23.07.2009 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oslava pětadvacátých narozenin

Je tomu už dvacetpět let, kdy se v Německu zrodila firmy Horsch. Její know–how vychází z mnohaletého farmaření celé rodiny Horsch. Společnost v současnosti vyrábí stroje pro zpracování půdy a setí, ale v minulosti jsme se mohli setkat se značkou Horsch i u dalších strojů napříč celou zemědělskou činností. A možná tomu do budoucna nebude jinak. To, co firmu profiluje, je prosazování bezorebné technologie hospodaření.

O založení firmy Horsch se postaralo několik příslušníků rodiny Horsch. Ale hybnou silou všeho dění byl Michael Horsch. Celá rodina Horsch aktivně farmařila. Michael se po ukončení studií vypravil do Ameriky s vidinou založení vlastní farmy za Velkou louží. Nakonec tento plán nevyšel, Michael se totiž musel vrátit zpátky do Německa kvůli povinné vojenské službě.
V té době oslovil Michaela Helmut Horsch s prosbou o úpravu některých svých strojů. Tím vlastně začala produkce strojů na zpracování půdy a setí. Společnost Horsch Maschinen GmbH byla založena v roce 1984 Michaelem Horschem, jeho otcem Dankwartem Horschem a strýcem Waltrem Horschem. V roce 1995 začal pracovat pro společnost také Michaelův bratr Filip, který svou kreativitou bratra výborně doplnil. V roce 1998 bylo postaveno první FITZentrum, neboli školicí, zkušební a vývojové středisko. Firma se ale dále rozvíjela, a tak v roce 2002 byla postavena montážní linka v Gut Sitzenhof, v roce 2004 zázemí kanceláří a v roce 2006 výrobní podnik Ronneburg.

Ukázky novinek a strojů
Společnost Horsch představila inovace na strojích a některé zcela nové stroje. Před návštěvníky narozeninové oslavy firmy předjížděli jednotlivé stroje tažené traktory všech možných značek. Komentář jejich dovedností byl tlumočen do několika světových jazyků a díky Ing. Liboru Prchalovi také do českého jazyka.

Novinky u strojů na zpracování půdy
Stroje Joker patří mezi talířové brány, které jsou vhodné k podmítce do hloubky 3 až 12 cm. Mělká rovnoměrná podmítka stimuluje klíčivost a zlepšuje kapilaritu půdy. Pomocí Jokera jsou dobře zapracovány rostlinné zbytky a připraví se mělké secí lůžko pro ulehnutí semen. Modelová řada Joker CT se vyrábí v závodu Horsch už přes dva roky a jeho obliba stoupá. Joker CT je připojen do tříbodového závěsu a zákazník si může vybrat z pracovních šířek 3, 3,5 a 4,5 m. Mladší modelová řada Joker RT zahrnuje stroje tažené. Díky tomu se mohl zvětšit i pracovní záběr strojů a to na 6, 8 nebo dokonce na 12 m.
Mezi rodinu strojů s označením Tiger se řadí také Tiger MT, který používá dvě řady talířů s velkým průměrem a sekci radliček TerraGrip. Je to ideální kypřič po kukuřici. Talíře jsou kuželovitého profilu, což jim zaručuje stejně dobrý řez posklizňových zbytků i po jejich opotřebení. Dvě řady radlic TerraGrip plní ještě druhou funkci. Míchají půdu se slámou do větší hloubky než talíře a přitom zpracují zhutnělé části v půdě , které jinak každý talíř zanechá. Na radličky TerraGrip působí mohutná svislá síla a díky ní je stroj vtahován do půdy. Následkem toho si zase talíře hravě udrží svou pracovní hloubku. Maximální pracovní hloubka je 35cm na radlicích a 25 cm na talířích.
Verze Tigeru LT dosud byla k mání pouze v pracovních záběrech 6 až 8 m. Čerstvou novinkou je Tiger LT se záběrem 10 m. Jako všechyn stroje Tiger, tak i Tiger LT má k dispozici radličky, ale pouze čtyři řady. Jde o stroj určený pro zemědělce, který nepotřebuje zapravit do půdy tolik hmoty. Výhodou je nízká potřeba tahové síly.
Další novinkou je kypřič Tiger XL. Jeho maximální pracovní hloubka je 15 cm, protože rozestupy mezi radlicemi jsou 17 cm. Navíc díky tomu, že má velký počet radliček, které mění svůj pracovní úhel v závvislosti na odporu půdy, má Tiger XL výrazně větší potřebu tažné síly. Pokud ale požaduje farmář podmítku s velmi intenzivním promícháním a drobením půdy, nenajde lepší stroj. půdy. Při hloubce zpracování 8 cm se ve středně těžké půdě pohybuje souprava rychlostí 10 až 11 km/hod. Na vyzkoušení jsou našim zemědělcům k dispozici stroje Tiger XL o záběru 6 metrů.

