19.11.2001 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Orba na několik způsobů

Přehlídka soutěžní orby, strojů na zpracování půdy, rozmetadel a postřikovačů a bohatý doprovodný program. Takové bylo letošní, již 27. Mistrovství ČR v orbě spojené se Dnem Zemědělce, které se tentokrát konalo ve spolupráci se SOU Zábřeh.

Stejně jako v loňském i v roce letošním byla soutěžní orba strniště prováděna jak jednostrannými tak otočnými pluhy. Letos však přibyla jedna novinka. Den před vlastním soutěžením proběhla jakási „předsoutěž“ – orba louky. Na našich mistrovstvích se louka zatím neoře, avšak na mistrovství světa je součástí programu. A protože v roce 2005 by se mělo mistrovství světa konat v ČR, bylo třeba si orbu louky vyzkoušet.
Ve skupině jednostranných pluhů soutěžilo 16 oráčů v kategorii otočných pluhů jich bylo šest. První dvě místa si ve skupině konvenčních pluhů rozdělili jako již po několik předcházejících let Antonín Krátký a Miroslav Ondrůšek. Letos vyhrál ten prvně jmenovaný. A v pluzích obracecích vyhrál domácí favorit Aleš Malý (SOUz Zábřeh). Důvody proč vítězí stále stejní oráči jsou víceméně jasné. Většinu startovního pole tvoří studenti a učni, kteří nemají potřebné zkušenosti se soutěžní orbou a nemohou konkurovat zkušeným oráčům. Naopak ostřílení matadoři mají zkušenosti mnohem více a navíc i z mezinárodních klání. A svoji roli hraje jistě i hodnocení rozhodčích. Nechtěl bych tvrdit, že někdo někomu nadržuje, to jistě ne, avšak určitě zde působí podobný efekt jako třeba v krasobruslení, kdy rozhodčí podvědomě dávají lepší známku osvědčenému šampiónovi u něhož se předpokládá nejlepší výkon.
Mimo orební soutěže proběhlo též klání s názvem Traktorista machr, tedy jízda zručnosti s traktorem a přívěsem. Jejím vítězem se stal Rostislav Šimek z Hrabenova. Poslední soutěž byla nazvána Traktor silák a spočívala v přetahování naloženého nákladního automobilu Tatra 815 o celkové hmotnosti 31 t. Musím přiznat, že z počátku jsme měli z této soutěže trochu obavy, neboť tatrovka se na místo soutěže nebyla schopna dostat vlastní silou a traktor, který ji na start dotáhnul s ní měl co dělat. Naštěstí do 14 hodin, tedy do startu soutěže pozemek rychle vysychal, takže pro vlastní soutěžní klání byly podmínky optimální. Určitě vás zajímá, které traktory si mezi sebou zazávodily. Byl to New Holland 8870 (210 k), Fendt 920 Vario (210 k) a JCB Fastrac 3185 (185 k). Účast posledně jmenovaného stroje bych obzvláště rád vyzdvihnul, neboť se nebál pustit do soutěže s výkonnějšími traktory. Prvenství si nakonec odnesl traktor Fendt, neboť plynulá převodovka byla v tomto případě jeho nejsilnější zbraní. Oba dva soupeři totiž nemohli za jízdy přeřadit, zatímco Fendt dokázal pomalu zrychlovat a tak jednoznačně zvítězil.
V rámci Dne Zemědělce se aktivně představilo přes 40 strojů a souprav, jejich podrobný popis najdete v následujícím článku. Přes několik organizačních problémů se nakonec celá akce vydařila a to ke spokojenosti jak pořadatelů, tak zejména diváků, kteří přišli v hojném počtu a opět dokázali, že předvádění zemědělské techniky a soutěžení se zemědělskými stroji je pro ně stále atraktivní podívanou.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down