21.11.2008 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podzimní akce dvou značek

Podzimní Den společnosti Stagra, spol. s r. o., jako vždy patřil červené technice Horsch a zeleným traktorům Deutz-Fahr. Obě značky se návštěvníkům pochlubily několika novinkami. K traktorům Deutz-Fahr přibyly nové řady Agrotron X a Agrotron M, a sortiment techniky na zpracování půdy Horsch zase rozšířilo několik nových modelů, například kypřič Tiger MT nebo podmítač Joker RT.

Dny otevřených dveří společnosti Stagra, spol. s r. o., bývají doslova nabity technikou a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Návštěvníkům byla v polovině října ve Studené na Jindřichohradecku představena zhruba desítka strojů na zpracování půdy a tři secí stroje, vše značky Horsch. Ty byly agregovány s traktory Deutz-Fahr, většinou s modely nové řady Agrotron X. Kromě toho si mohli návštěvníci akce prohlédnout také nový model Agrotron M 650 (výkon až 193 hp) a rovněž o něco starší Agrotron 215. Portfolio výrobce Deutz-Fahr zahrnuje dále řadu Agrotron K, Agrofarm, Agroplus, viniční traktory řady Agroplus S, a také malé traktory pro komunální využití Agrokid a Agrolux.

Jezdí i na olej
Současně nejsilnější traktorová řada Deutz-Fahr Agrotron X pokrývá výkonové rozmezí 230 až 280 hp. Jak prozradil Ing. Otto Jirka ze společnosti Albín Hanák, tyto traktory mají nové šestiválcové TCD motory se vstřikovacím systémem DCR (Deutz Common Rail) nezávislým na kvalitě nafty. Jsou tedy přizpůsobeny nejen ke spalování běžné motorové nafty, ale také bionafty či stoprocentního MEŘO. Na přání je možné dodat přímo z výrobního závodu také motor na spalování stolního oleje lisovaného za studena – Naturalpower.
Systém podávání paliva je řízen elektronicky, přičemž množství paliva se reguluje v závislosti na otáčkách motoru a zatížení. Pro snížení tření v motoru byly vyvinuty některé „speciality“, které slouží k lepšímu odolávání vůči teplotnímu a tlakovému zatížení. Inovován byl také systém vzduchové filtrace.
Co se však u nových traktorů nezměnilo, je standardní vybavení, které zahrnuje například přední odpruženou nápravu a vzduchově odpruženou kabinu. K tomu navíc přibyly ještě elektronicky ovládané tlumiče, které v průběhu jízdy daleko lépe regulují průtok oleje.

Novinky na zpracování půdy
Akci zahájila souprava nového kombinovaného kypřiče Tiger 4 MT a traktoru Agrotron X720. Toto nářadí se vyznačuje schopností kvalitně zpracovat velké množství dlouhých posklizňových zbytků. Jeho pracovní ústrojí se skládá ze dvou řad disků o průměru 68 cm, přičemž u každé řady je možné nastavit jinou pracovní hloubku. Následují je dvě řady radliček, které pracují ve větší hloubce než disky, a sice v rozsahu od 10 až do 35 cm. Disky v podstatě rozřezávají dlouhé posklizňové zbytky a částečně je promíchávají s půdou. Radličky pak prohloubí pozemek na potřebnou hloubku a zamíchají posklizňové zbytky do celého půdního profilu. Následně jdoucí pneumatikový pěch pak půdu dorovnáva a zhutní.
Novinkou byl také kompaktní diskový podmítač na vlastním podvozku Joker RT, který byl předveden v šestimetrovém a poté dvanáctimetrovém provedení. Tento stroj je určen pro mělkou podmítku ihned po sklizni nebo pro přípravu půdy před setím. Za příznivých podmínek je schopen pracovat až v hloubce 15 cm. Jde o velmi jednoduché zařízení skládající se ze dvou řad disků a urovnávacího pěchu. Ideální pro něj jsou vyšší pracovní rychlosti od 12 do 15 km/hod. Výhodou stroje je minimum mazacích míst a jednoduché nastavování hloubky, což usnadňuje údržbu i obsluhu. Předností je i malá potřeba tahové síly, která se pohybuje ve středních půdách a hloubce 7 až 8 cm kolem 30 až 35 hp/m záběru. Model Joker 12 RT zaujal zejména svou obratností, neboť ani přes svůj velký záběr nebyl nucen najíždět si na souvratích a poměrně rychle se otočil.
Pro podmítku s velmi intenzivním promícháním a drobením půdy byl zkonstruován nový šestiřadý radličkový podmítač Tiger XL, který byl ve Studené předveden v pracovním záběru šest metrů. Pracovním nářadím jsou radličky, které jsou na rozdíl od jiných podmítačů firmy Horsch uchyceny na pružných slupicích. Tím je ale limitována maximální pracovní hloubka, a sice na 15 cm. Výhodou radliček je možnost změny pracovního úhlu v závislosti na odporu zpracovávané půdy. Nářadí má však výrazně větší potřebu tažné síly než kypřiče Terrano nebo Tiger a je tedy vhodné jej agregovat s traktory s výkonem motoru okolo 300 koní.

