01.02.2010 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový model nepotřebuje reklamu

Na loňském veletrhu Agritechnica představila společnost Kverneland Group svou největší novinku, a to lehký, čtyřradličný, otočný pluh Kverneland 150 B. O několik dní později se již podobný model testoval v České republice na Českobrodsku. Pluhy Kverneland 150 B se třemi, čtyřmi či pěti radlicemi a s rámem o různém rozměru by měly nahradit zastaralé modely agregované se čtyřválcovými traktory.

„O pluh projevil již na podzim zájem Zdeněk Doležal z Břežan II,“ řekl týdeníku Zemědělec Miroslav Mašek ze společnosti Vobosystém Uhlířské Janovice. „Na jeho nákup ale neměl peníze, a tak jsme se dohodli, že si ho nejdříve vyzkouší a na jaře roku 2010 uvidíme. Jaké bylo naše překvapení, když po několika dnech volal, že pluh kupuje. A že tak najednou? Na to vám určitě odpoví sám.“
Model Kverneland 150 B s cenou pod 300 tisíc korun je vybaven novou závěsnou hlavou 130, klasickým kolem 6 x 9, sekvenčním válcem na otáčení, zahrnovacím límcem, kotoučovým krojidlem a především novými orebními tělesy číslo 28. Ty mají dlouhou odhrnovačku a vytvářejí široké dno brázdy, což je vhodné pro traktory s pneumatikami širokými 650 až 710 milimetrů. Uvedená orební tělesa také velice dobře obrací a drobí skývu, přitom výrazně snižují odpor půdy, což je z ekonomického hlediska pro zemědělce velice zajímavé. Na nový pluh je pětiletá záruka.

Zcela nová konstrukce
Tento na první pohled lehký, ale přitom robustní pluh má zcela novu konstrukci. Tří a čtyřradličné provedení má rám o rozměru 100 x 150 mm, varianty s počtem radlic 4 + 1 nebo s pěti radlicemi jsou vybaveny rámem 150 x 150 mm. Rozestup radlic 100 cm a výška pod rámem 80 cm v základním provedení u něj zaručují velkou průchodnost. Pluh je vybaven zadní pístnicí otoče a nastavení na levou či pravou stranu je na každé straně zvlášť, jako u závěsné hlavy 200, kterou čeští zemědělci dobře znají. Oproti obdobným modelům nemá nový pluh vpředu lyžiny, ale paralelogram, tak jako pluhy pro jízdu v brázdě nebo mimo ni označené EO/LO s pěti až sedmi radlicemi. U nových pluhů Kverneland 150 B je obdobný systém, ale v menším provedení, souosost splazů s brázdou se nastavuje pomocí sekvenčního válce nebo mechanicky na anglické matce.“
„Oproti původním pluhům je nově konstruovaný model Kverneland 150 B o sto kilogramů lehčí, jeho hmotnost nepřekračuje ani v jednom případě tisíc kilogramů. I když má velkou rozteč radlic a tím i větší průchodnost, postačí k jeho agregaci traktory nižší výkonové třídy od 90 do 130 koní. Na nižší hmotnost mají vliv především nové slupice převzaté z podmítačů Kverneland řady CLC. Vyrábějí se z velice kvalitního materiálu jako rámy, obdélníkového profilu, jsou však duté a tím i velice pružné. Radlici udržují nestále v půdě. Slupice jsou jištěné střižným šroubem s únosností 3700 kg. Tento model, stejně jako ostatní nové pluhy Kverneland, je možné osadit novým typem předradličky, která se skládá z levého a pravého dílu a pouze z jedné slupice. Ta je výškově nastavitelná pomocí dorazu na jednotlivé drážky jen jedním klíčem.“

