27.04.2004 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od sázení po sklizeň

Moderní techniku pro pěstování a sklizeň brambor si mohli návštěvníci veletrhu Techagro prohlédnout v expozici společnosti Grimme, kterou na českém trhu zastupuje U + M Servis Třeboň. Z „dílny“ tohoto dominantního evropského výrobce vychází kompletní sortiment strojů, jež pěstitelé brambor nezbytně potřebují.

Patří k nim i novinka letošního roku – půdní fréza GF 90-4. Oproti původním frézám DF, u nichž byl pohon přenášen řetězem, pohání tento víceúčelový stroj ozubené soukolí, což má vliv na nižší opotřebení a menší nároky na údržbu. Fréza slouží k přípravě půdy před sázením, kdy rozdrobí hroudy a připraví vhodnou půdní strukturu pro sázení. Pokud se z ní odejmou části zubů, lze ji použít ke kultivaci hrůbků po zasázení, které kypří, provzdušňuje, ničí plevele a likviduje půdní škraloup. Po jednoduché úpravě lze s frézou kultivovat i vzešlý porost brambor. V případě, že půdy jsou sypké, lze použít pasivní hrobkovač HD 3000 nebo HD 4500.
Příprava hrůbků a sázení
„Pro půdy s velkým množstvím kamene a hrud je k dispozici rádlovač BF 2000 jištěný pístnicemi a po něm separátor hrud a kamene CS 1500 nebo 1700 s hvězdicemi a pásy,“ přiblížil nám nezbytnou techniku pro perspektivní technologii pěstování brambor v odkameněné půdě obchodní zástupce třeboňské společnosti Ing. Daniel Trefil. „Stejně jako u frézy byl u tohoto typu separátoru v loňském roce zcela změněn systém pohonu. V první části byl pohon řetězy nahrazen klínovým řemeny, v druhé části pak řetězy nahradil kardanový hřídel. Tento nový bezúdržbový pohon pomocí kardanu a klínových řemenů výrazně snižuje opotřebení separátoru, prodlužuje jeho životnost a snižuje hlučnost. Posledním článkem při sázení brambor do odkaměnéné půdy je sazeč GL 32 B, který v Brně vystavujeme se speciální výbavou.“
Sazeč byl vybaven automatickou regulací hloubky sázení, kterou hlídá kopírovací kolo. V případě, že je v kolejových řádcích příliš mnoho kamene či hrud, díky výškovému vyrovnávání podvozku se brambory sázejí stále do stejné hloubky. Další zajímavou novinkou je vypínání pohonu sázení na konci pole. Sázecí elementy jsou u běžného sazeče poháněny od kol a pokud na konci pole obsluha sazeč zvedne, zůstane sadba mezi sázecími a zahrnovacími radlicemi nezahrnuta. Hydraulické odpojení sázecího ústrojí u vystaveného sazeče zabezpečuje vytvoření hrůbku až po okraj pole. Dalšími přednostmi tohoto stroje jsou spolehlivost i při výsadbě velkých brambor, přesný rozestup vysazovaných hlíz, volitelná rozteč řádků od 75 do 90 cm a zejména tvarovací plech hrůbku, jež nahrazuje zahrnovací radlici. Toto zařízení dokonale vytvoří lichoběžníkový hrůbek, který vydrží po celou dobu vegetace. Pro naše zemědělce se dodává i extra velký hydraulicky sklopný zásobník na 1200 kg, který lze plnit z nákladního auta. Daniel Trefil nám potvrdil, že pro ranobramboráře mají připraven sazeč, který umožňuje sázení i předklíčených brambor.
