vzduchem odpružená sedačka jsou doplněny o unikátní dálkové ovládání stroje. To ovládá nejen odvíjení a navíjení navijáků, ale dokáže zvednout či spustit zadní štít, vypnout a opět nastartovat motor stroje či ovládat jeho otáčky, ale i se strojem přejíždět z místa na místo díky ovládání pojezdu a řízení.
Ze zkušeností získaných při provozu stroje MM 130SC v České republice je patrné, že Tre Emme vyvinulo velice profesionální stroj pro přibližování dřeva, jehož hlavní devizou jsou vysoký výkon a nízké provozní náklady. Při přibližování dřeva ze vzdálenosti do 1000 metrů dosahoval MM 130SC denního výkonu 100 m3 při spotřebě 0,6 l/m3.
Nejvýkonnější sklízecí mlátička Claas
V expozici společnosti Agrall zemědělská technika, a. s., v pavilónu A2, naleznou návštěvníci Claas Lexion 600. Jde o nejvýkonnější sklízecí mlátičku Claas, která je stejně jako stroje Lexion 580 a 570 vybavena axiálními rotory pro separaci zbytkových zrn ze slámy. K mlátičce se standardně dodává žací ústrojí Vario se záběrem 9 m, které zabezpečuje dostatečný přísun materiálu i v kopcovitém terénu. Stejně jako ostatní modely Lexion, lze i Lexion 600 vybavit brzdou žacího ústrojí, odsáváním prachu ze šikmého dopravníku nebo automatickým naváděním stroje v porostu (laserpilot, GPS pilot). Novinkou je systém řízení pracovního výkonu Cruise pilot, který přizpůsobuje rychlost jízdy množství právě vkládaného materiálu a zatížení motoru. Mlátička tak reguluje pojezdovou rychlost ještě dřív než dojde k přetěžování agregátů.
Mlácení zajišťuje osvědčený tříbubnový mláticí systém APS s průměrem mláticího bubnu 600 mm, šířkou 1700 mm a úhlem opásání 142 stupňů a plochou hlavního mláticího koše 1,26 m2. Zbytkové oddělení zrn ze slámy zajišťují dva protiběžné separační rotory o průměru 445 mm a délce 4200 mm. Agresivita odlučování je dána jejich otáčkami, které se nastavují z kabiny řidiče v rozsahu 360 až 1050 n/min a jsou zcela nezávislé na otáčkách mláticího ústrojí. Nová dvoustupňová sítová skříň Jet Stream se zvětšeným prvním stupněm na 150 mm, osminásobným turbínovým ventilátorem se dvěmi samostatnými vzduchovými kanály a zvětšenou plochou na 6,2 m2 umožňuje vysoký čisticí výkon. Zrno pak putuje do zásobníku zrna o objemu 12 000 l. Systém Quantimeter dává přesné informace o okamžitém výnosu a vlhkosti sklízené plodiny, informace o podílu zrna v omlatu poskytuje systém Grainmeter. Palubní systém Cebis pak zobrazuje všechny hodnoty na obrazovce.
Sklízecí mlátička Lexion 600 je vybavena motorem DaimlerChrysler s maximálním výkonem 586 koní. Dvoustupňová převodovka Overdrive umožňuje pojezdovou rychlost až do 30 km/hod.
Specialista na vlhčí zrno
Sklízecí mlátičku New Holland CR se dvěma stupňovitě dělenými rotory, které zaručují vysoký výkon při mlácení, separaci a čištění zrna, naleznou návštěvníci v expozici společnosti Agrotec. Dvojice rotorů vyvine velikou odstředivou sílu, která oddělí většinu zrna dřív, než dorazí k sítům. Tento systém je také mnohem šetrnější k zrnu a efektivnější než klasické vytřasadlové systémy. Jeho specialitou jsou plodiny s větší velikostí zrna (a tedy náchylnější k poškození), jako je kukuřice, hrách, slunečnice, sója, ale i pšenice.
