Největší evropskou výstavu strojů pro udržování trávníků a pěstování zeleně Saltex s podtitulem Sport, Vybavení, Krajina hostilo po tři letošní zářijové dny dostihové závodiště v anglickém Windsoru. Akce se na břehu řeky Temže koná od roku 1994, ale její tradice má kořeny hlubší, sahají až do roku 1938.
Saltex pořádá každý rok IOG (The Institute of Groundsmanship, Sdružení správců sportovišť) s řadou poboček po celé Velké Británii. V loňském roce byla založena i její česká odnož IOG ČR, s níž jsme zemi za „Kanálem“ navštívili i my.
Pro každého něco
O tom, že jde o výstavu skutečně celosvětového významu, svědčí čísla. Letošní Saltex přivítal rekordních 462 vystavovatelů (loni jich bylo o sedm méně). Tisíce výrobků na přírodní výstavní ploše o rozloze 60 774 m2 prezentovaly malé firmy i velké nadnárodní koncerny. Novinek bylo okolo stovky. Za tři dny si našlo cestu na Saltex více než 13 500 návštěvníků, převážně profesionálů v oboru. Nezaznamenali jsme, že by byl někdo zklamán; každý našel, co hledal.
Převládala technika na zakládání a údržbu sportovních, rekreačních a okrasných trávníků. K vidění byly malé rotační sekačky pro zahrádkáře i profesionální několikaramenné vřetenové sekačky. Nechyběla bohatá nabídka štěpkovačů, pařezových fréz, traktorů různých velikostí, výkonů, zaměření i značek. Samostatnou kapitolou byl sektor dětských a multifunkčních hřišť s důrazem na nápaditý design, přírodní materiály při respektování přísných bezpečnostních předpisů na tato zařízení. Součástí výstavy byl bohatý vzdělávací program včetně praktických předvedení strojů a zařízení.
Společný jmenovatel Saltexu by se mohl směle označit slovem profesionalita. Začínala takovými „detaily“, jako jsou nepáchnoucí a čistá WC, pokračovala třeba promyšleně rozmístěnými stánky s občerstvením a končila celkovým přístupem pořadatelů k vystavovatelům i návštěvníkům. Před vstupem na výstavu se museli hosté zaregistrovat, což byla jejich jediná povinnost. Údaje slouží organizátorům pro statistiku a rozeslání pozvánek na příští ročník. Každý byl vybaven registrační kartou s čárovým kódem, po jehož sejmutí pomocí čtečky vystavovatelé zjistili, s kým mají tu čest, a mohli si uložit kontakty do databáze. Návštěvníci dostali podrobný plán Saltexu se seznamem vystavovatelů a propagační tiskoviny některých firem. Samozřejmostí – ne tak pro našince z České republiky – je, že se na Saltexu neplatí vstupné.
Čeština u Temže
Ze strojů s původem z České republiky jsme zaznamenali travní traktor od prostějovské společnosti Wisconsin Engineering, traktor Zetor 5421 s trávníkovými pneumatikami, čelní traktorový nakladač Trac Lift z Humpoleckých strojíren, štěpkovače a pařezové frézy stroje společnosti Laski a radiem řízenou svahovou sekačku Spider, která už získala ocenění na Saltexu 2004.
Sekretář IOG ČR Michal Koťan nám sdělil své dojmy: „Nejvíc mě zajímali výrobci travních secích strojů, sekaček a podobné techniky, protože pracuji ve firmě, kde jich máme několik stejného zaměření. Nabídka byla nepřeberná. Proto jsem se z časových důvodů soustředil spíš na novinky a detaily. Objevil jsem například vylepšení hrotového secího stroje protiběžnými, čistícími hroty, což jistě velice ulehčí práci sečky ve vlhké půdě. Také se mi velice líbil malý tažený, laserový rotavátor od firmy Blec i malý samojízdný secí stroj, který by uvítala nejedna menší česká firma. Z ukázek strojů při práci mě zajala novinka, a to motorové kolečko s nosností 250 kilogramů. Dovedl bych si ho představit na českých stavbách a možná i na některých větších zahradách. Impozantní byly expozice největších firem.“
„Saltexu se účastníme pravidelně posledních deset let a považuji ho z hlediska našeho výrobního sortimentu, především pařezových fréz a štěpkovačů, za nejlepší akci svého druhu v Evropě. Výhodou je, že se tady prolíná americký trh s evropským. Vystavují všichni, kdo v oboru něco znamenají, a tak si lze na jednom místě udělat ucelený obrázek o výrobcích konkurenčních firem a vypozorovat trendy. Například štěpkovače směřují od tažených a nesených k samochodným, které už má v expozici každá firma. Užitečné je, že můžeme se zahraničními partnery bezprostředně u techniky diskutovat. Nejen vzhledem k vývozu našich strojů na britské ostrovy hodnotím Saltex pozitivně a věřím, že ze čtyřiceti zemí, kam exportujeme, bude letos na prvním místě právě tato oblast,“ dodal ředitel společnosti Laski Smržice Ing. Zdeněk Zapletal.
Za rok nashledanou
Windsorským závodištěm i autobusem IOG ČR zněl při zpáteční cestě jednohlasný názor, že Saltex 2007 splnil ta nejpřísnější kritéria. Téměř sedm desetiletí trvající tradice spolu s poctivým přístupem pořadatelů byly znát na každém kroku. Těm, kdo letošní „zelenou“ výstavu nenavštívili osobně, lze doporučit návštěvu internetové adresy www.iog.org, popřípadě je pozvat na návštěvu jubilejního Saltexu 2008 (2. až 4. září na stejném místě), kdy završí výstava sedmý křížek. K mání zde budou nejen stroje a vybavení, ale stejně jako letos určitě také slušná porce inspirace a chuti do další práce.
Závěrem pár doporučení. Můžete-li, neváhejte a využijte rychlejší a pohodlnější leteckou dopravu. Dvacetihodinovou cestu autobusem přenechte otrlým. K návštěvě Saltexu si rezervujte více než jeden den. Jinak výstavu pouze kvapem prolétnete aniž byste měli čas na detailní prozkoumání všech objektů vašeho zájmu. Určitě nebudete zklamáni.