23.06.2003 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obraceče se předvedly ještě za sucha shrnovače v dešti

To čeho jsme se všichni – organizátoři i vystavovatelé Dne Zemědělce v Kameni– nejvíce báli, se během představení obracečů stalo skutečností. Počasí si s námi opravdu pohrálo a na obraceče, které pracovaly ještě se zavadající pící navazovaly shrnovače, které již nahrnovaly mokrou trávu. Nic naplat, zemědělec přírodě neporučí.

Do porostu, který svými noži položily rotační žací stroje vjely hned po představení řezaček obraceče. Ty měly za úkol veškerou pokosenou píci rozhodit, aby ji následně shrnovače mohly připravit ke zpracování senážními vozy a lisy.
Obracečů se v Kameni představilo hned pět značek. První vyrazil Claas Volto 670 H (1). Obraceče Claas mohou mít záběr od 4,5 do 10,5 metru. Stroj nesený jak jinak než traktorem Fendt disponoval šesti rotory, každý rotor šesti rameny a záběrem 6,7 metru. Průměr drátu dvouprstu činí 10,5 mm. Sklon rotoru je možné nastavit od 13 do 16 °. Na přání je možné obraceč vybavit jištěním proti ztrátě prstů. Pro lepší kopírování dodává Claas přední kopírovací kolečko umístěné pod spodními rameny tříbodového závěsu. Pro rozhození krajních řádků je možné přestavit stroj do šikmé polohy.
Lely Lotus Stabilo 600 (2) má záběr šest metrů. Jedná se o čtyřrotorový stroj, jenž je nejprodávanější na českém trhu. Obraceče Lely jsou vybaveny pružnými hákovitě zahnutými prsty, které pracují na principu klasických hrábí. Díky tomu je možné snížit otáčky rotorů. Stroj je možné nastavit tak, aby se hmota z krajního řádku nedostala mimo pozemek. Při zatáčení soupravy kopíruje stroj stopu tažného prostředku. Obraceče Lely je možné pořídit od 3 do 13,2 metrů záběru.
Třetím představeným obracečem byl Pöttinger Eurohit 54 N (3). Jednalo se opět o nejprodávanější stroj v republice. Nesený stroj s výkyvným závěsem a srdcovitou vodící dráhou kopíruje při obracení stopu tažného prostředku. Jednotlivé obracecí prsty jsou uchyceny zařízením Hitfix, které prodlužuje životnost prstů a zabraňuje jejich ztrátě. Oba krajní rotory ze čtyř jsou hydraulicky sklopné. Každý rotor disponuje šesti rameny. Obraceč je možné doplnit čelním kopírovacím kolečkem.
Prezentace firmy Kuhn proběhla prostřednictvím obraceče GF 8501 (4). Jedná se o tažený stroj o záběru 8,5 metru. Stroj disponuje osmi rotory a vlastním transportním podvozkem. Minimální příkon na vývodovém hřídeli nutný pro tento obraceč je 40 koní. Šikmé nastavení stroje od okraje pozemku umožňuje hydraulika.přenos síly k sklopným rotorům je řešen zubovými spojkami Digidrive. Stroje Kuhn je možné pořídit od dvou do deseti rotorů.
Domácí producent Ravak strojírny Rožmitál předvedl hned dva obraceče. Prvním z nich byl OZ – 676 (5) o záběru 6,7 metru, šesti rotorech a neseného provedení, druhým pak OZ 898 (6) se záběrem 8,9 m osmi rotorech a provedení taženého s transportním podvozkem. Rám stroje je tvořen profilovaným svařencem, který dobře odolává námaze. Šestirotorový obraceč je hydraulicky skládán klasicky vzhůru, u osmirotorového se krajní rotory lámou vzad pro snížení transportní výšky.
Pöttinger Eurohit 61 N (7) byl druhým zástupcem této značky obracečů. Jedná se o novinku se šesti rotory a pěti rameny na jednom rotoru. Stroj má záběr šest metrů a hydraulické sklápění vnějších rotorů. Možné je vybavení čelním kopírovacím kolečkem. Stejně jako menší model disponuje výkyvným závěsem a srdcovitou vodící dráhou a uchycením prstů Hitfix.
