12.03.2007 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od postřikovačů ke kloubovým nosičům

V posledních letech vzrůstá zájem o univerzální obratné nosiče s možností celoročního využití hlavně v komunální sféře. Rozhodně mezi ně patří i modely německé značky Holder, jejichž agroverze je dobře známá i zemědělcům hospodařícím především v sadech a vinicích. Kloubové traktory Holder mají více než padesátiletou tradici, ale historie této značky je mnohem delší a první výrobky původně rodinné firmy pamatují devatenácté století.

Rodinný podnik se strojírenskými dílnami založili v německém Urachu bratři Christian Friedrich a Johann Martin Holderové v roce 1888. Prvním výrobkem byl separátor kovů a další magnetické přístroje. Město, kde se dílny nacházely, bylo přímo obklopeno sady a vinicemi, a tak se postupem času výroba soustředila na uspokojování potřeb místních hospodářů. V roce 1898 spatřil světlo světa první zádový postřikovač a o dva roky později byla zahájena výroba postřikovačů tlačených na podvozku. Tou dobou manufakturní dílna zaměstnávala pět lidí a o dva roky později se její provoz stěhoval na dosavadní adresu do Metzingenu. V následujících letech se výroba zdárně rozvíjela a poptávka po produktech firmy Holder rostla. V roce 1913 tak zaměstnává továrna 100 pracovníků a kromě zemědělské techniky vyrábí například stacionární vysavače. V dalším období se ale značka ubírá přeci jen cestou vývoje strojů pro zemědělství a v roce 1929 zahajuje výrobu prvního motorového postřikovače.
O rok později přichází příslušník nastupující generace Holderů Max na trh s prvním nápravovým traktorem Pionier, který v roce 1938 nahrazuje model NHT. Zároveň pokračuje i vývoj aplikační techniky a značka Holder se může již v roce 1937 pochlubit samojízdnou verzí postřikovače. I do konstrukčních plánů užitkové a zemědělské techniky ale zasáhla válka. Proto byl v tomto období zkonstruován jednonápravový traktor EH6 na alternativní dřevoplynový pohon.
V poválečných letech firma přichází s vlastním dvoutaktním motorem a typem malotraktoru B 10 ve standardním provedení. Šlo o velice precizní výrobek, jelikož některé z těchto strojů dosud slouží svým uživatelům.
První kloubový traktor
Za zlomový v historii značky Holder lze označit rok 1954, kdy spojením dvou jednonápravových traktorů vznikl a začal se vyrábět první kloubový traktor s pohonem všech čtyř stejně velkých kol Cultitrac A 10. Poté následoval vývoj a výroba dalších modelů B 12, A 20, A 12, menšího úzkého A 8 a AG 3. Šlo o stroje vlastní specifické koncepce, které se uplatňovaly i na zahraničních trzích a dodnes jejich fankluby sdružují řadu příznivců.
Až do roku 1989 byly kloubové nosiče Holder poháněny motory vlastní výroby, ale pak se vývoj a výroba přestaly vyplácet, takže v momentálně produkovaných typech strojů najdeme motory Kubota a od výkonu 58 koní pracují nosiče s motory Deutz. Přelom 80. a 90. let minulého století znamenal zároveň ukončení výroby jednonápravových strojů.
Zahájení komunálního programu
Na vývoj a výrobu speciálních strojů pro komunální sféru se začala značka Holder orientovat v roce 1980, kdy vznikla koncepce univerzálního kloubového nosiče s kabinou umístěnou vpředu. Šlo o řešení, při kterém má obsluha stroje dokonalý přehled o činnosti agregovaného nářadí. Již tehdy byly některé komunální nosiče vybaveny systémem vyrovnávání tlaku zabraňujícím převrácení stroje při práci ve svažitých extrémních terénech. Jde o systém pružin nebo hydraulických válců s jejichž pomocí jsou kola nosiče tlačena k zemi (silou až jedné tuny na kolo). Toto řešení se v praxi velmi osvědčilo, a tak jsou systémem vyrovnávání vybaveny veškeré vyráběné modely.
