Po dvou letech se Den Zemědělce zaměřený na sklizeň pícnin vrátil na letiště v Kameni na Pelhřimovsku. Když už Pankrác v kalendáři nemohl být zmrzlý, byl ten den alespoň mokrý. Od časného rána bylo uplakané počasí a také pořadatelé včetně vystavovatelů neměli k pláči daleko. Tolik úsilí a energie a mělo by vše zhatit počasí? Nestalo se tak. Po deváté již z nebe nespadla ani kapka a letiště se začalo navzdory rannímu počasí rychle plnit návštěvníky ze všech koutů České republiky. Po zahájení již byla v Kameni hlava na hlavě a odhad osmi tisíc návštěvníků je skutečně velmi mírný. Ten den to však nebyl jediný rekord.
Letošního prvního Dne Zemědělce se zúčastnilo rekordních 81 firem, které rozložily svoje expozice dvakrát na 1110 metrech kolem zpevněné letištní plochy. Kam až oko dohlédlo, byla technika, stánky a lidé. Stroje na sklizeň pícnin, mezi nimiž nechyběla řada novinek, aktivně předvedlo 26 firem. Součástí Dne Zemědělce bylo i finále jízd zručnosti a soutěže Traktor silák a Machr s manipulátorem. Kdo letos do Kamene přijel, určitě nelitoval.
Vraťme se však ke sklizni pícnin a podívejme se, co předvedly některé firmy během praktické ukázky.
Some Jindřichův Hradec
Tato společnost přivezla na Den Zemědělce především stroje dvou značek, které zastupuje na českém trhu. Jednak traktory z koncernu Same Deutz Fahr ve stříbrné (Lamborghini) či červené (Same) barvě a jednak stroje na sklizeň pícnin Pöttinger. První soupravu tvořil traktor Lamborghini RCV 100 s horizontálním mulčovačem Agrimaster RMU 2920, jeho práci mohli návštěvníci porovnat s plošným mulčovač Bomford s vertikální osou rotace. Teprve za nimi vjela do porostu žací kombinace Pöttinger (1), kterou tvořila čelní žací lišta Novacat 306 F α-motion o záběru 3 m a v zadní části bočně nesená lišta se středovým zavěšením Novacat 305 H. Obě lišty byly vybaveny prstovým lamačem. O závěs α-motion je mezi českými zemědělci velký zájem, neboť umožňuje zachovat konstantní přítlak na lištu i ve složitých podmínkách sklizně. Charakteristickým znakem žacích strojů Pöttinger je jednoduchá záměna zařízení pro úpravu pokosu, rychle a snadno lze vyměnit prstový kondicionér za mačkacích válce a naopak.
Další soupravu tvořila stálice českého trhu - šestirotorový obraceč píce Hit 610N se šesti samostatně uchycenými rotory o záběru 6,10 m a traktor Same Dorado 85. Rakouské obraceče se vyznačují malým poloměrem rotorů, kvalitním kopírováním pozemku i rozhozem píce a posunutým těžištěm k traktoru, takže k agregaci stačí model o výkonu 70 koní. Obraceče Pöttinger mají na jeden metr záběru jeden rotor a jsou uchyceny na výkyvném závěsu, který umožňuje kvalitní práci i na souvratích. Jejich konstrukce minimalizuje počet svárů, které vždy představují určité riziko prasknutí. Poté se předvedl shrnovač Eurotop 651A s tvorbou stranového řádku - nejprodávanější dvourotorový model v rámci strojů Pöttinger. U shrnovačů Eurotop se osvědčil velký průměr rotorů a krátké hrabice, což má vliv na menší zatížení, delší životnost a minimálními nároky na údržbu. Čelní kopírovací kolečko před každým rotorem je zárukou dokonalého kopírování nerovností a tím i minimálního znečištění píce. Poslední, mimo jiné největší soupravou, byl traktor Same Diamond 270 DCR v agregaci s největším senážním vozem Pöttinger Jumbo 10000 (2), který je schopen pojmout až 100 m3 slisovaného materiálu. Tento vůz se vyznačuje mnoha nej, pokud jde o sbírání, řezání i vlastní třínápravový, aktivně řízený, hydropneumaticky odpružený podvozek. Techniku Pöttinger dováží společnost Some do České republiky již desátý rok. Proto každý zákazník, který si v tomto roce zakoupí jakýkoliv nový stroj Pöttinger od společnosti Some, bude zařazen do slosování o osobní automobil Mazda 2.
