14.12.2005 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od zpracování půdy až po transport

Předvedení strojů na zpracování půdy, transport, ale také mulčovač rostlinných zbytků mohli vidět návštěvníci polního dne společnosti Strom Export, s. r. o., který se uskutečnil na pozemcích Rolnické a. s. Králíky. Přítomní se od zástupců společnosti dozvěděli možnosti pro využití jednotlivých strojů.

Ještě před představením všech strojů připravených na poli na praktickou ukázku předcházelo úvodní slovo ředitele skupiny STROM Centrum JUDr. Ladislava Bednáře. Ten přítomné mimo jiné seznámil s novou možností financování strojů, které nese podtitul: Financování, které počká na dotace. Mimo příznivého úroku je možné odložit si splátky až o šest měsíců, tj. do doby, kdy už zemědělci budou disponovat unijními dotacemi. Zároveň je však možné první odpis provést ještě letos.

Nejprve mulčovač
Pro drcení rostlinných zbytků v bezorebných, ale i v dalších systémech hospodaření, tj. především zbytků kukuřice, ale i drcení nedopasků, náletu nebo pro údržbu TTP je určený stroj Mulcher. Vyráběn je v záběru 4,5 nebo 6 metrů. Mulčovač se vyznačuje svislou osou rotace svých nožů. Představený stroj 4500 je osazen třemi rotory, které jsou umístěny do tvaru letadla tak, aby byl možný částečný překryv. Rotor je osazen čtyřmi noži, které jsou kyvně umístěny po dvojici nad sebou ve vzdálenosti asi 8 cm. Výškově přibližně mezi nimi, avšak mimo jejich dosah jsou umístěna protiostří. Díky tomu dosahuje stroj velice jemného rozdrcení zbytků. Díky natočení konců nožů je dosahováno nasávacího efektu, kdy jsou nože schopny zdvihnout a rozdrtit i částečně polehlý porost. Spodní část krytu rotoru je opatřena výměnným plechem, který chrání vrchní část stroje proti nárazům odletujících částic.
Pohon rotorů je zajištěn teleskopickými hřídeli a úhlovými převodovkami.
Mulčovač je konstruován jako návěsný se zapřaháním do spodního závěsu, jeho pracovní výšku lze nastavit jednoduše pomocí hydraulického válce ovládajícího pojezdová kola, kdy pro zajištění neustálé vodorovné polohy, resp. souběžné polohy s pozemkem slouží pákový mechanizmus, který automaticky se zdviháním opěrných kol mění úhel oje. Jako doraz slouží hydroklipsy. Minimální pracovní výška je omezena plazy, které tvoří boční kryty a středy vlastních rotorů.
Pro skládání do přepravní polohy, ale především pro dokonalé kopírování pozemku slouží klouby mezi jednotlivými rotory. Odletu částic z pracovního prostoru zamezují ochranné řetízky.

Pro podmítku i setí
Prvním strojem určeným nejen k podmítce byl Preciser. Ten se postupně vyvinul z klasického talířového podmítače. Návěsný Preciser classic PC 6000 se skládá ze středového páteřového rámu se zadními pojezdovými koly, na němž jsou umístěny dvě hydraulicky sklopné sekce, každá s dvěma řadami talířů. Každá z nich je na rámu upevněna ve dvou bodech i s možností nastavení pracovního úhlu. Pracovní hloubku určuje vpředu dvojice seřiditelných opěrných kol, vzadu pak volitelně několik typů válců, které jsou dělené na tři sekce ve dvou sledech, tj. s překryvem. Předváděný stroj byl vybaven válcem s gumovými segmenty, možný je i válec prutový či packer válec. Za válcem může ještě následovat jedno až třířadý zavlačovač, případně i finish váleček. Možné je i volit mezi dvěma roztečemi talířů. Pokud je stroj využíván k předseťové přípravě, je vhodné zvolit menší rozteč talířů a za druhé řady talířů doplnit urovnávací pásky.
Robustní rám stroje je dimenzovaný na instalaci zařízení na přihnojování kapalným hnojivem nebo aplikaci herbicidů.
Druhým předváděným strojem byl Finisher classic FC 5000. Ten disponuje obdobným rámem, jako předchozí stroj s tím rozdílem, že je vybaven talíři a také radličkami.
Prvním půdu zpracujícím nástrojem je řada talířů, které jsou na stroji navěšeny pod menším úhlem než na talířovém podmítači, neboť jejich úkolem je především plnit funkci krojidla, tj. pokrájet případné posklizňové zbytky a otevřít povrch půdy. Jeho pracovní hloubku lze snadno nastavit. Následují ve třech řadách na pružných slupicích umístěné radličky, které je možné instalovat v provedení dlátovém nebo šípovém až do šíře 30 cm. Nastavení pracovní hloubky probíhá vzadu pomocí gumového pěchu, který je alternativou pro prutový válec nebo packer válce; vpředu pak díky předním opěrným kolům podobně jako u předchozího stroje. Zadní válec předchází ještě zavlačovače, které lze zaměnit za ježkové válce nebo páskové urovnávače povrchu. Za zadním opěrným válcem lze instalovat zavlačovače a také finish váleček.