Vyorávací nakládač
Ze sklízečů byl na Techagru vystaven vyorávací nakládač s výložníkem GZ 1700, který je určen především ke sklizni brambor v odkameněných půdách nebo v půdách s menším množstvím příměsí hrud a kamení. Stejně jako separátor je stavebnicové konstrukce, podle provozních podmínek ho lze vybavit různými způsoby separace. Do extrémně těžkých půd je možné sklízeč vybavit místo hvězdic příčnými pogumovanými spirálovitými válci. K dokonalé separaci zbytků natě, hrud a malých kamenů pak přispívá zařízení Multisep tvořené pěti řadami vějířových válců a protiběžnými gumovými válečky. Pro extrémně těžké lepivé půdy lze dodat osvědčený Rollenseparátor složený z devíti podélně umístěných párů pogumovaných válců. Do zadní části sklízeče je možné namontovat přebírací stůl, na něj pak navazuje nově řešený výložník o kapacitě 120 tun za hodinu, jehož kapsy jsou vystlány měkkou plastovou hmotou, která umožňuje maximálně šetrné vynášení hlíz na vůz. Hlava výložníku se nechá sklopit přímo do vozu. Místo přebíracího stolu lze k výložníku připojit dvě kamery a do kabiny traktoru monitor. Obsluha traktoru pak vidí, co se děje na rozdružovacím zařízení a podle toho může regulovat ostatní činnost stroje
Tento dvouřádkový sklízeč s vyorávacím pásem je vybaven programovatelným ovládacím terminálem, čímž se výrazně usnadňuje ovládání celého stroje. Lze u něho naprogramovat jednotlivé funkce, které se opakují na konci dvojřádku a na začátku následujících brázd, posloupně za sebou a navíc v časovém horizontu. Stisknutím tlačítka „Konec pole“ sklízeč automaticky provede naprogramované úkony, po otočení stroje na souvrati stisknutím tlačítka „Začátek brázdy“ se opět automaticky provedou všechny potřebné úkony.“
Technika pro klasickou sklizeň
I v této oblasti strojů má Grimme co nabídnout. Pro menší pěstitele jsou určeny jednořádkové sklízeče se zásobníkem, SE 75-20, SE 75-30 a SE 75-40. První model s šířkou prosévacího pásu 75 cm je pro nejmenší pěstitele, do zásobníku se vejdou dvě tuny. Další dva modely mají stejně široké prosévací ústrojí, liší se pouze velikostí zásobníku na tři a čtyři tuny. Sklízeče mají bočně tažené vyorávací ústrojí vlečené, které zabraňuje ucpávání při nadměrném množství natě, vyrovnávání stroje na svahu, kopírování terénu a vyznačují se opět stavebnicovým způsobem separace. Lze je také vybavit automatickým naváděním na hrůbek i regulací přítlaku kopírovacího bubnu.
V expozici firmy Grimme byla vystavena i její vlajková loď– model SE 150-60. „Tento vyorávač s třístupňovým rozdružovadlem, čtyřmetrovou výsypnou výškou a zásobníkem na šest tun patří k naším stěžejním strojům,“ pochlubil se Ing. Trefil. „Sklízeč SE 150-60 je určen do neodkameněných půd a jeho charakteristickými znaky jsou 150 centimetrů široký prosévací kanál, dokonalé čištění a šetrné oddělování příměsí od brambor. Je to první dvouřádkový sklízeč na trhu bez vynášecích kapes či oběžného vynášecího kola. Od ostatních sklízečů se liší i stranovým vyoráváním, kdy tažný prostředek jede po sklizeném poli. Lze tak využít silný traktor s velkými a širokými pneumatikami, které snižují tlak na půdu. Velkou výhodou tohoto systému je to, že nedochází k utužení hrůbku koly traktoru a následnému poškození brambor, přitom řidič má z kabiny dobrý výhled na sklízecí agregát a přebírací stůl. Stroj je připraven pro práci na svažitých pozemcích – vyorávací ústrojí je uchyceno výkyvně na středovém čepu, první prosévací pás je též výkyvně uchycen a dalším bodem otáčení je výkyvná náprava. Díky těmto torzním bodům se sklízeč optimálně přizpůsobuje terénu i na svažitých pozemcích. Pro práci v těžkých půdách je možné dodat hydraulický natřásač pod prvním prosévacím pásem, nebo rozvrstvovač nad první prosévací pás a kontrolu prokluzu pro druhý prosévací pás.“
Vyorávač je podle Ing. Daniela Trefila možné vybavit již osvědčenými automatickými systémy, které ulehčují práci obsluze, např. programovatelným ovládacím terminálem k ovládání stroje na konci a začátku brázdy. Ovládací skříňka je zároveň vybavena diagnostikou, takže obsluha jednoduše zjistí případné závady.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down