Kverneland Group Czech a Topagri
Obě firmy měly společnou expozici, vzhledem k mokrému počasí se rozhodly pouze pro pasivní výstavu. Na připraveném pozemku se nacházelo velké množství techniky Kverneland a traktorů Valtra, které byly předvedeny o týden později na Dnu Kvernelandu v Bečvárech.
Velkou pozornost budila čelní lišta Taarup 3532 F (3) vybavená kondicionérem tvořeným kovovými V prsty, které jsou upevněny v pryžovém silentbloku, čímž se zabraňuje jejich případnému poškození či ulomení. Žací stroj je odpružen prostřednictví dvou robustních vinutých pružin, takže při najetí na překážku se lišta na paralelogramovém závěsu chová jako tažená a automaticky se zvedne a posune dozadu. Pružiny je třeba podle pracovního záběru nastavit na předepsanou hodnotu. Ovládá se hydraulicky prostřednictvím čtyřkloubového mechanismu. Hned vedle se nacházel nesený žací stroj Taarup 3132 odpružený pomocí hydropneumatického systému. Jde o komfortnější řešení kopírování pozemku, kdy nedochází k poškození drnu. Patentovaný systém kulatých disků se dvěma noži eliminuje nebezpečí jejich poškození při najetí na kámen či jinou překážku.
Pro návštěvníky Dne Zemědělce byly připraveny i traktory značky Valtra, které se vyrábějí s výkonem od 52 do 370 koní. Traktory Valtra jsou mezi zemědělci oblíbené především pro svou kvalitu, spolehlivost a také proto, že téměř každý traktor se vyrábí přesně podle specifických požadavků a potřeb budoucího uživatele. K dispozici je několik modelových řad: série 3000 s výkonem 52 až 76 k určená do vinic a sadů, univerzální série A s výkonem od 75 do 100 koní vhodná pro všechny duhy farmářských prací, všestranné čtyřválcové traktory série N s výkonem od 88 do 160 koní a šestiválcová série T s výkonem 139 až 211 koní. Nejsilnější modely s výkonem 240 až 370 k se nacházejí v sérii S. Mezi další sortiment společnosti Topagri patří rakouské vozy Maraton s nosností 4 až 20 tun, model ProfiLine 20/59 (4) byl v Kameni vystaven.
Uniagra, CZ
I tato společnost vystavovala stroje na sklizeň pícnin a následnou manipulaci od firmy Kverneland, traktory však byly červené a nesly značku Case IH. V její expozici se nacházely žací lišty, obraceče, shrnovače a také lisy, ať již s variabilní či pevnou lisovací komorou. Velkou pozornost budil lis na velké hranolovité balíky Vicon LB 12290 (5), který vytváří balíky o rozměru 90 x 120 cm. Za sběračem širokým 2,3 m se nachází patentovaný integrální rotor zajišťující tzv. zkrácený chod materiálu do předlisovací komory, čímž se zvýší hltnost lisu, stlačení a výkon. Lis je možné pořídit jak bez řezání tak s řezáním, lze ho vybavit až 23 noži, které se mohou různě vypínat. Lisy jsou od roku 2006 vybaveny předlisovaní komorou, která zajišťuje maximální stlačení balíku od samého začátku jeho tvorby. Robustní lisovací komora má vlastní nastavením hydraulického tlaku. Kromě integrovaného vkládacího rotoru a sběrače poháněných dvěma řetězy zabezpečují všechny ostatní pohony převodovky a kardanové hřídele.