Krátká koncepce talířů
Ani v oblasti tzv. krátkých talířových podmítačů nezůstává Strom pozadu. Přihlížejícím byl představen stroj Discland expert 6000. Ten je opět koncipován jako stroj s páteřovým rámem a dvěma hydraulicky sklopnými sekcemi. Na nich najdeme dvě řady samostatně na pružných slupicích uložené talíře. Díky samostatnému uložení je možné nastavit optimální úhel práce každého talíře. Absence průběžného hřídele a jiný pracovní úhel zabraňuje zalepování talířů zeminou. Stroj je možné dovybavit páskovým či prutovým urovnávačem. V zadní části najdeme gumový pěch (možné i s prutovými válci), které slouží k nastavení pracovní hloubky. Vpředu se hloubka nastavuje rameny tříbodového závěsu.
Druhou inovací předvádění byl Ecoland EC 4500 EVO. Stroj je opět stejné koncepce, jako Preciser nebo Finisher. Vpředu je vybaven hydraulicky stavitelným rámem s vlnitými krojidly (koltry). Následují čtyři řady radliček s pružnou slupicí, které mohou v úzkém provedení pracovat až do hloubky 30 cm. Za poslední řadou radliček najdeme urovnávací talíře. Zásadní změnou je zadní pryžový pěch (roadpacker) dělený na tři části. Střední část pěchu slouží kromě utlačení nakypřené vrstvy také k transportu. Odpadá tak přepravní podvozek.

Podrývání s podmítkou
Ještě v původní zelené barvě si účastníci předvádění mohli prohlédnout kombinovaný stroj na podmítku a podrývání nesoucí název Ripperland Mega. Jedná se v podstatě o talířový podmítač, který má ve svém středu zavěšeny hydraulicky sklopné podrývací radlice. Základní rám disponuje šíří tři metry. V tomto provedení je možné podmítat nebo současně také podrývat. Další možností je rozšíření záběru díky sklopným sekcím na šest metrů a podmítat v tomto záběru. I tento záběr je možné spojit s podrýváním, které však probíhá pouze ve středové části pracovního záběru.

Před setím
Novou koncepcí se Strom pochlubil u nové řady strojů nazvané Swifter, které jsou určeny k přípravě půdy těsně před setím. Koncepce těchto strojů spočívá v oddělení rámu od vlastních pracovních sekcí, které na něj jsou upevněny pomocí paralelogramu, ovšem s možností kopírování povrchu. To je zajištěno předními a zadními válci, mezi kterými najdeme hloubkově nastavitelné radličkové sekce.
Pro podzimní přípravu jsou určeny sekce skládající se ze smykové lišty, prutového válce, dvou řad šípových radliček na pružných slupicích, odpružené smykové lišty a zadních hrotových válců s finish válečkem.
Jarní varianta je osazena jiným typem úzkých radliček s pasivním úhlem vnikání do půdy, což zamezuje vynášení vlhké půdy na povrch a vzniku tzv. knedlíků. Zadní tandemový válec může být prutový.
K dispozici jsou dnes také cambridge válce a v přípravě jsou další sekce, např. plečka do kukuřice.
Masivní rám stroje slouží jako nosič nejen celé pracovní sekce, kterou lze díky rychloupínání odstavit a na jeden rám rychle připojit jinou, nýbrž do budoucna také jako nosič zařízení k přihnojování nebo ochraně rostlin. Podvozek s velkými koly unese až 10 tun.
Stroje jsou v současnosti vyráběny v záběru 6 až 17 m. Práci širokého stroje napomáhají tažná lana.
Skládání do transportní polohy probíhá hydraulicky zvednutím pracovních sekcí o 90°a sklopením stroje pro tažení po přepravních kolech.

