V létě tohoto roku se v holandském Grubbenvorstu konal den otevřených dveří zaměřený na prezentaci novinek firem Challenger a Ag-Chem. Návštěvníky z různých evropských zemní tvořili jak novináři, zástupci vědy a výzkumu a také stálí i potenciální uživatelé strojů od výše uvedených firem. Tedy zejména ti co sázejí na vysokou výkonnost techniky.
Prezentace techniky byla rozdělena do několika sektorů v nichž se vždy představovaly určité stroje, nebo systémy řízení, či technická řešení. Jelikož já se pohybuje stále mezi zemědělskou technikou byla pro mne velmi zajímavá také technika pro stavební využití.
Novinky mezi stavební technikou
Ze sortimentu stavební techniky byla předvedena horká novinka, kterou byl Terra Gator 2104 v provedení Track Dumper. Tento stroj vychází klasického Terra Gatoru ve čtyřkolovém provedení z nějž je použit motor (šestiválec PowerTech s výkonem 300 koní), převodovka (Funk Terra Shift – 10 stupňů pod zatížením) atd. Zcela jiný je však koncept podvozku. Track Dumper má kloubové řízení s kloubem umístěným za kabinou a nápravy nejsou osazeny koly, ale pásovými jednotkami se samostatným pohonem. Výhodou tohoto řešení je vysoká průjezdnost v terénu a tak je tento stroj utčen zejména pro provoz na stavbách kde je obtížný terén. Vzad sklápěná korba má objem 12 m3 a nosnost 15 tun.
Druhým strojem použitým ve stavebnictví byla kombinace pásového traktoru Challenger z řady MT 800, který pracoval se scraperem Miskin. Použití scraperů na našich stavbách doposud není běžné, přitom je to velmi efektivní řešení pro odstranění zejména orničního profilu. Scraper seřezává nastavenou vrstvu půdy, kterou odváží na místo skládky kam ji vrství na hromadu. Podle výkonnosti tahače je pak možné agregovat dva až tři scrapery za sebou a efektivnost práce ještě zvýšit. Jízdu s Challengerem a scraperenm jsem si mohl vyzkoušet na vlastní kůži a je velmi překvapivé jak rychle je jeho objem představující 14 m3 naplněn. Je to otázka několika sekund. Je však nutné si dobře nastavit výšku odřezávané zeminy, protože každý centimetr do hloubky znamená zvýšení odporu, a i tak výkonný tahač jako je model 845 může mít při velké hloubce problémy. Jinak je jízda s takovouto soupravou bezproblémová a pro vlastní ovládání jsou využity jen dva vnější hydraulické okruhy. Jedním se nastavuje hloubka práce, druhým se pak zavírá a otevírá ložná ploch scraperu pro plnění a vysýpání zeminy.
Rychlost v postřiku
Při prezentaci postřikovačů kde jsme se mohli dozvědět základní principy podle nichž pracují postřikovače Spra-Coupe. Pro řadu 4000 je typickým rysem vysoká aplikační rychlost, která se pohybuje okolo 20 km/h. Postřik přitom neproniká zcela do porostu což je účelné třeba při ošetřování chorob klasů, nicméně například pro aplikaci fungicidů proti plísni bramborové je třeba již jet pomaleji as postřik dostat hlouběji do prostu. O něco nižší rychlostí pracují postřikovače Spra-Coupe řady 7000, které jsou již vybaveny nádrží s objeme 3000 litrů a stylem práce se více blíží konvenčním postřikovačům. Totéž platí pro stroje RoGator, které jsou řešeny jako univerzální nosiče rozmetacích nástaveb. Pohon pojezdových kol je u těchto strojů hydrostatický a zajímavostí je umístění trysek ve vzdálenosti nikoliv 50 ale 25 cm.
Nejen dokončovací montáž
Závod v holandském Grubbenvorstu představuje především místo, kde dochází ke kompletaci strojů, protože při plavbě přes oceán jsou některé jejich díly demontovány aby se snížily třeba přepravní rozměry. Dále je také třeba stroje dokompletovat s ohledem na požadavky evropského trhu. Nicméně jsou v Grubbenvorstu také některé komponenty vyvíjeny vyráběny a můžeme jmenovat například cisterny pro nosiče Terra Gator. Mají objem 20 m3 a jde o špičková zařízení vyznačující se především nízkým časem plnění, kdy dle údajů výrobce lze objem 20 m3 naplnit v čase pod 2 minuty.
Nový Terra Gator
Stroje Terra Gator jsou známé svojí výkonností a širokými pneumatikami, které snižují měrný tlak na půdu. Platí to i pro nový model s typovým označením 9205. Je vybaven pětikolovým podvozkem a určen především pro výkonnou aplikaci kejdy k čemuž je určena již zmíněná dvacetikubíková nádrž s hadicovým, nebo radličkovým aplikátorem, anebo je možná rozmetací nástavba s nosností 25 tun a objemem 16 m3. Zajímavostí jsou tenzometry, které zjišťují okamžitou hmotnost rozmetaného materiálu a po zjištění pojezdové rychlosti dokáže počítač určit aplikovanou dávku. Díky tomu lze i statkovými hnojivy hnojit variabilně.
Terra Gator 9205 je vybaven motorem Caterpillar C13 s jmenovitým výkonem 465 koní a šestnáctistupňovou, plně pod zatížením řazenou převodovkou. Nejvyšší pojezdová rychlost je 40 km/h a jízda s tímto strojem je velmi komfortní k čemuž přispívají jak rozměrné pneumatiky, které dobře pohlcují rázy, tak kabina která je převzata z pásových traktorů Challenger a představuje jedno z nejlepších pracovišť řidiče, které je u zemědělských strojů možné. Mohu to sám potvrdit, protože jízdu s tímto strojem jsem si mohl rovněž vyzkoušet.
Navigace GPS
K výkonným strojům jaksi samozřejmě patří vyšší výbava elektronikou a s ohledem na to, že tyto stroje pracují s většími záběry je výhodný i systém satelitního navádění GPS. Pro stroje Terra Gator i Challenger je používán systém Auto Guide, který pracuje obdobně jako ostatní navigační systémy. Je tedy napojen na servořízení traktoru a příslušné korekce od žádaného směru vykonává automaticky. Naváděný stroj se přitom může pohybovat po přímce i křivce a přesnost navádění je dána tím jaký signál je vyhodnocován.
Závěrem
Prezentační den firem AgChem a Challenger měl společného jmenovatele. Předvedení techniky špičkové úrovně a s vysokou výkonností a precizní aplikací. Tedy strojů, které nejsou určeny pro každého ale pro podniky kde je zabezpečeno jejich řádné využití a by se zaplatila jejich pořizovací cena, která není nikterak lidová.