Mlátičky pohání motory Iveco s výkonem od 333 do 428 k. K využití tohoto výkonu mají větší modely zásobníky, které dokáží pojmout až 10 500 litrů zrna. V rámci dodržení stylu CR designéři zkonstruovali novou, tichou kabinu s ergonomickým ovládáním, 2,7 m3 životního prostoru a spoustou příslušenství, z níž je vynikající výhled. Poloha sedadla obsluhy, volantu a ovládací konzoly je plně seřiditelná a umožňuje obsluze stát se součástí stroje. Monitor Info View je stálým zdrojem informací, které pomáhají zajistit kvalitu i maximální výnos jakékoliv plodiny. U nové řady byl zmenšen poloměr otáčení, který je nyní až o 40 % menší oproti některým konkurenčním strojům.
Mlátičky New Holland CR mají také systém ochrany proti vniknutí kamenů Advanced Stone Protection systém a nový systém automatického vyrovnávání síťové skříně. Systém je schopen vyrovnávat síta až do sklonu svahu 17 procent.
Velká spolehlivost, dlouhá životnost
Ve výrobním programu Agrostroje Pelhřimov dominují bubnové a diskové rotační žací stroje. Bubnové rotační žací stroje s označením ZTR se dodávají s pracovním záběrem 1,6; 1,8 a 2,1 metru. Jde o stroje robustní konstrukce s účinným nadlehčováním žacího ústrojí, které je neustále jištěné nárazovou pojistkou. Všechny záběry žacích strojů je možné dodat také s lamačem osazeným kovovými prsty pro rychlejší zavadání sklízené píce.
Diskové žací stroje s označením Exact se vyrábějí v pracovním záběru 2,4; 2,8 a 3,2 metru do zadního závěsu traktoru. Zavěšení rámu žacího ústrojí je středové, výkyvné a díky pružinovému nadlehčení zajišťuje kvalitní řez a eliminuje terénní nerovnosti. Žací ústrojí se systémem čelních ozubených kol poskytuje uživateli vysoké plošné výkony a čistě posečené strniště. K záběrům 2,4 a 2,8 metru je možné dodatečně bez úprav doplnit lamače pokosené píce (typové označení C - 245 a C - 285). Rotor lamače je osazen plastovými prsty, intenzita lámání je nastavitelná pomocí regulovatelné clony.
Novinkou představenou na veletrhu Techagro bude čelní provedení diskových žacích strojů Exact, které se dodává v záběrech 2,4 a 2,8 metru. Kompaktní konstrukce s taženým žacím ústrojím umožňuje výborné kopírování terénu ve směru jízdy, při najetí na nerovnost dojde k odklonění žacího ústrojí a celkovému nadzvednutí stroje. Použití je možné pro oba směry otáček čelního vývodového hřídele traktoru. Stroje jsou vybaveny lamačem, který zrychluje prosychání posečeného materiálu a zároveň ho usměrní, aby nedocházelo k přejíždění traktorem. Výhodná je agregace s bočně nesenými typy což umožňuje dosahovat vysokých plošných výkonů.
Tradičním výrobkem Agrostroje jsou rozmetadla chlévské mrvy RUR a RA dodávané o nosnostech 5,5 až 14 tun s možností volby vybavení podle potřeb uživatele. V expozici uvidíte osvědčené rozmetadlo RUR – 55 s dvouvrtulovým rozmetacím stolem a největšího představitele vyráběných rozmetadel RA – 140. U tohoto rozmetadla se používá systém výměnných nástaveb. Na objednávku lze dodat dozadu sklápěcí nástavbu a fekální nástavbu. Podvozek je možné objednat se zadní řízenou nápravou.
Sortiment vystavené techniky uzavírá spolehlivý mulčovač typu MU – 2800, dodávají se ve čtyřech pracovních záběrech od 1,8 do 3,6 m.
Nabízené výrobní řady zemědělské techniky z Agrostroje Pelhřimov se neustále zdokonalují. Při jejich vývoji se dbá především na spolehlivost a životnost strojů, pozadu nezůstává ani jejich pracovní výkonnost a zohlednění přijatelných pořizovacích nákladů.
Anglická technika na zpracování půdy
Naprostou novinkou v oblasti zpracování půdy budou stroje anglické společnosti Simba. Tuto techniku k nám dováží společností Agri CS, a. s., a návštěvníci veletrhu Techagro ji naleznou na volné ploše před pavilonem B.
