01.11.2019 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Organizace pojezdů techniky

Přední zemědělské podniky a to včetně rodinných farem přistupují k alespoň dílčímu plánování pojezdů techniky po pozemcích – od základního hnojení až po sklizňové práce. Efekt takového opatření je vizuálně patrný na vegetaci plodin tak za tři až čtyři roky od jeho zahájení, nicméně je již jednoznačně prokázaný.

V permanentních kolejových řádcích, v nichž se technika pohybuje, ke zhutnění půdy dochází, ovšem na zbývající ploše se struktura půdy díky kultivaci a dalším opatřením může zlepšovat. Na místě je zdůraznit, že tyto kolejové řádky se v systémech CTF hnojí, kultivují a osévají, na rozdíl od běžných kolejových řádků, které slouží aplikační technice pro vstup do vegetace. Systémy CTF se praktikují na podnicích, které nevyužívají orbu, nicméně v principu dílčího CTF lze do hospodaření také orbu zařadit (nikoli ovšem každoroční).

Dalším moderním trendem je slučování operací. Méně přejezdů šetří čas, půdu i náklady. Na současném trhu se zemědělskou technikou existují kombinované stroje, které sloučením pracovních operací zpracování půdy do jednoho přejezdu dokáží pracovní efektivitu zvýšit a zároveň zajistit i úsporu vláhy. Kombinovaný stroj pro zpracování půdy může být doplněn ještě o technologii výsevu řepky, takže je možné spolu se zpracováním půdy zakládat porosty této významné plodiny.

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down