30.10.2008 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Osmnáct strojů a traktorová řada

Zatímco v letech 2007 a 2008 uvedl na trh výrobce zemědělské techniky Claas novou řadu lisů na válcové a hranaté balíky, pro sezónu 2009 si připravil novinky v oblasti traktorové a pícnářské techniky. Konkrétně jde o jedenáct žacích strojů Disco, jeden samojízdný žací stroj Cougar, dva obraceče píce Volto, tři shrnovače píce Liner a novou traktorovou řadu Axos. Ještě před tím, než si tyto stroje najdou cestu ke svým prvním zákazníkům, byly představeny evropským novinářům. Stalo se tak v rámci tiskové konference, kterou firma Claas uspořádala v Banticích u Znojma.

Mezinárodní tiskovou konferenci, spjatou s představením novinek, pořádá společnost Claas každoročně. Zatímco vloni si to novináři z celé Evropy namířili do maďarského Bükförda, letos je po několik dní hostilo moravské Znojmo. Akce začala první den prezentací, při níž byla připomenuta jak historie firmy, tak její dosavadní úspěchy. V závěru prezentace pak přišlo představení novinek pro sezónu 2009, které byly ještě toho odpoledne a následujícího dopoledne předvedeny v praktických ukázkách na poli nedaleko Bantic, kde sídlí společnost Agrall zemědělská technika, a. s., zastupující značku Claas na našem trhu.

Východní trh má potenciál Jak se v úvodní prezentaci zmínilo vedení společnosti Claas, firma za uplynulých patnáct let prošla neobyčejným vývojem a zaznamenala významný růst. Její obrat se zvýšil z 500 milionů eur na začátku devadesátých let na přibližně 2,7 miliardy eur, kterých dosáhla v letošním roce. Za uplynulých pět let se přitom obrat zvýšil o sto procent.V současnosti společnost Claas zaměstnává zhruba 8500 lidí na celém světě a její zahraniční prodej představuje zhruba sedmdesát procent celkového obratu.
V poslední době se společnost orientuje také na východ. Nedávno otevřela nový výrobní závod na výrobu sklízecích mlátiček v Punjabu v severní Indii, který bude zásobovat trhy v Jižní Koreji, Taiwanu a Japonsku. Výroba, která zaměstnává v Punjabu několik stovek lidí, začala již v letošním roce. Jedná se přitom již o druhý výrobní závod situovaný v Indii. Od roku 2002 je totiž v provozu také továrna s 250 zaměstnanci poblíž Dillí. Podle vedení společnosti Claas se Indie stává významným a expandujícím trhem pro odbyt zemědělské techniky.
K posílení prodeje také ve východní Evropě a částečně v Rusku společnost Claas investovala dvacet milonů eur do výstavby výrobního závodu na sklízecí mlátičky na jihu Ruska, které je v provozu rovněž od roku 2008. Další významné výrobní závody jsou pak situovány v USA a Francii.

Stroje pro sklizeň píce Nejvíce novinek výrobce Claas představil v kategotii žacích lišt Disco Contour, které jsou charakteristické středovým uložením žací jednotky, což umožňuje lépe kopírovat povrch půdy.
Všechny tyto stroje disponují hydraulickým odpružením Active Float, které kopírování povrchu ještě zdokonaluje prostřednictvím regulace míry odlehčení, a to přímo z kabiny řidiče. Vedle zlepšování ekonomiky provozu má také zásluhu na šetrnějším zacházení s posečenou pící. Při transportní pozici jsou žací lišty sklopeny za traktorem v úhlu 115°, což zajišťuje lepší příčné rozložení hmotnosti, lepší výhled a větší bezpečnost při jízdě po silnici.
Nové žací stroje Disco Contour jsou vybaveny lištou P-Cut, která provádí velmi čistý řez. Nízký profil lišty v kombinaci s velkou šířkou ozubených kol zajišťuje spolehlivost při práci a dlouhou životnost. Profil spodní části lišty přitom zamezuje zanášení a hromadění materiálu. Zvýšené bezpečnosti při nárazu disku na překážku je pak dosaženo prostřednictvím systému Safety Link.

Žací lišty s prstovým lamačem První představenou novinkou z kategorie žacích strojů byl model Disco 9300 C Duo (záběr 9,1 m), jenž se skládá ze dvou pracovních jednotek, které je možné připojit jak na přední, tak zadní traktorový závěs. Na poli nedaleko Bantic byl prezentován v předním závěsu, a to v trojkombinaci s čelně nesenou žací lištou Disco 3100 FC Profil. Ovládání všech tří žacích jednotek se provádí prostřednictvím terminálu Claas Communicator, který je Isobus kompatibilní a díky kterému je možné nezávislé zvedání jednotek i nastavení míry odpružení.
Další novinka, vzadu nesená žací lišta Disco 3500 C Contour, disponuje pracovním záběrem 3,4 metru a je tedy největší žací lištou s prstovým lamačem na trhu. Vzhledem ke své konstrukci je vhodná i pro práci na svažitých pozemcích.
Do kategorie žácích lišt s prstovým lamačem se nově zařadily i tažené modely Disco 3100 TC a 3500 TC. Oba stroje jsou k dispozici také v provedení s mačkacími válci, v tom případě pod označením TRC. Pracovní záběr u prvního jmenovaného modelu činí tři metry a u druhého 3,4 metru. Tyto lišty jsou taženy na středově uložené oji, což dává obsluze možnost volby mezi pravostranným či levostranným vychýlením od traktoru.

