13.07.2010 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pícninářská technika

Na jaře proběhla tradiční jarní výstava sortimentu společnosti Liva Předslavice, spol. s. r. o. Vlajkovou lodí sortimentu Liva Předslavice je technika značky Krone, a proto zabírala největší část prostorného dvora. Hned na úvod se představily lisy. V nabídce společnosti Liva Předslavice, spol. s. r. o. jsou stroje jak na válcové, tak na hranolové balíky. Dále mohli návštěvníci spatřit širokou paletu obracečů a shrnovačů značky Krone, žací lišty a nechyběla ani sklízecí řezačka BigX.

„Liva Předslavice prodává zemědělskou techniku zahraničních značek a poskytuje jí záruční i pozáruční servis. Její snahou je vytvoření partnerského vztahu se zákazníkem postaveném na odborném poradenství v oblasti nejen prodeje techniky, ale také cenných rad ohledně financování, pojištění a nebo nabídkou rychlého a kvalitního záručního i pozáručního servisu,“ představil při zahájení akce firmu její ředitel a jednatel Libor Jungvirt.

Lisy na válcové i hranolové balíky
Lis BigPack 1290 je známý stroj a je představitelem lisů na obří hranaté balíky. Tvrdé balíky vysoké 90 cm a široké 120 cm jsou druhými největšími balíky, které dokáže technika značky Krone vytvářet. K dispozici mají lisy sběrače Easy Flow a mohou být dodávány s řezáním i bez řezání. Konkrétní vystavený lis neměl řezací ústrojí a byl nasazován převážně pro lisování balíků končících ve spalovně.
Další vystavený byl lis Comprima CV 150 XC v kombinaci s baličkou. V České republice pracují tyto stroje od roku 2008. Na rozdíl od známého a léty prověřeného VarioPacku, který byl rovněž vystaven, má Comprima novou konstrukci sběracího ústrojí. Prsty jsou neřízené, chybí vodicí kulisa a pozinkované stěrače umožní zasunutí prstů. Tok materiálu je plynulý, sběr čistší a nároky na údržbu sníženy na minimum. Pracovní záběr vystaveného stroje činil 2,15 m.
Další novinkou je u Comprimy laťový dopravník ve tvaru C, který není jako u jiných lisů zavěšen na řetězech, nýbrž na pryžových pásech. Nová koncepce lisování dostala obchodní značku NovaGrip a spojuje pevnost řetězů s tichým chodem pásů. Vzhledem k pozitivní zpětné vazbě od zákazníků je jasné, že pásy jsou kvalitn,í nijak se nevytahují a fungují spolehlivě jako řetězy. Pásy jsou totiž vyrobeny z kombinace technické pryže s technickou tkaninou a byly lisovány za vysoké teploty.
Lisy s variabilní lisovací komorou VarioPack 1800 a VarioPack 1500 mají na rozdíl od Comprimy sběrací ústrojí s prsty, které vedou kulisové dráhy. Oba také mají lisovací komoru vybavenou klasickým laťovým dopravníkem zavěšeným na řetězech. Kvalitní řezání má na svědomí spirálový vkládací rotor a nosník osazený 17 řezacími noži, ale lisy mohou být na přání i bez řezání. Model VarioPack 1800 má ve standardní výbavě vzduchové brzdy, zatímco VarioPack 1500 má tyto brzdy jen na přání. První z lisů lisuje materiál do balíků o průměru 1 až 1,8 m, druhý dokáže vytvořit balíky o průměru 1 až 1,5 m. Balíky jsou vázány zpravidla do síťoviny, ale vázání do provázku není vyloučeno. V běžném provozu má však hned několik nevýhod: je dražší, méně kvalitní a zabalení trvá déle.
Na výstavě byl přítomen i lis RoundPack Multicut 1250 s pevnou lisovací komorou a s řezáním. Průměr balíku je 1,2 m. V nabídce je ještě RoundPack 1550, který dokáže vytvořit balíky s průměrem 1,5m.

Žací lišty
Pro sklizeň pícnin nabízí Liva diskové žací lišty značky Krone. Jde o řadu nesených žacích lišt AM, která se vyrábí v pracovních záběrech 2, 2,4, 2,8 a 3,2 m a také lišty nesené i tažené s označením EasyCut v čelním provedení s pracovními záběry 2,8 a 3,2 m a vzadu nesené s pracovními záběry 2,8, 3,2, 3,6 a 4 m. Rozdíl mezi oběma řadami je v uložení žací lišty, zatímco AM jsou bočně uloženy, EasyCut jsou uložené nikoli ve středu, ale v těžišti stroje. Taková konstrukce se vyznačuje lepším kopírováním pozemku.
Lišta AM s pracovním záběrem 2,4 m se vyrábí s kondicionérem s ocelovými prsty ve tvaru V, u lišt EasyCut může být kondicionér u záběrů 2,8 a 3,2 m.
Novinkou u žacích lišt je nové uložení řezacího disku, které je nazváno SaveCut. Princip systému spočívá v tom, že pokud stroj najede na překážku, je zde kolík, který se přetrhne a disk je automaticky vytočen nahoru tak, aby ostatní disky do něj nenarážely a nepoškodily ho.
Zajímavý je další systém Float – přídavná dvojice pružin usnadňuje kopírování terénů. Tento systém je velmi jednoduchý, lehké konstrukce, má nízkou hmotnost a přitom zajišťuje kopírování srovnatelné se složitějšími paralelogramovými mechanismy.

