21.01.2002 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ohlédnutí za Agritechnicou 2001

Vývoj zemědělské techniky je nepřetržitý proces a výsledky tohoto procesu jsou prezentovány na velkých agrosalonech, jakým je také výstava Agritechnica v Hannoveru. Proto se ve dnech od 11. do 17. listopadu letošního roku stal Hannoverský výstavní areál místem setkání zemědělců z celé Evropy.

Již podeváté od roku 1985 se zde konala největší evropská výstava zemědělské techniky Agritechnica 2001, která je také největší přehlídkou novinek v tomto oboru na evropském kontinentu. Při prohlídce výstavy, na které vystavuje 1300 vystavovatelů z 30 zemí, si návštěvník může snadno vytvořit přehled o současných trendech vývoje zemědělských strojů. Ne nadarmo se Agritechnice přezdívá: „Evropská výkladní skříň zemědělské techniky“.
Před vlastním otevřením výstavy proběhla ve dnech 9. – 10. listopadu v Kongresovém centru hannoverského výstaviště konference Landtechnik 2001, kterou pořádala VDI (Verein Deutscher Ingenieure) spolu s MEG (Max-Eyth-Gesellschaft Agrartechnik im VDI). Jednání na konferenci bylo rozděleno do sekcí podle oborů (traktory, zpracování půdy, precizní zemědělství, ochrana rostlin a hnojení, management atd.), ve kterých vystupovali zástupci univerzit, výzkumných ústavů a výrobců zemědělské techniky ze západní Evropy a USA. Je potěšitelné, že ze zemí bývalého východního bloku zde byla zastoupená jediná ČR, kde pracovníci Technické fakulty České zemědělské univerzity v Praze za podpory Agrostroje Pelhřimov prezentovali výsledky výzkumu měření okamžitého výnosu při sklizni pícnin.
Vlastní výstava, která ve dnech 11. a 12. listopadu uvítala jen odbornou veřejnost, byla připravena s německou precizností do nejmenšího detailu. Skupiny strojů pro určité pracovní operace (zpracování půdy, setí, sklizeň …) byly soustředěny vždy v jednom pavilonu, a tvořily tak ucelenou expozici strojů různých výrobců. Návštěvník tedy ihned získal přehled o nabídce a sortimentu strojů od různých výrobců. Stejně jako na ostatních velkých výstavách i zde obdržely nejlepší novinky ocenění v podobě zlaté či stříbrné medaile. V letošním ročníku výstavy jich odborná komise Německé zemědělské společnosti (DLG) udělila celkově 30. Z tohoto počtu byly tři zlaté medaile (dvě John Deere, jedna Grimme) a 27 stříbrných medailí. Celkem bylo k hodnocení přihlášeno více jak 260 technických inovací.
Nejúspěšnějším vystavovatelem byla firma John Deere, která obdržela celkem sedm medailí. Tomuto ocenění odpovídala také firemní expozice v hale č. 4, kde byl představen celý její výrobní program s důrazem na sklízecí mlátičky, především na nový typ 9880 STS.
Zlatou medaili získala firma John Deere za systém podvozku se čtyřmi individuálně zavěšenými koly. Tento systém zavěšení kol umožňuje objednávku stejného modelu traktoru bez odpružení, s odpruženou jen přední nápravou a nebo se všemi odpruženými koly.
Druhá zlatá medaile byla udělena za tzv. aktivní sedačku řidiče. Sedadlo řidiče se aktivně pohybuje díky vloženému přímočarému hydromotoru, který je paralelně připojen k nízkofrekvenčnímu pneumatickému obvodu, čímž minimalizuje kmitání působící na řidiče. Tento systém zachovává ergonomickou pozici řidiče, což je důležité jak pro zdraví řidiče, tak pro jeho výkonnost.
