29.11.2004 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pluhy a podrýváky na Dni Zemědělce

Zářijový Den Zemědělce, který se každoročně koná společně s Mistrovstvím ČR v orbě bývá pravidelně zaměřen jak jinak než na orbu, přípravu půdy a setí. Nejinak tomu bylo i letos. Po soutěži Traktor silák přišly na pozemcích ZVOS Hustopeče na řadu pluhy včetně podrýváků.

Předvádění půdozpracujících strojů zahájil ve spojení s traktorem Deutz Fahr podrývák francouzské firmy Agrisem Internacional, a to konkrétně Cultiplow 52 (1). Na jeho výrobě se podílí a jeho dovoz do české a slovenské republiky zajišťuje Opall-Agri, s. r. o. Stroj se vyznačuje robustním rámem na němž je uchyceno šest jištěných slupic s plochými dláty s vysunutým hrotem. Díky použití těchto pracovních orgánů dochází podle slov zástupce dovozce k úspoře asi 30 % energie oproti potřebě strojů s klasickým provedením. Stroj rovnoměrně podřezává a zdvíhá zpracovávaný pruh zeminy, který následně klesá zpět. O urovnání minimálně rozrušeného povrchu se stará prutový válec. Jištění zajišťují vinuté pružiny, v levnějším provedení střižné šrouby.
Druhá souprava byla určena také k podrývání, a to především pro koleje meziřadí řadových kultur. Hloubkový kypřič HKH 200 (2) z produkce společnosti Intertec disponoval dvěma slupicemi v teleskopickém provedení v rozsahu 150 – 200 cm s hydraulickým ovládáním. Stroj je schopen pracovat v hloubce od 30 do 60 cm. Nastavenou pracovní hloubku hlídá prutový válec. Stroj lze vybavit také přihnojováním trvalých kultur kapalnými nebo pevnými hnojivy.
Třetím podrývákem byl Parapluh – hloubkový kypřič (3) pracující v hloubkách 25 – 45 cm, tj. v místech podorniční utužené vrstvy. Stroj s šesti pracovními orgány disponuje záběrem 4,5 m. Protože jsou pracovní orgány na rám šroubované, je možné je posunout a vybavit stroj až osmi radlicemi, které jsou jištěné šroubem, případně pružinami. Podle zástupce společnosti P&L by podrývání mělo jedenkrát za čtyři roky nahrazovat orbu, a to bez zpracování vrchní vrstvy a bez mísení spodních vrstev s ornicí.

Zpracování půdy
Ještě před vlastním předváděním pluhů svou práci předvedlo několik strojů na zpracování půdy. Prvním z nich byla nesená půdní fréza s vodorovnou osou rotace neboli rotavátor Alpego FM 205 (4). Tuto řadu strojů lze dodat o pracovních záběrech v rozmezí 160 až 250 cm. Pracovní hloubka dosahuje až 15 cm. Regulace intenzity zpracování půdy určuje nastavení mezery mezi rotorem a zadním krycím plechem. Stroj disponuje středovým pohonem rotoru.
Následovalo předvedení půdního kompaktoru Josk Kobra (5) o záběru osm metrů. Jedná se o návěsný stroj s hydraulickým skládáním do přepravní polohy a hydraulicky ovládanou transportní nápravou. Hlavní částí stroje jsou válce, které zároveň tvoří hloubkovou oporu. Na stroj je možné umístit jeden nebo dva přední a jeden nebo dva zadní válce různého provedení. Mezi nimi najdeme samostatně hloubkově nastavitelnou pracovní sekci radliček. Konkrétně předvedený stroj byl osazen dvěma válci vpředu, které předcházela odpružená smyková lišta. Dále půdu zpracovávaly čtyři řady odpružených radliček a práci zakončoval crosskill válec.
Dalším kompaktorem byl stroj z produkce domácího Farmetu, a. s. Stroj Kompaktomat K 500 PS (6) je určený k předseťovému zpracování půdy. Společnost Farmet vyrábí stroje v záběrech od 2 do 9,3 m v neseném a návěsném provedení. Předvedený stroj byl návěsného provedení, byl tudíž vybaven transportní nápravou v zadní části. Za ní je možné ještě doplnit tříbodový závěs, který je možné využít k agregaci dalšího drobícího válce nebo přímo secího stroje. K dispozici jsou také rychlospojky hydraulického okruhu nebo hydraulicky poháněná koncovka vývodového hřídele. Samotný stroj je hydraulicky sklopný a při práci se pohybuje po dvou válcích. Přední prutový předchází ještě kypřiče stop traktoru a odpružená smyková lišta. Mezi válci najdeme samostatně výškově nastavitelnou sekci odpružených radliček v šípovém provedení a dvou řadách nebo dlátovém provedení a čtyřech řadách. Zadní válec lze podle přání dodat prutový nebo crosskill. Práci bez agregace dalšího zařízení v tříbodovém závěsu ukončuje smyková deska.