Řezačka Big X 650
O řezačce Big X 650 byly popsány již stohy papíru. Jde o jednu z nejprodávanějších řezaček na trhu. Konkrétní model byl vybaven sběračem Easy Flow, bez kulisových drah. Prsty nejsou vedeny vodicí drahou, ale jsou připevněny přímo na kotoučích rotoru. Odpadají tak všechny mechanické problémy se zakřivením dráhy a zároveň jedna z opotřebovatelných částí řezačky.
Materiál sebraný sběracím ústrojí putuje dále do útrob stroje pomocí šesti vkládacích válců. Ty jsou poháněny hydraulicky a jejich rychlost je možné plynule měnit a tedy i délku řezanky. Obvykle mají na starosti tuto část pouze čtyři válce, Big X je jediná na trhu s šesti válci, které se starají o lepší stlačení a následné snazší řezání v řezacím bubnu. Buben stroje měl průměr 40 cm a šířku 80 cm a svou práci vykonával svědomitě díky čtyřiceti nožům usazeným do V.
Tak nařezaný materiál je ideální jako „krmivo“ pro bioplynové stanice. Nicméně řezačka Big X je stavebnice, takže může disponovat i jiným bubnem, s jiným počtem nožům. Výkon 650 koní dodává stroji osmiválcový motor značky Mercedes.  

Obraceče značky Krone
Paleta obracečů značky Krone je opravdu pestrá. Najdeme v ní nesené, polonesené i tažené verze s různými pracovními záběry. Vybírat je možné ze čtyřrotorových, šestirotorových, osmirotorových, desítirotorových, dvanáctirotorových nebo dokonce čtrnáctirotorových strojů. Společným benefitem všech těchto strojů je uložení prstů na trubkových ramenech. Kdyby byla ramena z pásoviny, snadno by se zohýbala. Výhodou je rovněž robustní bezúdržbová ramenná spojka – OctoLink a dále rotorový převod v tekutém tuku pro pohon rotoru.
Na výstavě byl prezentován největší zástupce řady KW nesených klasických obracečů s pracovním záběrem 8,8 m nebo obraceč KWT 7,82/6x7 s pracovním záběrem 7,8 m. Číslice za lomítkem značí, že stroj má šest rotorů se sedmi rameny. Písmeno T informuje o přítomnosti přepravního podvozku.
Krone nabízí i modely KW 11 – 15T bez podvozku, který se přepravuje na kolečkách rotoru. U větších obracečů je lepší zvolit přepravní podvozek. Nejenže je to komfortnější, po silnici může jet až 40 km v hodině, ale také pak stroj vykazuje delší životnost. 

Shrnovače
Nejmenšími shrnovači jsou jednorotorové stroje s pracovním záběrem 3,5 – 4,6 m. Ačkoli jejich pracovní záběry se s velkoplošnými shrnovači nedají srovnávat, mají k dispozici všechny technické „vychytávky“ jako jejich velcí bratři. Všechny jednorotorové stroje mají sériově tandemovou nápravu a přepravují se v nesené transportní poloze. Jediným taženým jednorotorovým shrnovačem je 46T s pracovním záběrem 4,6 m. Tento shrnovač je určen převážně do slabých traktorů s málo výkonnou hydraulikou.
Dále byl na výstavě prezentovaný například shrnovač Swadro 907 s dvěma rotory o pracovním záběru 8 m. Rotor je hermeticky uzavřen a je tedy zcela bezúdržby. Z každého rotoru vystupovalo 15 ramen, ale u menších shrnovačů to může být 11 ramen nebo 13 ramen. Důležitější než počet je ovšem jejich uložení, které je vyrobeno z hliníku a díky tomu je lehčí a má vyšší stabilitu. Ramena jsou rovněž bezúdržbová a nejsou uložena v oleji, nýbrž na sucho. Kulisová dráha ramen – DuraMax- je vyrobena z ocelolitiny a vykazuje dvojnásobnou tvrdost a větší rázovou pevnost. Když už se přece jen stane, že rameno na něco narazí a zničí se, stačí ho v uložení odšroubovat, místo ucpat hadrem a se strojem je tak možné dokončit rozdělanou práci. Konstrukce pracovních orgánů je shodná u všech strojů řady Swadro.
Jediným třirotorovým shrnovačem do boku je na českém trhu Swadro 1010 se záběrem 9,7 m. K dispozici má stroj širokorozchodový podvozek s řízenou nápravou. Výhodou je nastavení výšky shrnovacích prstů přímo z kabiny traktoru. Swadro 1010 utáhne traktor o výkonu minimálně 80 koní.
Dalším vystaveným modelem byl středový shrnovač Swadro 1400. Se čtyřmi rotory se může chlubit nastavitelným pracovním záběrem od 11 do 13,5 m, hravě tak zvládne shrabat až třináct hektarů za hodinu. Shrnovač byl tažen na podvozku se čtyřmi koly, opatřenými flotačními pneumatikami. Díky vzduchovým brzdám, které má stroj standardně k dispozici, může být přepravován rychlostí až 40 km/h.
Jedním z nejprodávanějších shrnovačů je model Swadro 807, boční shrnovač s pracovním záběrem 6,2 m. Na dvou rotorech má různý počet ramen, na prvním deset ramen, zatímco na druhém třináct ramen. K dispozici má podvozek, i když existuje i verze bez podvozku s označením Swadro 710/26 a říká se jí housenka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down