Stříbrné medaile získala firma John Deere za senzor poškozených zrn, jehož základem je měření různých světelných reakcí vnějšího obalu zrna (perikarpu) a škrobového jádra (endospermu). Signál tohoto senzoru je přiveden na kontrolní monitor a obsluha může operativně měnit nastavení sklízecí mlátičky pro dosažení co nejvyšší kvality vymláceného zrna. Další stříbrnou medaili získala firma za novou sklízecí mlátičku STS s regulací průchodnosti, kde vlastní regulátor průchodnosti a dopravní systém optimalizují tok materiálu a tím zajišťují růst mláticího výkonu. Třetí medaile byla udělena za systém JDLink – palubní komunikační systém s podporou internetu.
Čtvrtou medaili získal John Deere ve spolupráci s firmou Kemper za odlamovací adaptér s rotačním vtahováním nezávislém na řádcích kukuřice, může však sklízet i řádkově setou kukuřici. Poslední, pátou, stříbrnou medaili získala firma za systém ICOSPFLANZE, který vyvinula ve spolupráci s firmou LandData Eurosoft, což je integrovaný kontrolingový systém pěstování rostlin.
Třetí udělenou zlatou medaili získala firma Grimme za svůj samojízdný čtyřřádkový kombinovaný sklízeč brambor s řízeným vyoráváním zaměřeným na vysokou kvalitu práce a výkon stroje. Řídící automatika ovládá rovnoměrnost průtoku hmoty strojem a rozložení hmoty na separačních mechanismech. Stroj je vhodný pro sklizeň brambor s roztečí hrůbků 75 cm a po sklopení krajních sekcí je možno ho přepravovat po veřejných komunikacích se splněním předepsané přepravní šířky.
Rozebírat zde všechny oceněné exponáty a představené novinky by bylo jistě zajímavé, ale velice rozsáhlé. Podíváme se tedy pouze na nové trendy v oboru zemědělské techniky. Nepřehlédnutelným trendem je zvětšování pracovních záběrů a výkonnosti strojů. Nejvíce je to patrné u strojů pro sklizeň pícnin, kde není problém najít žací stroj se záběrem 9 m v návěsném provedení a až 4,7 m v provedení neseném.
Je pravděpodobné, že firmy zde představily svůj výrobní potenciál, přesto ale nosným výrobním programem zůstávají žací stroje s tradičními záběry.
Zvláštní kapitolou jsou stroje pro sklizeň okopanin, zejména pro sklizeň cukrovky, které jsou obry mezi zemědělskou technikou. Jmenujme u nás již používané stroje firmy Holmer, Kleine a také firmu Ropa, která již do naší republiky začala dodávat své stroje. Tyto stroje, jejichž délka je až 15 metrů, jsou vhodné především pro podniky služeb, popřípadě pro velké zemědělské společnosti.
Závěrem nesmíme opomenout velice progresivní obor precizního zemědělství, které v poslední době zažívá velký rozmach. Toto lze dokumentovat na příkladu mnoha firem, které vystavovaly své produkty vhodné pro systém precizního zemědělství a také velice slušně obsazenou účastí v sekci Precizní zemědělství na již výše zmiňované konferenci Landtechnik 2001. Mnoho firem také obdrželo ocenění v podobě stříbrné medaile za své produkty pro tento systém.
Ohlédnutí za Agritechnicou 2001 lze zakončit větou, kterou vyslovilo mnoho prodejců a výrobců: „Kdo není na Agritechnice, ten jako by ve světě zemědělské techniky ani nebyl“.

Ing. Zdeněk Kvíz
Ing. Jiří Mašek
ČZU v Praze
foto archiv

obr:
1. Graf rozdělení výroby zemědělské techniky v Evropě
2. Kongresové centrum na výstavišti v Hannoveru
3. Sklízecí mlátička John Deere 9880 STS
4. Samojízdný sklízeč brambor Grimme SF 300 – 15
5. Aktivní sedačka John Deere
6. Odpružení přední nápravy John Deere
7. Trendem je zvětšování záběru a výkonnosti strojů

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down