Sklízecí mlátičky New Holland jsou vyráběny v několika modelových řadách, které pokrývají široké spektrum výkonností. V nabídce jsou jak klasické modely s tangenciálním systémem výmlatu a klávesovým vytřasadlem, tak modely axiální, které reprezentuje známá modelová řada CR. A kombajny z této modelové řady přinášejí několik vylepšení, s nimiž se setkají ti, co si je objednají pro příští sklizňovou sezónu.
Vylepšení sklízecích mlátiček nejsou nikterak zásadní, ale jistě zajímavá. Když začneme u motoru, samozřejmostí je emisní stupeň V. V souvislosti s ním bylo změněno sání vzduchu do motoru, jiné je turbo a část komponentů výfukového systému je použita v nerezovém provedení. Nejen kvůli životnosti, ale i proto, aby se na nich nedržel prach, který je nepřítelem pro všechny rozpálené povrchy. Z pohledu řízení motoru se u výkonnějších modelů nově používají dvě otáčkové charakteristiky, mezi nimi si elektronika kombajnu přepíná automaticky, podle toho jaký typ plodiny se sklízí. Výkonové křivky nejsou příliš rozdílné a liší se zejména v oblasti jmenovitých otáček.
Novinkou je jiné provedení zrnového dopravníku, na němž jsou použity silnější plechy a jiné technické řešení lopatek pro optimalizaci transportu tržní produkce drobnosemenných plodin. A změny jsou i v zásobnících. Objemy zůstaly stejné, ale dopravníky v zásobníku se nyní zapínají zpožděně a nejprve se rozbíhá dopravník výsypníku, aby nedocházelo k jeho přetížení. U některých modelů byly také zvýšeny rychlosti vysýpání. U modelu 8.90 na 142 l/s a u modelů 9.90 a 10.90 na 154 l/s.
A ještě jednu novinku přináší nové modelové provedení. Od roku 2021 bude možné sklízecí mlátičky z řady CR vybavit NIR senzorem NutriSense. Tento systém, známý zejména ze sklízecích řezaček může najít uplatnění i na sklízecích mlátičkách. Je umístěn v zrnovém dopravníku a měří obsah vody, bílkoviny, škrob, či popeloviny, celkem sedm nutričních parametrů. Tím pomáhá monitorovat kvalitu sklízených plodin včetně třeba obsahu bílkovin. Zjištění kvalitativních parametrů napomůže pěstiteli v přehledu o tom, v jaké kvalitě je sklízená produkce, což má vliv na výkupní cenu.
Samozřejmostí je možnost mapování NIR senzorem naměřených hodnot v rámci pozemku a jejich přiřazení k místům na pozemku s možností zakomponování těchto dat do systému precizního zemědělství.
Výhodou je i to, že pokud je NIR senzor využíván k měření vlhkosti, poskytuje přesnější údaje než klasický vlhkoměr, který bývá montován na sklízecích mlátičkách s výnosoměrem. Data o výnosu zjištěná systémem NutriSense a přepočítaná na standardní vlhkost produkce mají tak vyšší přesnost a poskytují objektivnější údaje o výnosu dané plodiny.*