V expozici společnosti Uniagra nechyběly ani baličky Kverneland BV 1400 a BV 1600 či rozdružovač balíků, ať již kulatých nebo hranatých. S traktorem Case IH 210 Puma byl agregován nový senážní vůz Vicon Rotex 522 (6) s korbou o objemu 35 m3 (stlačený objem 55 m3). Vybaven je řezacím ústrojím s devíti segmenty do V a 35 jištěnými noži. Jednotlivé segmenty rotoru V max, který posouvá hmotu k nožům, nejsou na rotoru navařeny, ale pouze přišroubovány. Pokud dojde k poškození některé hvězdice, nemusí se měnit celý rotor, ale jednoduše se vymění pouze poškozená. Sběrací ústrojí široké 1,8 m s kopírovacími koly je obdobné jako u lisů. Vůz o celkové hmotnosti 20 000 kg se ovládá prostřednictvím systémů Focus II nebo Tellus. Stroj určený ke sběru všech rostlinných materiálů je vybaven tandemovým podvozkem s řiditelnou nápravou, která se při couvání zablokuje.Vystaveny byly další traktory Case IH v několika tahových třídách a také jeden z návěsů pod obchodním označením Agrimega, které pro společnost Agri CS vyrábí ZDT Nové Veselí.
Agrozet České Budějovice
Tato společnost je jedním z importérů techniky Pöttinger do České republiky a regionálním prodejcem traktorů John Deere a Zetor. Jako první předvedla žací trojkombinaci Novacat V10 CRV (7) s přestavitelným záběrem během práce od 8,76 do 9,98 m. Dvě zadní lišty o záběru 3,5 m lze kombinovat s čelním žacím strojem o stejném záběru. Šířka pracovního záběru je nastavitelná z kabiny, hydraulicky lze stranově posouvat dvě zadní lišty v rozmezí +/- 200 mm. Jednoduché řešení spočívá v různém úhlu vyklonění závěsu lišt pomocí pístnice, díky nimž se lišty přiblíží nebo oddálí od sebe. Obsluha tak může na velkém pozemku pracovat s maximálním záběrem, zatímco před dojetím k souvrati si lišty stáhne. Stroj vybavený mačkacími válci v provedení CRV je majetkem Zemědělského družstva Krásná Hora, akciová společnost, mačkací válce lze během chvíle zaměnit za klasický prstový kondicionér. Žací stroj je vybaven elektronikou kompatibilní se systémem ISO-Bus.
Posečenou píci obrátil obraceč Hit 810N se záběrem 8,1 m vybavený čelním kopírovacím kolečkem. Jde o jednoduchý, energeticky méně náročný model, i při širokém záběru byl stroj agregován s poměrně slabým traktorem Zetor Proxima. Jeho obsluha je velice jednoduchá, po rozložení se na kopírovacím kolečku pevně nastaví pracovní výška a je možné obracet. Firmě Pöttinger se u tohoto stroje podařilo zásadním způsobem snížit čas na nezbytnou údržbu, neboť původní používané klouby nahradila klouby Walterscheid s bezúdržbovými miskami.
Další předvedeným strojem byl shrnovač Top 1252 (8), který zakoupilo VOD Kamen. Jde o čytřrotorový shrnovač se středovým odkládáním řádku a nastavitelným pracovním záběrem od 8 do 12,5 m. Shrnovač s masivní konstrukcí rámu je vybaven výkyvným uložením rotorů, čelním kopírovacím kolečkem a tandemovou nápravou. S pěti koly na rotoru se shrnovač přizpůsobí optimálně půdním nerovnostem. Uložení samostatně jištěných rotorů spojkou proti přetížení umožňuje příčné i podélné kopírování nerovností. Pro kvalitní shrnování je každý rotor vybaven třinácti rameny. Přední rotory jsou poháněné vlastním hydraulickým okruhem, zadní pak úhlovými převodovkami s širokoúhlými hřídeli. Přepravní výška dosahuje vzhledem k možnosti sklopení předních rotorů jen 3,99 m.
