Kde jinde než na mistrovství republiky v orbě by měly dostat prostor ke své prezentaci klasické pluhy. Velký zájem o jejich představení dokázal, že tradiční zpracování půdy svoje místo určitě neztrácí.
Předvádění zahájily podrýváky
Hloubkový kypřič HKT 300 představila společnost SMS CZ z Rokycan. Pracovní slupice kypřiče jsou vyráběny z kvalitního materiálu. Mohou být osazeny originálními hroty a krycími deskami slupic. Jsou vyráběny tuzemskými výrobci, takže jejich cena je velice příznivá. Náklady na zpracování jednoho hektaru se při pracovní hloubce 35 cm pohybují kolem 300 Kč. Pro soupravu je vhodná pracovní rychlost přibližně 10 km/h.
Podrývák francouzské firmy Techmagri představila společnost P&L z Biskupic. Podrýváky jsou vyráběny na pracovní hloubku 15 nebo 45 cm a pracovní záběr tři nebo čtyři metry dle dostupné tažné síly traktoru. Uživatel si může vybrat ze dvou typů utužovacích válců. Představen byl diskový válec discotwin, který velice dobře řeže půdu a nevytváří hroudy.
Z nedaleké České Skalice přivezla do Bohuslavic hloubkový kypřič DG-3N Krtek společnost Farmet. Stroj kypří půdu do hloubky až 60 cm. Díky hákovité konstrukci slupic dochází k minimálnímu vynášení spodiny na povrch. Stroj není vybaven kopírovacími koly ani válci, pracovní hloubku lze přizpůsobit tahovým možnostem traktoru. Podrývák je vybaven hydraulickým jištěním radlic.
Firma Some Jindřichův Hradec má ve své nabídce hloubkové kypřiče Alpego. Franter F 250 má pracovní záběr 2,5 m a je vybaven pěti hroty a zadním dvojitým samočisticím válcem. Válce jsou ovládány hydraulicky, takže lze regulovat jejich zahloubení. Stroj je určen k agregaci s traktory 200 a více koní. Maximální hloubka zahloubení podrýváku je 65 cm.
Drtič hrud vlastní konstrukce představila firma P&L. Katr Uni drtí hroudy vzniklé na pozemku orbou a připravuje jej pro setí. Stroj pracoval se záběrem tři metry, ale vyráběn je ještě ve dvou dalších variantách 6,4 a 8,2 m. Jeho pracovními orgány jsou koltry umístěné ve třech řadách. Je vybaven diskovými válci a zavlačovači a je schopen připravit pozemek i v těžkých podmínkách. Lze jej využít i pro mělkou podmítku.
Pluhy v širokém výběru
Polonesený pluh Pöttinger Servo 65 Nova představila firma Agrozet České Budějovice v provedení 5 + 1. Pluh má hydropneumatické jištění a odpojitelnou šestou radlici. Jednotlivá tělesa lze mechanicky nastavit na záběr 33, 38, 44 nebo 50 cm. Pluh je určený pro práci v těžkých a kamenitých půdách. Jištění umožňuje dokonalý výkyv těles nahoru i do stran.
První soupravou, kterou představila firma Agrotec Hustopeče byl nesený pluh Kuhn Master 5 T v agregaci s traktorem New Holland TS 115. Základní provedení pluhu je vybaveno radlicemi o záběru 35 nebo 40 cm. Mechanicky nebo v provedení vario s hydraulickým ovládáním může být pracovní záběr v dalších variantách konstrukce stavitelný na 35, 40 nebo 45 cm. Pluh byl vybaven standardními odhrnovačkami pro práci ve středně těžkých půdách. Orební tělesa mohou být doplněna zahrnovacími límci nebo předradličkami pro zaorávání většího množství organických zbytků. Jištění může být mechanické nebo plně hydraulické s proměnlivým tlakem v systému podle konkrétních půdních podmínek.
Návěsný pluh Kuhn Varimanager se vyrábí v pěti až dvanáctiradličném provedení. Jde o variopluh s proměnlivým záběrem orebních těles od 30 do 50 cm. Pluhy mohou být vybaveny univerzálními prutovými nebo šroubovými odhrnovačkami podle kvality půdy. Standardem je nonstop hydraulické jištění s proměnlivým tlakem. Pluh je velice stabilní i při práci ve svažitém terénu. Dalším příslušenstvím jsou drobící válce, zahrnovací límce a předradličky.
V agregaci se systémovým nosičem nářadí JCB Fastrac se představil sedmiradličný oboustranný otočný pluh Eberhardt.
Sedmiradličný oboustranný hydraulicky jištěný pluh Massey Ferguson 725-7 naoral již přes 15 000 hektarů. Při praktické ukázce na něm ale opotřebení znát nebylo.