Secí stroj s aktivními
rotačními bránami
Vedle secího stroje Pronto KE představil Horsch secí stroj Pronto KR, který je vybaven aktivním kultivátorem. Tento secí stroj najde své uplatnění hlavně v těžkých a mokrých půdách, kde krátké talířové brány mají své hranice. Oprávněné využití tohoto stroje je v oblastech se srážkami nad 700 mm a také na pozemcích s pozdě sklizenými plodinami.
Pronto KR má nejprve zařazeny vířivé brány, následuje pěch, secí botky a zavlačovač. Na rozdíl od předchozího modelu je secí jednotka i zásobník více kompaktní. Navíc vzhledem k chybějící zadní nápravě je váha zásobníku přenesena na zadní nápravu traktoru a zlepšují se tak tahové vlastnosti. Tak může být například šestimetrová verze s vířivými bránami tažena traktorem o nižším výkonu. Zásobník pojme 2600 l.
Aktivní kultivátor poháněný vývodovým hřídelem je možné nastavit pro zpracování půdy do konstantní hloubky. Efektivní upevnění před každou secí botkou je zajištěno buď novým válcem (pěchem) Farm Flex nebo Cracker steel roll. Precizní zasetí mají za úkol botky TurboDisc. Všechny secí stroje Horsch se dají snadno a rychle nastavit na hloubku zpracování půdy, hloubku setí, přítlak na secí botku, a kvantitu semene. Pomocí DrillManagmentu jsou všechny tyto hodnoty sledovány i během setí.

Velké pracovní záběry - Pronto 12 DC
Všechny secí stroje Pronto DC jsou univerzální. Jsou vhodné k použití pro všechny druhy hospodaření. Přední část stroje nese dvouřadé talířové brány – DiscSystem. Tato sekce má za úkol kypřit, míchat drobit a díky ní tvoří seťové lůžko jemná půda, zatímco hroudy zůstávají na povrchu. DiscSystem je zcela bezúdržbový a uložením v silentblocích se přizpůsobuje povrchu půdy. Rychle reaguje na povrchové překážky. Párové uchycení talířů umožňuje vyhlazování povrchové nerovnosti. DiscSystem je následován secími botkami, před nimiž je zařazen pneumatikový pěch s šípovým dezénem. Ten půdu přitlačuje v pásech do kompaktního profilu a současně urovnává povrch půdy, drobí a zamačkává hroudy. Robustní dvoukotoučové secí botky TurboDisc zajišťují na všech strojích Pronto precizní zasetí. Jejich výhodou je bezúdržbová konstrukce a díky tomu, že jsou zavěšeny v silentblocích ze silikonové pryže, mohou botky bleskově reagovat na povrchové nerovnosti v rozsahu 15 cm. Navíc může botka uhnout překážkám do stran, právě proto je použitelná i na hůře připravené pozemky. Kvalita setí závisí také na přítlaku na secí botky, který se může pohybovat od 5 do 150 kg.
Velké podniky si žádají stroje s velkými pracovními záběry. Takový trend vyžaduje od firmy Horsch adekvátní odpověď a tak ve spolupráci s Agro Soyuz a Anderson in North America se společnost Horsch pustila do produkce strojů s velkými záběry. Vznikla tak novinka secí stroj Pronto 12DC se zásobníkem až 16 000 l a pracovním záběrem 12 m. Koncept stroje zůstává stejný, dvě řady talířových bran, secí botky pro hnojivo, pěch a secí botky pro osivo. Zásobník je rozdělen na dva zásobníky po 8000 l, přičemž u strojů s pracovním záběrem 9 m a více už je zásobník umístěn na vlastním podvozku. Výhodou je rovněž možnost kombinace hnojiva a osiva. Pronto 12 DC je ale bohužel například pro český trh jen těžce využitelný, jeho přepravní šířka činí zatím 5,3 m.

Expres 3 HD
Na světě ale existují i malí farmáři, u kterých by se žádný secí stroj Pronto „neuživil“. Pro ty připravila společnost Horsch Expres 3HD (???). Jelikož jde o nesený secí stroj, manipulace s ním je mnohem jednodušší. Pracovní sekci tvoří dvojřadé talíře postavené do písmene X, což zabraňuje stranovému driftu a drží stroj zavěšený v tříbodovém závěsu ve směru trakce. Secí botky, které následují za talířovými bránami, disponují přítlakem až 150 kg na jednotku. Oproti Prontu nemá Expres žádný pěch. O urovnání povrchu se starají kopírovací a současně zamačkávací kola za botkami.

Plány do budoucna
Po ukázkách strojů se návštěvníci firmy přesunuli na tiskovou konferenci. Prezentována byla stručná historie společnosti, ekonomické ukazatele dokazující velký růst a v neposlední řadě došla řeč také na strategii do budoucna.
Na grafech obratu bylo vidět, že i firmu Horsch zasáhla globální ekonomická krize tak jako ostatní podnikatele. Zatímco od roku 2007 do roku 2008 vedla čára grafu strmě vzhůru, za rok 2009 se čeká pokles. Nicméně, pokud abnormální rok 2008 z analýzy vyškrtneme, a rok 2009 budeme orovnávat s rokem 2007, pak je křivka růstu zdravě lineární.
Společnost Horsch má velký potenciál v neustálém vývoji. Na vývoj padne okolo čtyř procent z obratu. Celou svou existenci se drží koncepce bezorebného hospodaření na půdě. Vývojové oddělení pracuje na strojích, o které zákazníci žádají. Momentálně jsou to stroje pro technologii setí bez přípravy půdy a také stroje na setí do pásově připravené půdy.
Zajímavostí je, že společnost Horsch zkouší své nové stroje na své farmě v České republice, poblíž Hradce Králové.
Plány do budoucna se týkají strojů na ochranu rostlin a aplikační techniky. Vývoj samojízdných postřikovačů již jednou ve vývojovém centru společnosti Horsch byl a nyní se k němu vrací. Dalšími smělými plány jsou vybudování většího logistického centra a také celopodnikově přejít na systém SAP.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down