Předseťový kompaktor Swifter Mega 17 000 (7) se představil v agregaci s kloubovým traktorem John Deere 9520. Půdu zpracovávají postupně: Přední stavitelná smyková lišta, prutový válec, čtyři řady odpružených radliček s tupým pracovním úhlem, smyková lišta, dvě řady prutových válečků. Pro kopírování povrchu pozemku je stroj rozdělen na sedm sekcí, které jsou samostatně navěšeny na masivní rám. Ten pomocí hydrauliky umožňuje zvednutí pracovních sekcí o 90°a sklopení stroje pro tažení po přepravních kolech. Kromě tohoto stroje nabízí Strom Export mnoho typů půdozpracujících strojů.
Posledním strojem před předvedením pluhů byly polní válce HK 10 (8) domácího výrobce Molčík. Stroj o celkové hmotnosti 3800 kg je sestaven z devíti sekcí s délkou přibližně 1,3 m a celkovým záběrem 10 m. Jednotlivé sekce cambridge válců s průměrem 450 mm jsou na páteřový rám navěšeny střídavě z předu a ze zadu. Každá sekce je samostatně odpružena. Pro transport je nutné stroj přepřáhnout a spustit hydraulicky ovládaný podvozek. Minimální doporučený výkon traktoru činí 160 k.

Předvedení pluhů
Praktické předvádění pluhů odstartoval sám generální ředitel společnosti Agrotec Karel Losenický, a to samozřejmě s traktorem New Holland TCE 50 a tříradličným jednostranným pluhem o celkovém záběru 75 cm (9). V tomto případě nešlo o prezentaci pluhu, neboť ten je, jak řekl Ing. Jaroslav Musil, amatérské výroby, ale především o ukázku všestranného uplatnění menšího padesátikoňového traktoru.
Následovalo předvedení další soupravy Agrotecu, tentokrát již většího traktoru TSA 135 a čtyřradličného otočného pluhu Kuhn Standard S (10). Pluh byl osazen univerzálními odhrnovačkami a mechanickým jištěním šroubem. Profil rámu pluhu byl roven 120 x 120 mm.
Otočný pětiradličný pluh Kuhn Multimaster 151 (11) disponoval rámem čtvercového průřezu o délce hrany 150 mm. Tělesa byla osazena univerzálními odhrnovačkami, možná je výbava předradličkou. Orební tělesa byla na předvedeném pluhu jištěna mechanicky, k dispozici je také hydraulické jištění. Záběr radlic lze nastavit postupně v rozsazích 35, 40, 45 nebo 50 cm.
Představení pluhů Kuhn završil nápravový otočný sedmiradličný pluh Varimanager 7 NSH (12). Tyto pluhy je možné dodat v rozsahu 5 až 12 radlic. Představený pluh měl nápravu umístěnou za čtvrtou radlicí. Pluh byl vybaven hydraulickopneumatickým jištěním orebních těles a zařízením k plynulé změně záběru od 30 do 50 cm na jedno těleso.
Další pluh, tentokrát značky Gregoire Besson (13) táhl traktor McCormick. Představený šestiradličný (5+1) otočný pluh byl osazen hydraulickým jištěním těles a masivním rámem o průřezu 180 x 180 mm. Vybaven byl také hydraulicky posuvným kolem a variabilním nastavováním pracovního záběru. K dispozici jsou také menší lehčí pluhy se slabším rámem.
Značka Kverneland se v Hustopečích prezentovala návěsným šestiradličným otočným pluhem PB 100 (14). Pluh disponoval vzadu umístěným kolem. Rozestup mezi jednotlivými pružinou jištěnými tělesy činí 100 cm. Pluh byl vybaven variabilním nastavováním pracovního záběru těles od 30 do 50 cm. Jednotlivé radlice byly osazeny ostřím se samostatně šroubovaným dlátem, k dispozici jsou také naklepávací dláta.
Návěsný otočný pluh Överum DVL (15) se představil v šestiradličném provedení s hydraulickopneumatickým jištěním, které umožňuje vychýlení těles vzhůru i do strany. Řada DVL má robustní rám a tělesa disponují světlostí 80 cm jsou od sebe vzdálené 100 cm. Záběr první radlice je u předvedeného pluhu možné nastavit hydraulicky, manuálně lze nastavit záběr ostatních těles v rozmezí 40 až 50cm. Opěrné kolo velkého průměru se šípovým vzorem je umístěno zcela vzadu a lze jej hydraulicky řídit. Pluh je osazen pološroubovitými tělesy XL.
