21.11.2005 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od brambor a zeleniny k cukrovce

Na pozemcích akciové společnosti AGRAS Želatovice byl poprvé v České republice představen samojízdný šestiřádkový sklízeč cukrové řepy Maxtron 620 od firmy Grimme, která patří s více než sedmdesátiletou tradicí mezi přední světové výrobce techniky pro pěstování a sklizeň brambor či kořenové zeleniny. Okruh sklízených okopanin rozšířila v roce 2002, kdy vyjel na pole první prototyp samojízdného sklízeče cukrovky.

Do dnešního dne bylo vyrobeno téměř sedmdesát těchto strojů, které koncepčně vycházejí ze samojízdného čtyřřádkového sklízeče brambor SF 300-15. Z technologického hlediska je Maxtron 620 jednoduchý stroj s přímým tokem materiálu. Samozřejmostí je u něj precizní zpracování typické pro všechny stroje Grimme. Podle Ing. Daniela Trefila z třeboňské společnosti U + M Servis je na novém sklízeči použita řada technických prvků, které se osvědčily u sklízečů brambor, ať již jde o pásy, kladky či elektroniku. Pěstitelé cukrovky v Německu ale i v ostatních státech Evropské unie u něj oceňují nejen šetrnost ke sklízené cukrovce ale také k půdě, zejména v mokrých podmínkách, a snadnou obsluhu.

V hlavní roli automatika
V přední části stroje se nachází drtič, který drtí chrást a ukládá ho mezi řádky s bulvami, jak mohli vidět návštěvníci v Želatovicích, nebo ho v jiném provedení může posouvat na hydraulicky poháněný pás a odsud na vyoraný pozemek. Za drtičem následuje automaticky naváděné ořezávací ústrojí, které seřízne svrchní část bulvy se zbytkem chrástu, a hydraulicky poháněná vyorávací tělesa (na každý řádek dva vyorávací kotouče). Celé vyorávací ústrojí lze posunout od středu nalevo i napravo o 20 cm, kromě toho jsou stranově výkyvné i jednotlivé vyorávací kotouče, a to o čtyři centimetry doleva nebo doprava.
Vyoraná řepa postupuje sítovým dopravníkem, jehož mezery slouží zároveň k čištění bulev od hrubších nečistot, na čisticí ústrojí, které je tvořeno příčnými spirálovými válci. Zde dochází k aktivnímu odhlinění a vyčištění bulev. Hydraulicky poháněné čisticí válce s nastavitelným rozestupem, včetně vlnovitého nastavení (zvyšuje účinnost čištění) zajišťují dokonalé a maximálně šetrné oddělení nečistot od bulev. Další sítový dopravník dopravuje řepu do kuželového zásobníku o objemu 30 m3, do něhož se vejde přibližně 20 až 24 tun cukrovky. Plně automatizovaný dopravník, řízený optickým čidlem, plní zásobník postupně tak, aby se omezilo poškození bulev pádem z výšky. Zásobník velice rychle vyprazdňuje dopravní pás s maximální vykládací výškou 4,10 metru.

Neobvyklý podvozek
Zajímavostí šestiřádkového sklízeče Maxtron 620 je podvozek poháněný hydromory. Pojezdové ústrojí tvoří dva vpředu umístěné pryžové pásy (stejné používá firma Claas u sklízecích mlátiček Lexion do mokrých oblastí), které umožňují rozložení hmotnosti po celé jejich ploše. „I při velké hmotnosti stroje nedochází k výraznému utužení půdy, přitom cukrovou řepu je možné sklízet i v nepříznivých klimatických podmínkách,“ vysvětluje Ing. Trefil. „Zadní nápravu tvoří na točně připevněné jedno velké dvojkolo, které napomáhá výborné manipulaci na souvratích a společně s pásy zajišťují malý poloměr otáčení sklízeče. Osa zadní nápravy je umístěna mimo osu přední nápravy, takže se dvojkolo pohybuje uvnitř stop po pásech. Netvoří se koleje a pozemek je rovnoměrně utužený.“
Hnacím agregátem je motor Mercedes o výkonu 335 kW (456 koní) s průměrnou spotřebou od 38 do 55 l na hektar, palivová nádrž pojme 1300 l nafty. S pojezdovou rychlostí šest až osm kilometrů za hodinu dokáže Maxtron 620 sklidit zhruba hektar cukrové řepy za hodinu, průměrné ztráty se pohybují do dvou procent.

Šest kamer, dva monitory
Samojízdný sklízeč Maxtron 620 vyniká podle D. Trefila jednoduchostí ovládání a komfortem obsluhy. Prosklená kabina s dostatečným výhledem je odhlučněna a vybavena klimatizací, CD přehrávačem, odpruženým sedadlem s vyhříváním, multifunkčním joystickem a jednoduchým řízením. Obsluha může kontrolovat práci stroje pomocí šesti kamer, které snímají jednotlivé pracovní operace, a dvou barevných monitorů. Místa snímané kamerami se na obrazovkách mohou podle nastavení měnit v různých časových intervalech, na jedné obrazovce lze zobrazit i záběr několika kamer najednou.
Počítačovou kontrolu a ovládání stroje zajišťuje barevný dotykový monitor. Na jeho plazmové obrazovce si jednoduchým dotykem může obsluha zobrazit a upravit například výšku řezu chrástu, hloubku a rychlost u vyorávacích kotoučů, rozteč a rychlost čisticích válců, vyprazdňování zásobníku či a nastavení kol zadní nápravy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down