Nejmenší kloubový nosič o výkonu 27 koní se začal vyrábět v roce 1990. Jeho pohon byl hydrostatický a hydrostaticky je poháněno více než 60 % nosičů Holder. První kloubový nosič s mikroprocesorem umožňujícím regulaci rychlosti pojezdu se objevil v roce 1991. Obsluha může využít možnosti řazení přepravní rychlosti, redukované rychlosti, pracovní rychlosti, případně pomocí mikroprocesoru může nosič pracovat samostatně a nastavovat pracovní rychlost dle aktuální zátěže.
Čím jsou nosiče Holder specifické a nezaměnitelné? Především jde o stroje s kloubovým systémem řízení, stálým pohonem všech čtyř stejně velkých kol, což zaručuje jejich optimální pohon a všechna čtyři kola jsou vybavena vyrovnáváním zatížení. Jde o kompaktní nosiče s jednoduchou obsluhou, při níž má osádka nářadí stále před sebou a velmi dobrý přehled.
Kloubové nosiče generace 2000
Momentálně probíhá výroba nosičů pro komunální sféru ve dvou liniích. Modely řady A-Trac mají kabinu umístěnou v zadní části za motorem, zatímco u řady C-Trac je tomu naopak. Stroje s variabilním trupem, který umožňuje sestavení několika modelových variant, se mohou pohybovat na úzkých nápravách s rozchodem 92 cm vhodných hlavně pro práci ve vinicích a sadech, nebo mohou být osazeny portálovými nápravami.
Momentálně nejvýkonnějším modelem je C 9.88 s výkonem motoru 88 koní. Stejně jako menší stroje se uplatní celoročně, jelikož možností a variant agregace nářadí je celá řada. Ovládání pojezdu je řešeno joystickem s možností využití Special Drive Systému.
Jinou koncepcí jsou méně výkonná vozidla s rámem, u kterých nechybí všechny ostatní výhody nosičů Holder včetně možnosti rychlé výměny nástaveb.
Nejmenším typem řady C, je model 2.34basic s čtyřválcovým motorem o výkonu 34 koní. Mezi nové modely řady C-Trac patří stroj 4.74, jehož koncept a design byl v roce 2003 oceněn na výstavě Demopark zlatou medailí. Inovací prošly nosiče v roce 2004. Modely užívané hlavně při práci ve vinohradech mohou být vybaveny svahovou brzdou umístěnou za přední nápravou, takže práce v extrémních svažitých terénech je bezpečnější.
Montuje se v Metzingenu
Více než 100 let má značka Holder svoje sídlo v Metzingenu. Momentálně je k dispozici areál o rozloze 35 000 m². Vlastní výroba motorů a dalších součástek byla v 90. letech zastavena a závod slouží jako montážní. Veškeré potřebné díly jsou vyráběny a dodávány subdodavateli na základě konstrukčních požadavků značky Holder. Některé z dodavatelských firem jsou dokonce v nájmu přímo v metzingenském areálu, jiné zhruba v dosahu několika desítek kilometrů. Proto je výroba, která se vždy řídí přesně požadavky a specifikací danou zákazníkem, velice rychlá. Od objednávky k expedici hotového stroje neuběhne více než šest až osm týdnů. Na jednotlivých montážních stanovištích procházejí všechny produkty etapově pravidelnou kontrolou, která je završena pětihodinovou výstupní zkouškou. Vlastní expedice pak probíhá po 12 hodinovém stání stroje, který prošel zátěží. Součástí areálu montážního závodu je centrální sklad náhradních dílu s 30 000 skladovými položkami.
Závod, jehož brány opustí zhruba 700 nosičů ročně, dosáhl v loňském roce obratu 32 milionů euro. Na této částce se nosiče podílejí 21 miliony, další 4 miliony přináší výroba postřikovačů a rosičů a zbytek připadá na výrobu náhradních dílů. Rosiče a nesené i tažené postřikovače se vyrábějí v široké nabídce možných variant kapacity nádrží i pracovního záběru ramen.
V Metzingenu je momentálně zaměstnáno 175 lidí a 60 % produkce jde na export nejčastěji do zemí Evropy (hlavně Švýcarsko a Skandinávie), Severní Ameriky, ale značku Holder objevíme i v Austrálii nebo na Novém Zélandu.
V polovině roku 2005 do té doby rodinnou značku převzala nadnárodní akciová společnost Uzel, která patří mezi desítku největších světových výrobců zemědělské techniky a její aktivity zasahují i do automobilového nebo leteckého průmyslu.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down