Firma OPaLL-Agri, tradiční český výrobce zemědělských strojů, je našim zemědělcům dobře známá a tak nemohla chybět ani na letošním Techagru, kde vystavila velmi dobrý průřez sortimentem své půdozpracující techniky.
Patrně nejžhavější novinkou v nabídce je polonesený pluh Orion 180, který byl zastoupen střižně jištěným modelem s osmi orebními tělesy. Konstrukčně tento pluh vychází ze známého modelu Europa II, základní technickou odlišností je však jiné řešení systému otáčení, které je zajištěno pomocí dvou hydraulických válců a klasického čepu (na rozdíl od Europy, která má dvě pístnice a hřebenovou tyč). Jednodušší provedení osloví zejména zákazníky, hledající kvalitní polonesený pluh za příznivější cenu.
V expozici nechyběl ani prodejně velmi úspěšný pluh Europa II ve variantě 160 se sedmi orebními tělesy a též zástupci nesených pluhů Jupiter II v obou variantách rámů, tedy 120 a 140. Nesené pluhy mají nově nabídce větší opěrná kola pro lepší udržení pracovní hloubky. Pro zlepšení zaklápění rostlinných zbytků představila společnost nový typ předradliček a ke zkvalitnění komfortu obsluhy při práci s pluhem přispěl memory (paměťový) válec pro usnadnění otáčení pluhu. Nesené pluhy jsou oblíbeny zejména mezi soukromně hospodařícími zemědělci či v menších podnicích.
Růst prodeje je zaznamenáván i u polonesených pluhů Europa II a firma očekává zvýšení prodejů v tomto segmentu i díky popisované novince, pluhu Orion. Všechny pluhy lze doplnit nožovým drtičem upevněným přímo k rámu či lze k pluhům agregovat tažený pěch Pluto II.
Další novinkou byl desetimetrový kombinovaný kypřič Neptun II který byl v loňském roce úspěšně odzkoušen a letos je již v nabídce jako perspektivní produkt právě pro český trh. Neptun II 10 je tvořen ze šesti sekcí, které sdružují několik pracovních orgánů. Vpředu je prutový drobící válec, za ním smyková lišta, pak dvě řady radiček, znovu prutový drobící válec s lištou a posledním pracovním orgánem je opěrný a utužovací crosskill válec.
Funkční uspořádání pracovních orgánů kombinátoru není ničím novým a tento systém zajišťuje precizní předseťovou přípravu již téměř dvacet let, za něž se na Opavsku vyrobilo přes 1500 ks těchto strojů. Základní novinkou je tedy zvýšený záběr, který odráží trend v používání výkonnějších traktorů a zvyšování pracovní výkonnosti souprav.
Použití kombinátorů zažívá v současné době jistou renesanci, protože zejména pro jarní předseťovu přípravu je ideálním řešením dovolujícím precizní přípravu půdy s následným kvalitním setím. Kombinátory jsou nasazovány nejčastěji před přesným setím nebo setím klasickým, kdy se vysévají malá semena. Tradičně to bývá cukrovka a kukuřice či na podzim ozimá řepka.
Kombinované kypřiče dále zastupoval čtyřmetrový Saturn II,radličkový podmítač Merkur II ve třímetrovém provedení a mezi nimi byl vystaven i hloubkový kypřič z produkce firmy Agrisem, což je francouzská značka půdozpracující a secí techniky, kterou OPaLL- Agri dováží v rámci Slovenské republiky, kde má svoji dceřinou organizaci. Slovensko je také proto významným trhem této společnosti vyvážející svou techniku též do Německa, Maďarska, Polska a dalších zemí, kdy nelze opomenout ani rozvíjející se region bývalých zemí Sovětského svazu jako jsou Ukrajina, Bělorusko, nebo Litva.