Závěrem transport
Posledním strojem představeným při prezentaci byl Trailer TC 21 000. Oj je možné upravit pro zapřažení do horního i spodního závěsu a je odpružená. Tandemová náprava vozu je v provedení boogie a je vybavena vzduchovými brzdami s automatickým regulátorem dle zatížení. Kola zadní nápravy jsou řiditelná s možností hydraulického uzamčení.
Pokud se jedná o sklápěcí korbu, může být sklápěná do zadu nebo i do stran podle potřeb. Zadní čelo je otevírané hydraulicky s automatickým zámkem, který zamezuje opomenutí zamknutí či odemknutí při sklápění. Otevíratelné bočnice lze zavírat mechanicky nebo hydraulicky, také se zamykacím systémem. Na korbu lze doplnit zrnové či senážní nástavby.
Všechny vyráběné vozy jsou připraveny pro výměnný systém, který je na vůz možné snadno doplnit. K dispozici je nástavba v podobě cisterny s aplikátorem kejdy nebo rozmetadlo hnoje.
Největší zajímavostí vozu je vážící systém (BIS), který pracuje na hydraulickém principu. V době nakládky, při transportu nebo při odstavení návěsu je vážící mechanismus v klidu a korba nebo jiná nástavba plně dosedá na rám podvozku. Při potřebě vážení dojde přímo z traktoru vnějším okruhem hydrauliky k přizdvihnutí korby (přibližně o 10 mm – po nastavení omezovacím ventilem). V tuto chvíli je již korba ve spojení s podvozkem pouze prostřednictvím vážního mechanizmu. Do hydraulického okruhu je zařazen snímač, který zjistí tlak vyvinutý nákladem. Elektronické vyhodnocovací zařízení jej okamžitě převádí na hmotnost a zobrazuje na displeji v kabině traktoru. Ovladačem vnějšího hydraulického okruhu se ze systému vypustí tlak a obsluha může pokračovat v práci. Celý proces vážení tak trvá jen několik sekund.
Pro zjednodušení se vážící systém skládá z mechanické části ovládané pouze dvěma hydraulickými válci, elektronické měřící a vyhodnocovací jednotky. Veškeré součásti systému jsou umístěny uvnitř rámu podvozku, kde je chráněn před znečištěním a poškozením. Systém je navržen a zkonstruován tak, že i velké nerovnoměrné naložení nákladu nemá vliv na přesnost vážení. Z důvodu spolehlivosti a jednoduchosti je systém osazen pouze jedním tlakovým snímačem s minimem spojů a elektrické kabeláže.
Pokud je však třeba naplnit přesné množství (např. zaokrouhlenou hmotnost zrna), je možné vážit kontinuálně. Systém je schopen zobrazovat přibývající hmotnost a nakládku lze přerušit v potřebnou chvíli.
Systém umožňuje vážení nákladu s možností tarování korby. Softwarová výbava dovoluje obsluze, případně vedoucímu podniku zadat vstupní údaje o převáženém materiálu, pozemku, skladu apod. Systém si již automaticky k okamžikům vážení přiřadí data a časy vážení a samozřejmě si bude vše pamatovat. Následně je možné data přenést do stolního počítače a udělat si podle okamžiků vážení časový snímek využití techniky i pracovní doby.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down