Šestiradličný polonesený otočný pluh Kverneland PB 100 se představil v agregaci s traktorem Fendt 924. Jde o nejprodávanější typ pluhu značky Kverneland. Pluh je osazen rychlovýměnnými otočnými dláty a kolo má umístěné vzadu.
Další šestiradličný pluh Kverneland RB byl jištěn střižným šroubem, jinak se jeho konstrukce příliš neliší od předešlého. K poloneseným pluhům lze připojit tažené pěchy, pro pluhy s nápravou jsou vhodné nesené pakomaty.
Třetím pluhem z rodiny Kvernelandů, těch se i při soutěžní orbě představilo hodně, byl čtyřradličný nesený stroj s dvojitým pakomatem ES 95. Pakomaty jsou lehké, na souvrati se dobře obracejí zároveň s pluhem. Pakomat byl dotěžován ramenem, tak aby se přenesla síla od pluhu na pěch. Pakomaty lze sestavit různě podle podmínek. Předvedený stroj byl osazen předními řezacími radličkami, hladkými disky a zadními ozubenými disky a dvěma řadami zavlačovačů.
Pětiradličný obracecí nesený pluh Rabe Albatros se vyrábí v provedení od tří do šesti radlic. Radlice se dodávají s plnou nebo páskovou odhrnovačkou a různými typy jištění. V sortimentu je velký výběr předradliček a zahrnovacích límců. Konstrukce pluhu je moderní a pluh je velice stabilní. Profil materiálu rámu je 8 mm a výsledkem je nízká hmotnost pluhu. Pracovní záběr radlic se pohybuje od 34 do 49 cm. Pokud si uživatel zvolí páskovou odhrnovačku, snižují se požadavky na výkonnost traktoru. Ve výbavě pluhu nechybí hydraulický paměťový válec nebo kombinované kolo.
Polonesený šestiradličný obracecí pluh Europa představila společnost Opall Agri. Pluh byl vybaven sřižným jištěním orebních těles. Konstrukce pluhu je stavebnicová a lze jej používat jako pěti až osmiradličný. Rám je vyroben ze speciální jemnozrnné oceli s hranou trubky 180 mm a sílou stěny 10 mm. Světlost pod rámem pluhu je 80 cm a orební tělesa mají rozestup jeden metr. Pluh byl osazen páskovými orebními tělesy. Na všech pluzích Europa je hydraulicky seřiditelná velikost záběru prvního orebního tělesa. Systém obracení je řešen pomocí dvou plně zapouzdřených pístnic. Stroj se tak na souvrati obrací bez jakýchkoliv rázů.
Novým výrobkem firmy Opall Agri je pluh Jupiter II 125. Jde o maximálně odlehčenou verzi pluhu vhodnou pro agregaci s traktory o výkonu 90 až 120 koní. Pluhy Jupiter se vyrábějí buď jako tří nebo čtyřradličné. Rám je vyroben z ocelové trubky 125 x 125 mm o tloušťce stěny 10 mm. Jištění je řešeno střižným šroubem, do kamenitých půd se užívá mechanické jištění.
Nesený pluh Pöttinger Servo 25 je lehčí variantou pluhu určenou pro agregaci s traktory o výkonu 70 až 130 koní. Profil rámu je 100 x 100 mm. Pluh je vybaven jištěním střižným šroubem. Představil se s čtyřmi radlicemi, z nichž ta poslední je odnímatelná. Pluh lze přestavět pro orbu „on land“ se všemi koly mimo brázdu.
Polonesená verze sedmiradličného pluhu Pöttinger Servo 65 Nova je vybavena hydropneumatickým jištěním, poslední radlice je odnímatelná. Výhodou jištění je velice snadná změna jisticího tlaku na všechny radlice najednou. Polonesené pluhy mohou být vybaveny i systémem vario. Jejich záběr se dá stupňovitě nastavit (pět stupňů od 30 do 50 cm). Pluh je vybaven hydraulickým nastavením záběru první radlice.
Šestiradličný polonesený pluh Överum DVL je jištěný plynohydraulicky. Je vhodnější do těžších podmínek. Záběr první radlice je hydraulicky nastavitelný. Opěrné kolo má velký průměr a minimální valivý odpor. Změna záběru je možná mechanicky v rozsahu od 40 do 50 cm.
Nesený čtyřradličný pluh Överum CX je zástupcem asi nejprodávanější řady. Zákazník může vybírat z pluhů se stupňovitou nebo plynulou změnou záběru a jištěním střižným šroubem nebo plynohydraulicky nonstop jištěním. Na pluhu bylo namontováno integrované drobicí zařízení. Pluh má mechanicky stavitelný záběr v rozsahu 35 až 45 cm.
Roman Paleček