Dále se divákům představil návěsný pluh Pöttinger Servo 65 Nova (16), kdy označení Nova značí robustní provedení stroje do těžkých kamenitých podmínek. Také z tohoto důvodu je stroj osazen hydropneumatickým jištěním orebních těles. Diváci měli možnost při práci vidět sedmiradličnou variantu pluhu v provedení 6 + 1, tzn. s jednou demontovatelnou radlicí a univerzálními pološroubovitými odhrnovačkami. Záběr jednotlivých těles lze nastavit na 33, 38, 44 a 50 cm. Při maximálním záběru tělesa pak pluh jedním přejezdem zorá 3,5 m.
Prvním z představených pluhů Vogel&Noot byl nesený pětiradličný stroj s označením XS 950 (17). Pluh je vybaven rámem s průřezem 150 x 150 mm a šířkou stěny 12 mm. Orební tělesa VY s pološroubovitou odhrnovačkou jsou proti přetížení jištěny střižným kolíkem. Opotřebitelné díly jsou vyrobeny z materiálu Permanit, který se v přední části vyznačuje vysokou tvrdostí, naproti tomu v zadní části je dostatečně houževnatý. Otoč pluhu je vybavena středem o průměru 160 mm.
Druhým pluhem značky Vogel&Noot byl návěsný šestiradličný otočný pluh Hektor 1000 (18), osazený opět tělesy VY, ovšem tentokrát s pružinovým jištěním. Mimoto jsou však všechny slupice vybaveny ještě střižným kolíkem pro ochranu proti extrémním překážkám. Tělesa jsou vybavena zahrnovacími límci. Hlavní tahová síla prochází přes otoč a hlavní rám na zadní tahový uzel, odkud se přenáší na jednotlivá tělesa.
Posledním z pluhů Vogel&Noot byl nápravový devítiradličný otočný Heros Easy Tronic (19) určený k tahání traktory mimo brázdu. Z toho důvodu je vybaven elektronickým ovládáním a ultrazvukovým čidlem k navádění první radlice do záběru. Mimoto elektronické ovládání obsahuje automatické otáčení na souvrati a automatické postupné zaorání. Vše lze samozřejmě provádět ručně. Pluh lze také přestavit pro práci traktoru v brázdě. Orební tělesa jsou jištěna hydraulickopneumatickým systémem a zároveň střižným kolíkem. Průřez rámu činí 200 x 200 mm.
Pluh Lemken EuroDiamant (20) je návěsného provedení s počtem radlic 5 + 1, tzn. je možné jedno těleso podle potřeb demontovat. Nastavení pracovního záběru jednotlivých radlic lze provést mechanicky v rozmezí 30 až 50 cm, možné je také plynulé hydraulické nastavování od 25 do 55 cm. Opěrné kolo je umístěno ve druhé třetině pluhu zcela v rámu, tudíž je možné úplné doorání pozemku. Pluh se vyznačuje nízkou hmotností s tloušťkou stěny rámu 10 mm. K dispozici jsou až dvanáctiradličné pluhy tohoto provedení. Těleso je osazeno výměnnou otočnou patkou plazu a dlátem lícujícím s ostřím a odhrnovačkou, což zabraňuje nerovnoměrnému opotřebení odhrnovačky.
Nesené provedení pluhu Lemken, jehož ukázku mohli vidět návštěvníci Dne Zemědělce v Hustopečích, neslo označení EuroOpal 8X (21). Nesený otočný pluh byl vybaven rámem o průřezu 140 x 140 mm a tloušťce stěny 10 mm. Pluh disponoval pěti dvojicemi hydraulickopneumaticky jištěných orebních těles s páskovými odhrnovačkami, které jsou vhodné především do jílovitých půd, ale i na předváděném pozemku odváděly dobrou práci.
Dalším z předvedených pluhů na Dni Zemědělce byl Pöttinger Servo 35 Nova (22). Nesený otočný pluh disponoval čtyřmi orebními tělesy, které byly samostatně hydropneumaticky jištěny s možností výkyvu nahoru i do strany. Jistící tlak lze regulovat z hydraulického okruhu traktoru. Průřez rámu je roven hodnotě 120 x 120 mm.
Následovala ukázka návěsného pluhu Pöttinger Servo 65 Plus (23) v provedení se šesti radlicemi, které byly jištěny střižným šroubem. Stroj byl dále vybaven plynulým hydraulickým nastavováním pracovního záběru v rozmezí 30 až 50 cm. Tloušťka rámu dosahuje 10 mm s jeho průřezem 140 x 140 mm, světlost rámu je 86 cm a rozteč těles činí 120 cm. Kromě plných odhrnovaček lze tělesa osadit také páskovými odhrnovačkami, které mají příznivý vliv na spotřebu pohonných hmot.
Posledním pluhem Dne Zemědělce byl opět nesený otočný Pöttinger Servo 35 Nova (24) se čtyřmi radlicemi s hydraulickopneumatickým jištěním a možností rozšíření o páté těleso. Mechanicky nastavitelný záběr činil u předváděného pluhu 38 cm na jednu radlici. Pluh se předvedl v agregaci s traktorem Zetor 114 41.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down