14.05.2006 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovládá ramena nezávisle na sobě

Polní den zaměřený na zpracování půdy a setí nabídl návštěvníkům i nový postřikovač Caffini Starter. Mezi hlavní výhody patří nezávislé ovládání obou ramen, což přináší variabilitu záběru a zvýšenou průchodnost terénem.

Dlouhá zima konečně zamávala na rozloučenou a příznivé počasí dovolilo zemědělcům zahájit jarní práce. Pozadu nezůstala ani společnost Some Jižní Morava, která pro své příznivce a zákazníky uspořádala první polní den s praktickou ukázkou přípravy půdy a setí. V Dolních Bojanovicích na Hodonínsku vládly ideální podmínky. Obloha téměř bez mráčku, povrch ornice oschlý, pod povrchem optimální vlhkost. Jak se vyjádřil jeden z účastníků: „Teď se má do toho jet!“

Agregace s každým traktorem
Návštěvníci mohli v provozu shlédnout čtyři soupravy tažené traktory Same. Přídavná zařízení zastoupil nový postřikovač Caffini a technika značky Pöttinger ve složení pluh, secí stroj a diskový podmítač. Prezentace strojů sledovala časový průběh jarních prací.
Jako první vjel do pole traktor Same Dorado 86 s postřikovačem Caffini Starter. Dorado 86 je primárně určen na lehčí polní, manipulační a přepravní práce. Od loňského roku zahrnuje volitelná výbava tři novinky. Systém Stop & Go umožňuje kontinuální pohyb s čelním nakladačem do rychlosti 10 km/h, přičemž řidič ovládá pojezd pouze brzdovým a plynovým pedálem. Funkce Overspeed při cestovní rychlosti 40 km/h automaticky zařadí šestý rychlostní stupeň, snižuje otáčky motoru z 2400 ot/min na 1800 ot/min, čímž se zmenší spotřeba paliva.
Poslední nový systém Overboost při prudkém sešlápnutí plynového pedálu poskytuje po dobu 20 až 25 vteřin až o 15 % vyšší výkon. Nárůst výkonu motoru může obsluha využít dvakrát po sobě a překonat případné překážky nebo převýšení.
Postřikovač Caffini Starter, nováček v sortimentu, má hlavní nádrž s kapacitou 2200 litrů. Konfigurace umožňuje agregaci s jakýmkoli traktorem. Manipulační rozpětí postřikovače sahá od devíti do osmnácti metrů v závislosti na poloze ramen. Jejich nezávislé skládání a rozkládání dovoluje uplatnění postřikovače i ve zvlášť členitém terénu. Obsluha může efektivně pracovat pouze s jedním ramenem, zatímco druhé zůstává složeno na zadní části nádrže. Při takovém způsobu práce je nutné zajistit stroj proti ohýbání.

Pozor na seřízení do stopníku
Pokud někdo nestihl podzimní přípravu půdy, ocenil druhou soupravu. Tu tvořil traktor Same Diamond 265 agregovaný s pluhem Pöttinger Servo 65 Nova. Diamond 265 nabízí sekvenční řazení joystickem a paměť na dvanáct po sobě jdoucích operací z 24 možných. Obsluha tak nemusí znovu nastavovat příslušné parametry provozu a vše pohodlně ovládá z pravé opěrky řidiče. Komfortní výbavu kabiny doplňuje automatická klimatizace. Deset průduchů zajišťuje nezávislou cirkulaci vzduchu v horní a spodní části kabiny. Diamond 265 se používá hlavně při polní výrobě, ale konstrukce počítá se třetinovým vytížením při přepravě na silnicích.
V rámci seřizování pluhů je třeba kontrolovat nejen běžné parametry, jako jsou záběr první radlice a šířka, ale i seřízení do stopníku, které je dáno samotnou konstrukcí zařízení. Stopník není přímo těžiště, ale výslednice odporových sil působících na pluh. Lze jej regulovat více příčnými prvky v závislosti na zařízení, přičemž dochází ke změně úhlu pluhu vůči traktoru. Tažná síla správně seřízeného pluhu prochází stopníkem a při práci na rovném terénu a puštění volantu traktor netáhne ani do brázdy, ani do záhonu. Pluh tak optimálně pracuje do tahové síly traktoru.
Polonesený pluh Servo Pöttinger je zavěšený na čepu, nezvedá těžiště traktoru a dovoluje plně využít jeho tažné síly. Permanentní hydraulické jištění má proti pružinovému systému nejnižší sílu na špici radlice, což minimalizuje riziko poškození při záběru kamene.

Setí a minimalizace zpracování půdy
Třetí souprava se věnovala setí a minimalizaci zpracování půdy. Traktor Same Diamond 265 se tentokrát předvedl v neobvyklém spojení se secím strojem Pöttinger Terrasem 3000T. Výkonnému Diamondu 265 by totiž spíše slušelo zařízení s šestimetrovým nebo devítimetrovým záběrem. Terrasem 3000T neslouží přímo jako bezorebný secí stroj, používá se do polí čerstvě zoraných nebo po zimní přípravě. Představená konfigurace disponovala disky pro urovnání povrchu, nicméně vybavení jiným zařízením je možné. Utužování povrchu usnadňuje vzlínání vlhkosti v půdním lůžku a provádí se před i po samotné fázi setí. Poslední operací, kterou Terrasem 3000T v rámci pojezdu provádí, je prokypření povrchu v meziřádcích.
Odříznutí povrchové vrstvy půdy a zabránění úniku vláhy řešila poslední souprava, které dominoval šestimetrový diskový podmítač Terradisc 6000. Bleskový pojezd zajistil opět Diamond 265 a naplnil tak jedno z pravidel podmítání – čím vyšší rychlost, tím lepší zpracování.
První polní den v Dolních Bojanovicích, zaměřený na zpracování půdy a setí, přinesl pečlivě připravený vstup do oblasti praktických ukázek zemědělské techniky. Jak prozradil Radim Esterka, hlavní organizátor akce: „ Jistě nezůstaneme pouze u něj. V budoucnu se chystáme podobně vyjít vstříc našim vinařům a vinohradnictví.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down