Stroje s menší tahovou potřebou
Na podzimní předváděcí akci ve Studené nechyběl ani diskový podmítač Joker CT, který je vhodný zejména pro mělké a rychlé podřezání strniště a první zapravení posklizňových zbytků. Je možné jej použít i do klasické podmítky za kombajnem nebo přípravu půdy před setím. Pracovní hloubka se však u tohoto modelu nedá výrazně měnit, činí maximálně dvanáct centimetrů. Joker CT velmi dobře drobí půdu, vytváří vysoký podíl jemné zeminy zejména v prostoru seťového lůžka a dostatečně urovnává povrch. Díky své nízké hmotnosti nemá velkou tahovou potřebu, stačí mu zhruba čtyřicet koní na jeden metr záběru. Aby byl stroj efektivně využit a výsledek byl kvalitní, vyžaduje vysokou pracovní rychlost. Optimální je kolem 12 až 14 kilometrů za hodinu, při vyšší rychlosti už pak dochází k většímu opotřebení stroje.
Po diskovém podmítači Joker CT na pole vjel radličkový podmítač Tiger LT, který se vyrábí v šestimetrovém a osmimetrovém záběru. Tyto stroje nedávno rozšířily stávající řadu Tiger o lehčí modely, které nemají tak velkou tahovou potřebu jako jeho předchůdci. Ta se pohybuje zhruba kolem 40 hp/m záběru. Jeho pracovní ústrojí se skládá ze tří řad slupic odvozených z řady Terrano, zatímco použitý pěch a rám má původ v řadě Tiger. Rám u Tigera LT je však o deset centimetrů vyšší, což umožňuje stroji zachovat dobrou průchodnost i ve větších pracovních hloubkách. Na poli byl navíc zkombinován se secím adaptérem Duodrill.

Secí stroje
Secí stroje z portfolia výrobce Horsch byly tentokrát představeny tři. Nejprve před účastníky polního dne předjel secí kultivátor Airseeder CO, který umí provést přípravu půdy pro setí, samotný výsev a přihnojování během jednoho procesu. Tento robustní secí stroj se osvědčí především při setí do mulče.
Další na řadě byl diskový secí stroj Pronto DC, jež je schopen zasít jakákoli semena až do hloubky sedmi centimetrů. Jeho součástí je jednokomorová násypka, kterou je však možné vybavit i přihnojením. Model umí nejen přesně dávkovat osivo, ale také je rovnoměrně uložit ve všech řádcích a přitom podávat vysoký výkon. Optimální pracovní rychlost pro tento stroj se pohybuje kolem 15 kilometrů za hodinu.
Třetím předvedeným modelem byl diskový secí stroj Pronto AS, který je možné připojit i za pluh nebo podmítač. Při setí obilovin je možné dosahovat pracovní rychlosti vysoko nad 15 km/h při zachování velmi dobré kvality práce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down