Změna během jednoho dne
Zdeněk Doležal hospodaří od roku 1993, celkem na necelých devadesáti hektarech orné půdy. Zaměřuje se především na produkci obilovin a slunečnice, přitom využívá klasickou technologii s orbou. „Doposud jsem oral čtyřradličným otočným pluhem, jehož výrobcem byla společnost Sukov Babice,“ vrací se do historie Z. Doležal. „Kupoval jsem ho asi před jedenácti lety na brněnském veletrhu Techagro a byl jsem s ním v celku spokojený. Na výstavě Země živitelka 2009 jsem ve stánku Kverneland Group Czech projevil zájem o nový pluh, neboť ten původní už měl něco za sebou, ale hned jsem se zmínil, že na nový zatím nemám peníze. Společnost mi nabídla, abych si na podzim vyzkoušel novinku – čtyřradličný otočný pluh Kverneland 150 B s tím, že když se osvědčí, dohodli bychom obchod až na jaře roku 2010. Názor jsem ale změnil hned první den. Zkoušel jsem ho ve velice tvrdých a suchých podmínkách a sám jsem měl z toho hrůzu. Pluh na tyto podmínky ale vůbec nebral zřetel a oral, jako by se nechumelilo. V tu chvíle jsem už věděl, že ho nedám z ruky. Pak jsem s ním zkoušel orat pozemek po slunečnici, kde bylo strniště vysoké kolem osmdesáti centimetrů, a také zde mě mile překvapil. Veškeré posklizňové zbytky bez předchozího mulčování dokonale zaoral. Nechci mu dělat lacinou reklamu, ale je to skutečně stroj, s kterým je radost pracovat. Jsem s ním nadmíru spokojen.“
„K orbě používám traktor Zetor 121 45 a s původním čtyřadličným pluhem jsem zoral čtyři či čtyři a půl hektaru za den,“ pokračuje Zdeněk Doležal. „Přitom jsem spotřeboval asi 120 litrů nafty. S novým pluhem Kverneland 150 B zorám za den o dva hektary více, avšak spotřeba pohonných hmot je téměř stejná, pohybuje se od 120 do 125 litrů. Úspora nafty však není jedinou výhodou. Původní pluh měl celkový záběr 1,2 metru, u nového model se stejným počtem radlic je záběr 1,6 metru a lze ho zvýšit až na padesát centimetrů na jednu radlici. I když má tedy větší záběr, traktor s ním „běhá“ rychleji, menší tahový odpor mi umožňuje jezdit malou dvojkou. Takže celou výměru zorám o pět až šest dnů rychleji, což má samozřejmě příznivý vliv i na dodržení agrotechnických lhůt.“ V době naší návštěvy měl pluh za sebou přibližně 90 hektarů a na orebních tělesech nebylo znát žádné opotřebení.

Poprvé na veletrhu Techagro
Větší výkon a úspora nafty a času doplňují ještě další přednosti. Výhodou je rozestup radlic 100 cm a výška pod rámem 80 cm, což jsou parametry pro dobrou průchodnost posklizňových zbytků. I při delším a vyšším provedení je pluh velmi lehký na zdvih, lze ho agregovat s traktory o výkonu od 90 koní. Řada farmářů má traktor kolem 130 koní a půdní podmínky, kde by si troufli i na pětiradličný model. A pro takové farmáře bude určitě pluh Kverneland 150 B velice zajímavý, jak vlastnostmi, které má, tak i připravovanou cenou.
Zatím bylo vyrobeno dvacet pluhů Kverneland 150 B a jejich závěrečné testování probíhá v řadě zemí. Jako novinka bude tento model poprvé vystaven na veletrhu Techagro v expozici společnosti Kverneland Group Czech v pavilónu V.

Klíčové informace
 -Nový čtyřradličný otočný pluh Kverneland 150 B vyzkoušel v loňském roce poprvé v České republice Zdeněk Doležal z Břežan II.
 -K orbě používá traktor Zetor 121 45. S původním čtyřadličným pluhem zoral 4 až 4,5 ha za den při celkové spotřebě asi 120 litrů nafty.
 -S novým pluhem Kverneland 150 B zorá za den o dva hektary více, přitom spotřeba pohonných hmot je stejná.
 -Ročně tak za naftu ušetří 50 až 60 tisíc korun.
 -Pluh pracoval velice dobře i v tvrdých a suchých podmínkách, přitom dokonala zapravoval posklizňové zbytky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down