Strom Praha
Tato společnost nabízí na českém trhu ucelenou řadu žacích mačkačů John Deere o záběru 2,4 až 8,8 m. Všechny žací stroje John Deere lze použít v nejtěžších podmínkách, neboť se vyznačují vysokou kvalitou provedení, spolehlivostí a robustností. Jako první vjelo do porostu tzv. „letadlo“ (9) s traktorem John Deere 7920. Tuto žací kombinaci vybavenou prstovými kondicionéry tvoří přední žací lišta JD 131 se dvěma zadními lištami JD 388 o celkovém záběru 8,8 metru. Jde o velmi výkonný model, který se hodí pro velké zemědělské podniky, jeho pracovní rychlost se pohybuje mezi 10 až 15 km/h v závislosti na členitosti terénu. Další soupravou byl traktor John Deere 6830 s čelně zavěšeným žacím strojem JD 228 v kombinaci se zadním neseným žacím strojem JD 328 o celkovém záběru 5,6 m. Přední lišta je mechanicky odpružená, zadní má hydropneumatické odpružení. Všechny žací mačkače John Deere jsou vybaveny robustním prstovým nebo válcovým kondiconérem, intenzita mačkání je nastavitelná pomocí páky se několika polohami.
Žací stroje agregované s traktory vystřídala samojízdná sklízecí řezačka John Deere 7350 (10) s výkonem motoru John Deere 450 koní a sběračem o záběru 3 metry. Řada řezaček 7000 disponuje výkonem od 300 do 660 koní a vyznačuje se zejména vysokou spolehlivostí. Dalším charakteristickým znakem je bezstupňové nastavování délky řezanky prostřednictvím rychlosti otáčení vkládacích válců. Délku řezanky lze prostřednictvím řezacího bubnu s 56 noži nastavit plynule v rozmezí od 4 do 19 mm pohodlně z kabiny, v níž jsou ovladače ergonomicky uspořádány v dosahu ruky řidiče. To vše usnadňuje její práci po celou směnu. Zvláštní zřetel si zaslouží velmi účinný detektor kovů. Nový motor a pohon všech kol je zárukou toho, že řezačka může pracovat i za nejtěžších podmínek. Předveden byl i sběrací vůz Mengele RotoBul 6000 s traktorem řady John Deere 6000 a také lis stejné značky s variabilní komorou a řezáním.
Agrall, zemědělská technika
a U + M Servis
Společnosti Agrall, zemědělská technika, a. s., Bantice, výhradní dovozce techniky Claas do České republiky a U + M Servis, s. r. o., Třeboň, regionální prodejce strojů uvedené značky, společně zdvojnásobily předváděcí plochu, na níž se představily vesměs velice výkonné stroje pro velké zemědělské podniky či podniky služeb.
První předvedenou soupravu tvořily systémový nosič Claas Xerion o výkonu 380 k a žací trojkombinace Disco (11) tvořená dvěma žacími lištami 8550C a jednou lištou 3050 FC, všechny s prstovým lamačem. Systémový nosič Xerion s patentovaným otáčením kabiny, plynulou převodovkou a systémem řízení jak přední, tak zadní nápravy se k agregaci se žací kombinací Disco o celkovém záběru 8,6 m velice hodí. Návštěvníci Dne Zemědělce se také mohli na souvrati přesvědčit, že i při tak velkém záběru má celá souprava velmi dobrou manévrovatelnost. Právě v mokrém porostu byl zřetelný i nízký tlak na půdu, neboť systémový nosič je vybaven flotačními pneumatikami. Všechny stroje Claas Disco používají velice stabilní žací lištu s dokonalým řezem P-Cut. Hlavní přenos síly zajišťují velká, pomalu se otáčející kola v jedné řadě, což má vliv na malé opotřebení, delší životnost a tichou práci. Proti poškození jsou lišty chráněny systémem Safetylink pomocí definovaného střižného místa. Vzadu nesené lišty mají hydropneumatické odpružení Contour, které lze nastavit přímo za jízdy z traktoru podle daných podmínek, čelní žací lišty jsou pak vybaveny nejmodernějším kopírováním Profil.