Jako první se mezi shrnovači předvedl výrobek Ravaku Rožmitál. Jednorotorový SB – 401 (8) má záběr čtyři metry, deset ramen. Vodící kulisa je těsně uzavřena ve skříni a mazána olejem. Tříkolový podvozek zaručuje dobré kopírování terénu a zároveň chrání pracovní ramena i prsty.
Další vyjel vytvořit své řádky stroj Kuhn GA 6000 (9) o záběru 5,8 m. Jedná se o dvourotorový shrnovač bez zvláštního podvozku. Ten tvoří kopírovací kola jednotlivých rotorů a propojující nosník. Každý rotor je osazen deseti rameny. Pro lepší kopírování terénu je stroj vybaven tandemovým podvozkem pod každým rotorem. Shrnovače Kuhn se vyrábí až po záběr 15 metrů.
Dvourotorový shrnovač Pöttinger Eurotop 601 (10) je obdobné konstrukce, jako předchozí stroj, tzn. nedisponuje zvláštním rámem, pouze nosníkem propojujícím dva rotory s deseti rameny. Transport probíhá po tandemových nápravách podvozku. Dokonalému kopírování napomáhá čelní kopírovací kolečko. Shrnovač umožňuje vytvářet jeden boční řádek ze záběru 6,2 metru nebo dva řádky, každý rotor svůj. Přestavení stroje se provádí z kabiny traktoru.
Niemeyer Twin 605 ED (11) byl dalším zástupcem bezpodvozkových dvourotorových shrnovačů. Zapřažen byl za Merlo Multifarmer. Shrnovač disponuje na každém rotoru deseti rameny a záběrem šest metrů. Zajímavostí jsou použité hrabací prsty, které jsou tvarované tak, že tvoří dvě řady, což přispívá k dokonalému shrnutí píce.
Posledním bezpodvozkovým taženým shrnovačem představeným v Kameni byl Claas Liner 650 Twin (12). Dva rotory, každý o jedenácti ramenách umožňují nahrnout hmotu z 3,5 až 6,3 metru. Možné je také shrnovat dva řádky za každým rotorem. Rotory disponují tandemovými nápravami a uzavřenou skříní s olejovou lázní.
Druhým shrnovačem Pöttinger byl Eurotop 801 A (13). Jedná se o tažený stroj s vlastním řízeným podvozkem s koly v zadní části. Dva rotory, každý s dvanácti rameny shrnují hmotu z šíře 7,6 metru ke straně. Při otáčení lze rotory hydraulicky přizvednout, k transportu zcela zdvihnout vzhůru.
SP – 682 (14) je označení shrnovače z produkce českého Ravaku. Záběr 6,8 metru a dva rotory, to je možné vyčíst z označení stroje. Jedná se o hydraulicky skládaný stroj, který vytváří středový řádek. Pohon rotorů od středové skříně zajišťují kloubové hřídele s přetěžovací spojkou. Kulisový mechanismus je mazán olejem.
Ještě jednou se divákům představil shrnovač Pöttinger, tentokrát Eurotop 1251 (15). Stroj disponuje čtyřmi rotory s čelním kopírovacím kolečkem. Na každém z nich je 12 ramen. Dva přední rotory předávají hmotu dvěma zadním, které vytváří středový řádek. Záběr je možné upravit od 9 do 12,5 metru. Vybaven je vlastním podvozkem. Ovládání stroje je možné provádět jedním tlačítkem z kabiny traktoru.
Posledním shrnovačem předvedeným v Kameni byl Krone Swardo 1250 (16). Jednalo se o stroj obdobné konstrukce s předchozím. Měl opět vlastní podvozek a záběr 12,5 metru, na němž se podílely také čtyři rotory, tentokrát s 13 rameny. Každý rotor je vybaven čidlem, takže je díky počítačové jednotce řízen samostatně a každý je možné nastavit právě podle aktuálních podmínek. Při překonávání překážek je možné zdvihnout jeden nebo dva rotory aniž by se ostatní zastavily.
Návštěvníci Dne Zemědělce mohli být s představeným sortimentem zajisté spokojeni, neboť si mohli prohlédnout stroje se záběrem od 4 do 12,5 metru a vybrat si ten správný do vlastních podmínek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down