02.09.2010 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pásový seveřan v českých mokřadech

Na přelomu července a srpna jsme měli možnost posoudit schopnosti premiérového stroje svého druhu v českých luzích, hájích a především mokřadech. I když si první univerzální pásový malotraktor Truxor DM 5000 v České republice pořídila firma Rybářství Kardašova Řečice, s. r. o., tento pomocník může stejně dobře posloužit i majitelům z jiných oborů.

Za všechny lze jmenovat správce vodních toků, podniky povodí, správy národních parků a v neposlední řadě i města či obce, které se starají o podmáčené plochy.
Inspirace z Česka
„Víceúčelový stroj Truxor DM 5000 vyrábí jako svůj jediný produkt švédská rodinná firma Dorothea Mekaniska AB se zhruba třiceti zaměstnanci již patnáct let. Zajímavostí je, že vlastníka společnosti Tornbjörna Hahlina tehdy inspiroval český výrobce, který mu již objednaný obdobný stroj nedodal. Proto se rozhodl jej vyrábět sám. Dnes jich dodává na trh asi padesát ročně a je osobně přítomen při každém předávání nového stroje. Výrobní kapacitu by podnik mohl navýšit, ale zatím nechce, protože by to znamenalo snížení kvality. V její prospěch hovoří zejména vynikající dílenské zpracování a použité materiály jako například hliník, dural a plasty proto, aby byl stroj co nejlehčí a co nejméně poškozoval terén. Truxor je tak určen hlavně pro celoroční údržbu zamokřených ploch s nestabilním podložím. Pásový podvozek umožňuje jeho dobrou prostupnost bažinami, na sněhu i pohyb po ledové krustě,“ prozradil nám úvodem Jiří Borovka z akciové společnost Agrozet České Budějovice, která je jeho regionálním prodejcem.
Lehký a výkonný pomocník
Jak praví propagační materiály, Truxor svou jedinečnou konstrukcí splňuje především požadavky rybářů, rybníkářů a subjektů pracujících na málo únosných terénech nebo v oblastech s proměnlivou výškou vodní hladiny. Může se ve vodě i vznášet, a tak nehrozí nebezpečí potopení například při prolomení ledu.
Pásový malotraktor s pohotovostní hmotností 1400 kilogramů pohání vznětový motor Daihatsu s výkonem 35 k. Stroj je 4700 mm dlouhý, 2060 mm široký; maximální výška činí 2150 mm. Rám z galvanizovaných ocelových profilů je odolný proti korozi. Většina dalších komponentů je z lehkých a pevných materiálů.
Hydrostatický pohon s plynulou regulací umožňuje maximální rychlost šest kilometrů za hodinu. Tři hydraulické okruhy jsou určeny pro přední a zadní upínač a ovládání a pohon pracovního příslušenství. Zdvihová síla předního závěsu činí 250 kg. Plátěná skládací kabina je otevřená, v zimě obsluha ocení elektricky vyhřívanou stavitelnou sedačku.
Místo operátora výrobce přizpůsobil s důrazem na co nejlepší pracovní komfort. Stroj a jeho agregáty se ovládají dvěma pákami. Levá je určena pro pojezd a řízení, pravá pro pracovní nástroje. Ovládací panel obsahuje teploměr, hodiny a kontrolní blok motoru. Jednoduché upínací zařízení umožňuje snadnou a rychlou výměnu příslušenství. Traktor tak v mžiku může převzít roli sekačky, sběrače, těžebního či melioračního stroje, odbahňovače i bagru.
Bohaté příslušenství
Čelní protiběžná sekačka ve tvaru T se šířkou záběru 2100 mm a automatickým jištěním při střetu s cizím tělesem je určena k údržbě hustého porostu příbřežních travin, především rákosu či orobince. Poradí si i s ročními „nálety“ dřevin. Vertikální lišta usnadňuje průjezd. Agregát je schopen pracovat až ve hloubce až 300 mm.
Pro sečení běžných travin bez náletových porostů se hodí čelní lištová sekačka s výměnnými noži, odpružením, jištěním, s pracovní šířkou 4000 mm a maximální hloubkou sečení 1400 mm. Boční lištová sekačka umístěná na rameni si poradí s hustým travním porostem i ročními nálety. Je rovněž jištěna proti cizím tělesům. Šířka záběru dosahuje 1700 mm, maximální ponor až 300 mm. Uplatní se při sekání svažitých břehů v kanálech a podobných místech.
Pro shrnování a transport pokosené hmoty je určen čelní shrnovač se záběrem 2000 až 3500 mm. Pružinové prsty mohou být osazeny sítí nebo plechem. Alternativou je zadní prutový shrnovač se stejnými šířkami záběru.
Dalším agregátem je hydraulická pumpa s hodinovou kapacitou 10 až 40 „kubíků“ bahna. Čerpadlo na teleskopickém rameni umožňuje dosáhnout pracovní hloubku v rozmezí od 1700 do 2400 mm. Vrtací kolo má průměr 800 mm. Ve standardní výbavě je třímetrová spirálová hadice a na ni navazující 25 m dlouhá plochá hadice. Bahno je však možné transportovat pomocí přídavných hadic až do vzdálenosti 200 m.
Truxor může posloužit jako exkavátor, tedy bagr s podkopem. Podkopová lopata s dosahem do 1900 mm je adaptována k provozu pod vodní hladinou v hloubce až do 2300 mm a prohlubuje a upravuje koryta řek nebo rybníky u vtoku či výtoku. Standardní objem lopaty je 23 l, na přání lze dodat i 49 l, navíc i nůž na pařezy a vytrhávací lopatu.
Několik slov z praxe „S pásovým traktorem Truxor vysekáváme a odstraňujeme rákos a orobinec z pobřežního pásma našich rybníků. Zamezujeme tak rozkladným procesům spojeným s odčerpáváním kyslíku z vody, který by potom chyběl rybám. S pomocí tohoto stroje také udržujeme napájecí a odtokové rybniční stoky a dělicí hráze. Uplatní se i při odstraňování sedimentů z lovišť. Důležitým momentem je, že kvalitní údržba vodotečí, rybníků a jejich hrází je základem k protipovodňové ochraně,“ vysvětlil výrobní ředitel Rybářství Kardašova Řečice Ing. Ladislav Štercl. A letos jeho slova o retenční schopnosti rybníků platí dvojnásob…
Na závěr nesmí chybět třešnička na dortu v podobě nadmíru důležité informace – na nákup pásového traktoru Truxor lze získat dotaci z operačního programu Rybářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down