26.05.2008 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový manipulátor slouží bez problému

Modelová řada teleskopických manipulátorů Claas Scorpion se na našem trhu začala prodávat v loňském roce a vystřídala tak málo povedené stroje Claas Targo. Těchto strojů bylo naštěstí prodáno jen několik a tak jsou nyní již povětšinou nahrazeny manipulátory Scorpion

A nové stroje jsou o něčem jiném o čemž jsem se mohl sám přesvědčit v ZD Nechanice, které hospodaří na 2300 hektarech zemědělské půdy na královehradecku. Na orné půdě dominují obilniny (převážně pšenice ozimá) a řepka olejná, kukuřice je pěstována jak na siláž tak na zrno. Mimo silážní kukuřice je na orné půdě pěstována i vojtěška. V živočišné výrobě chovají 370 dojnic a asi 1500 prasat ve výkrmu.

Scorpion střídá Targo

Také v tomto zemědělském podniku si před třemi lety zakoupili manipulátor Claas Targo. Poruchovost tohoto stroje však byla vysoká, a tak jej chtěli prodejci vrátit. Nakonec se dohodli na řešení jiném a to na výměně Targa za model nový, hned jak bude k dispozici. Náběh sériové výroby se však poněkud protáhnul a tak si v Nechanicích na nový manipulátor počkali tři roky.
To sice nebylo příjemné, ale velmi vstříc jim v této době vyšel prodejce a sice firma KLAS Nekoř, která manipulátor jezdila trpělivě opravovat. Díky tomu jej po tři roky udrželi v provozu. S tímto prodejcem techniky Claas mají v ZD Nechanice ty nejlepší zkušenosti zejména z pohledu rychlé dodávky náhradních dílů a následného servisu.
Nový Scorpion 7040, disponuje sice stejnými parametry nosnosti a zdvihu jako jeho předchůdce, nicméně je proti původnímu modelu takřka bezproblémový a za necelý rok bylo třeba řešit jen jednu závadu. Teleskopický manipulátor v Nechanicích nahradil tři nakladače, nyní je používán pro manipulaci pouze on a také starší K 188, ale to jen díky tomu, že ve špičce nemůže být manipulátor na dvou místech současně.
Manipulátor pracuje jak při vyhrnování hnoje, jeho nakládce na hnojišti, nakládání a nahrnování obilí ve skladu, rozhrnuje a dusá siláže a senáže, manipuluje se slámou. K tomu využívá lopatu s objemem 2,5 m3 pro nakládání hnoje, dále tříkubíkovou lopatu pro nakládání obilnin, mimoto vidle na slámu a samozřejmě paletizační vidle.

Pět modelů v nabídce

Manipulátory Claas Scorpion jsou vyráběny v pěti modelových provedeních, která se od sebe liší zejména hodnotami nosnosti a zdvihu a dále též výkony motoru, či koncepcí hydrostatického převodového ústrojí. První dva modely 6030 a 7030 mají nosnost 3,5 tuny a výšku zdvihu 6,25 a 7,10 metrů. Používají motory s výkonem 88 kW (120 k).
Zbývající tři modely mají nosnost 4 až 4,5 tuny zdvih 6,25, 7,10 a 8,95 metru. Tyto stroje používají motory o výkonu 88 kW (120 k), nebo 103 kW (140 k) a pojezdové ústrojí typu Varipower Plus, které umožňuje vyšší přenášený točivý moment při jízdě v transportních rychlostech blízkých maximu (40 km/h).

Co na to obsluha

Na manipulátoru jsme zastihli jeho příležitostnou obsluhu pana Aloise Knajfla. Asi nepřekvapí, že s ním byl spokojen on, a neshledal na něm žádných nedostatků. A to mu za život rukama prošla pěkná řada nakladačů. Příznivá byla doposud i spolehlivost stroje, který se za necelý rok provozu musela řešit jen jedna závada a to prasklé oko pístnice zaklápění adaptéru. Toto bylo zesíleno a nyní jej výrobce již takto montuje na všechny nové stroje.

Kvalitní stroje

Nové manipulátory Claas Scorpion představují špičkové produkty, ze něž se prodejce rozhodně nemusí stydět. jsou rychlé výkonné a též spolehlivé. Mají výborné manévrovací schopnosti a i jejich ovládací prvky jsou řešeny zdařile. Jistou nevýhodou je pak jejich o něco vyšší pořizovací cena, nicméně v současné době probíhá prodejní akce, při níž by se manipulátory měly dostat na příznivější cenovou hladinu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down