Druhou soupravou tvořil šestiválcový traktor Claas Arion 630 T o výkonu 150 koní a šestirotorový obraceč píce Claas Volto 770 (12) o záběru 7,7 metru. Předvedený model traktoru je jednoduchý stroj s velkým výkonem, nejdelším rozvorem ve své třídě – 2,82 m a s výborně rozloženou hmotností. Hodí se k agregaci s technikou pro sklizeň pícnin či jako hlavní traktor na farmu o velikosti 300 až 400 hektarů. Obraceč píce Volto se vyznačují dlouhou životností, vysokou pracovní rychlostí, dokonalým kopírováním terénu a nastavením bez použití nářadí. Při práci na svahu ocení obsluha nesených modelů systém CKL, kdy teleskopické stabilizační tyče zabezpečují výborné vedení obraceče za traktorem i při vyšší pracovní rychlosti. Přenos síly mezi jednotlivými rameny na rotoru zajišťuje bezúdržbový systém Permalink s uzavřenými převody v olejové náplni.
Jako třetí byla předvedena novinka letošního roku traktor Claas Axos 830 s dvourotorovým shrnovačem píce Liner 2800 (13), který shrnuje píci do středového řádku ze záběru až 8,8 metru. V praxi se osvědčil velký průměr hlavy shrnovače s uzavřenou dráhou v olejové lázni, která řídí pohyb jednotlivých ramen. Tato konstrukce zajišťuje minimální opotřebení a tím i velmi dlouhou životnost. U shrnovačů Liner vybavených širokými kopírovacími podvozky lze vyměnit ramena rychle a jednoduše bez použití nářadí. Traktory Axos nahradily od loňského roku oblíbené stroje Celtis. Vyrábějí se ve třech specifikacích podle výbavy a každá ze tří řad má čtyři modely o výkonu 74, 86, 90 a 100 koní. Pro tyto stroje jsou příznačné dlouhý rozvor (2,5 m), dokonalé rozložení síly a dobrý výhled. Přímo z výrobního závodu mohou být vybaveny přípravou pro čelní nakládač včetně ovládání Propilot.
Na Dnu Zemědělce v Kameni si odbyla českou premiéru nová řezačka Claas Jaguar 930 (14) s výkonem 412 koní. Nová řada 900 nahrazuje velice oblíbený a nejprodávanější model sklízecích řezaček Jaguár 850. U novinky ocení uživatelé především nový design, barevný monitor Cebis, širokou nabídku sklizňových adaptérů, úpravu vkládání a z ní plynoucí optimalizovaný tok hmoty, větší a silnější Corn-cracker, metač s variabilním nastavením vzdálenosti od zadní stěny, pilot koncovky a větší nádrž paliva. Nový V-Max řezací buben o šířce 750 mm a průměru 630 mm může mít buď 24 nožů (délka řezanky 4 až 36 mm), nebo 36 nožů (délka řezanky 3,5 až 37,5 mm). K výrazným změnám došlo také u pojezdu. Nová kabina Vista Cab zaujme velmi úzkými sloupky, extrémně nízkou hladinou hluku, vynikajícím výhledem všemi směry, stavitelným sloupkem řízení i sedadla, velkoryse pojatým prostorem pro řidiče i spolujezdce a jednoduchým ovládání. Pomocí palubního systému Cebis lze během práce rychle a jednoduše nastavit, obdobně jako u mlátiček všechny pracovní parametry. Řezankou se plnil sběrací vůz Claas Quntum 6800 s řezáním, který při ukázce plnil pouze roli dopravního prostředku. Vůz o objemu 37 m3 podle DIN, je vybaven řezacím rotorem se 45 noži, teoretická délka řezanky je 33 mm. Agregován byl s traktorem Claas Axion 850.