Nově i s gumovým mačkačem
Portfolio výrobce zemědělské techniky Claas nyní zahrnuje také nové žací lišty s gumovým mačkačem. Příkladem toho je čelně nesená žací lišta Disco 3100 FRC Profil s pracovním záběrem tři metry a systémem Profil pro dokonalé 3D kopírovaní povrchu. Do této série strojů patří i vzadu nesený model Disco 3100 RC Contour, rovněž s třímetrovým pracovním záběrem.
Překvapením pro novináře byl jistě univerzální samojízdný žací stroj Cougar 1400, jehož pracovní záběr činí úctyhodných 14 metrů, a výkon motoru je 480 koní. Je proto určen pro zpracování ploch s velkou výměrou. Tento stroj byl dosud zákazníkům k dispozici ve verzi C, tedy s prstovým kondicionérem. Nyní je ale nově vybaven také válcovým mačkačem (verze RC) nebo také mulčovacími jednotkami. Tento obr je předurčen k vysokým plošným výkonům, při optimálních podmínkách poseče až 20 hektarů za hodinu. Kvalita píce i spotřeba paliva přitom zůstávají na velmi dobré úrovni. Výhodou je i snadná manévrovatelnost, díky dvěma hnaným řiditelným nápravám se Cougar bez nutnosti couvání hravě otočí i na souvratích. Na silnicích může jet rychlostí až 40 kilometrů za hodinu. Stroj je možné navíc vybavit řízením GPS Pilot Omnistar HP, které umožňuje navýšení výkonu stroje o dalších deset až patnáct procent.
Pro zemědělce, kteří dávají přednost žacím strojům bez kondicionéru, jsou pak v nabídce firmy dva nové modely Disco 8400 Contour (8,10 m) a Disco 9100 Contour (8,90 m), jež jsou s výjimkou pracovního záběru technicky identické. Nový design umožňuje i těmto modelům vysoký stupeň pohyblivosti a dokonalé kopírování povrchu. Jedná se o vzadu nesenou dvojkombinaci žacích lišt se sedmi disky u prvního a osmi disky u druhého jmenovaného modelu. Transportní výška ani jednoho z nich nepřesahuje čtyři metry. Disco 9100 Contour je navíc vybaven hydraulickým sklápěním ochranné plachty. Výkon obou lišt se pohybuje okolo 13 hektarů za hodinu.

Obraceče a shrnovače píce Skupinu obracečů píce rozšířily dva nové modely, Volto 58 a Volto 77. První z nich je vybaven šesti rotory, které jsou seskupeny do pracovního záběru 5,8 m, druhý z modelů má rotorů osm a pracovní záběr 7,7 m. Přenos sil zajišťují zkrutu odolné hřídele šestiúhelníkového profilu a mezi jednotlivými sekcemi se přenáší přes systém Permalink. Nápaditě je vyřešena i nová ochrana proti ztrátě prstů. Samozřejmostí je i možnost volby mechanického či hydraulického ovládání odrazové plachty. Jde o kompaktní lehké stroje s malými rotory a pěti rameny na každém rotoru, které mohou být „zapřáhnuty“ i za menší traktory, a nevadí jim ani práce na svazích.
Shrnovač píce Liner 750 Twin s tandemovou nápravou navazuje na svého menšího „bratříčka“ Liner 650 Twin. Záběr 7,5 m činí tento model největším dvojmotorovým shrnovačem svého typu na trhu. Stroj ukládá píci na stranu, a to buď do jednoho nebo dvou řádků, jejichž šířka je nastavitelná v určitém rozmezí. Zejména na souvratích se pak projeví snadná ovladatelnost shrnovače. Jednotlivá ramena jsou uchycena k rotorům systémem Profix. Pro snadné otáčení se na souvratích zvednou nejen rotory, ale i přední naprány čtyřkolových kopírovacího podvozků. Stejně se provádí přestavování stroje do transportní pozice.
Další dva stroje Liner 1650 Twin a Liner 1750 patří do skupiny dvourotorových shrnovačů s ukládáním hmoty vlevo. Pracovními záběr je u většího modelu 8 m a u menšího 6,8 m. Ten je však vybaven funkcí Twin, která umožňuje shrnutí píce do dvou řádků. Inovované hlavy rotorů s vodicí dráhou jsou hereticky uzavřeny a naplněny mazivem. Vyznačují se proto minimálními nároky na údržbu a dlouhou životností. Stejně jako u předchozího modelu, jsou ramena k rotoru připevněna systém bez opotřebení Profix. Sekvenční zvedání rotorů a automaticky ovládaná řádkovací plachta se již staly standardem u strojů tohoto druhu. I při velkém průměru rotorů není nutné při přepravě stroje odnímat ramena prstů, neboť transportní výška stroje nepřesahuje čtyři metry.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down