Dovozce by v Brně rád prezentoval čtyři stroje na zpracování a úpravu půdy. Prvním z nich je kompaktní diskový podmítač X-press určený spíše pro mělčí a rychlou podmítku nebo kultivaci půdy (srovnání hrubé brázdy po orbě před setím). V neseném provedení jsou stroje o záběrech 3 a 4 m, v tažené verzi jsou k dispozici podmítače s pracovní šířkou 4,6 m, 5,5 m, 6,6 m, 8 m a 10 m. Disky o průměru 508 mm jsou každý zvlášť uloženy na pružných slupicích ve dvou řadách za sebou, takže jsou chráněny proti poškození při najetí na tvrdou překážku. Mezi sebou mají rozteč 250 mm, vzdálenost mezi řadami je 125 mm. Technickou lahůdkou je možnost měnit jejich úhel vnikání do půdy zvlášť pro každou řadu, a to v rozmezí od 10 do 25 °.
Za dvěma řadami disků následuje válec speciální patentované konstrukce – DD – Double Disc. Firma Simba má u DD válce patentovanou jeho konstrukci a tvar. Válec optimálně utužuje půdu a vytváří na jejím povrchu podélné rýhy, které brání erozi. Díky vyšší pracovní rychlosti, která se pohybuje mezi 12 až 15 km/h, dosahuje diskový podmítač vysoké výkonnosti.
Dalším z vystavených exponátů je unikátní stroj Simba Solo pro kompletní zpracování půdy jedním přejezdem. Je tvořen čtyřmi na sobě nezávislými sekcemi. V přední části stroje se nachází první sekce talířových bran tvořících jednu polovinu tvaru písmene X. Talíře jsou uloženy na společné hřídeli, mají průměr 650 mm a rozteč 250 mm.
Úkolem první sekce je zejména promísit a rozmělnit rostlinné zbytky a zapravit je do vrchní části půdy dané hloubkou zpracování, což bývá obvyklých 10 až 15 cm. Následuje sekce radliček pro hlubší prokypření půdního horizontu. Ty mohou být ve dvojím provedení s hloubkou práce do 350 nebo 200 až 250 mm a s hydraulickým nebo pružinovým jištěním.
Za druhou pracovní sekcí jsou dvě pojezdová kola, po nichž se troj pohybuje při transportu a otáčení na souvrati.
Třetí sekcí jsou opět disky, které opět mísí posklizňové zbytky, což je prvotní úkol při využití stroje v bezorebných technologiích.
Poslední sekcí je již zmíněný DD válec s patentovaným tvarem, který vytváří na pozemku podélné rýhy a měl by tak snižovat působení eroze. Slouží také k drcení hrud a utužení a urovnání povrchu půdy. Solo se agreguje do spodního závěsu traktoru a plně hydraulicky se ovládá: hydraulicky se přestavuje do pracovní polohy, hydraulicky se nastavuje hloubka práce i úhel disků. Vyrábí se ve dvou provedeních: Standard a ST v závislostí na použitých typech radliček. Pracovní záběry jsou 3,3 m, 3,8 m, 4,5 m a 6 m. Potřebný výkon traktoru se pohybuje v rozmezí 180 k pro model 3,3 m až téměř 400 koní se šestimetrovým záběrem.
Pro rychlou předseťovou přípravu bude vystaven UniPress, což je v podstatě variace kombinátoru. V přední části stroje jsou uloženy radličky, za nimi následuje hydraulicky stavitelný pružný smyk, který má jednak rovnací efekt a dále usměrňuje eventuální hroudy na vzadu uložený DD válec, který je drtí a zároveň vhodně utužuje povrch zpracované půdy. DD válec speciální patentované konstrukce vytváří po přejezdu podélné rýhy. Jejich dno je utuženo a horní část je kypřejší, takže rychle prosychá, což je důležité zejména při jarní přípravě půdy. Uni Press se vyrábí jako tažený od záběru 4,2 do 8,2 metrů.
Poslední vystavenou novinkou bude speciální válec Aqueel, jehož konstrukce je opět patentově chráněna. Jde o válec vyrobený z měkkého materiálu, po jehož průjezdu se na povrchu půdy vytvoří malé prohlubně – kalíšky schopné jímat i větší množství vody. Díky tomu, že je válec z pružného materiálu, se povrch půdy sice vytvaruje, ale stále zůstává porézní. Válec nachází uplatnění jakou součást strojů na sázení brambor nebo zeleniny, které jsou často pod závlahou. Navíc díky profilovanému povrchu se půda rychleji prohřívá a rostliny tak dříve klíčí a rostou.