27.09.2024 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polní den nejen s technikou Kuhn

Předvádění zemědělské techniky je jednou z možností, kterak ukázat stávajícím či novým zákazníkům jak technika pracuje v konkrétních podmínkách. Zejména o kvalitách techniky Kuhn se mohli přesvědčit návštěvníci, kteří se sjeli na polní den, jenž pořádala firma Agrokonzulta Žamberk. Akce se konala v prvním zářijovém týdnu, kdy horké a na srážky chudé počasí trvalo již více než měsíc a půda na zpracovávaném pozemku měla k optimální vlhkosti hodně daleko. O to větší výzva to byla pro předváděné stroje.

Jako první se v ukázkách představil polonesený pluh Kuhn Vari-Leader v sedmiradličném provedení a tažený traktorem Deutz-Fahr 8280 TTV. I v současné době, kdy orba začíná být nevhodné slovo, má tato agrotechnická operace svůj význam a s pluhy Vari-Leader ji lze provádět efektivně.

Pluhy Vari-Leader jsou vyráběny v šesti až osmiradličném provedení a při pohledu na jejich rám je dobře vidět, že jedno, nebo dvě přídavná tělesa se montují nikoliv dozadu, ale za první orební těleso, aby opěrné kolo zůstalo v zadní části pluhu.

Na pluzích Vari-Leader najdeme několik technických zajímavostí. Jedná se například mechanismus plynulé změny záběru integrovaný do rámu pluhu z něhož je zvenku patrný jen ovládací hydraulický válec se stupnicí, ukazující, jaký záběr je nastaven. Za zmínku stojí i dva hydraulické válce pro plynulé otáčení pluhu, nebo odpružené opěrné kolo a to pomocí akumulátoru se stlačeným dusíkem, který je zapojen do vedení k hydraulickému válci pro nastavení hloubky orby, zajímavý je i rozvaděč slučující zvedání pluhu na souvrati s jeho otáčením, čímž odpadá potřeba jednoho hydraulického kruhu traktoru. Zajímavostí je i to, že pluhy Vari-Leader lze upravit pro orbu on-land. V této výbavě se na přední část pluhu namontují dvě opěrná kola a pak je jednodušší jeho seřízení, protože se chová jako tažený a jednodušší je příčné nastavení.

Optimer ve dvou verzích

Po ukázce orby následovalo představení dvou talířových kypřičů. Jednalo se o modely Optimer 9000 XL a 6000 L. Krom pracovního záběru (9 m bylo taženo traktorem DF 9340 TTV a pro záběr 6 m postačil DF 7250 TTV) se stroje mezi sebou liší hlavně průměrem talířů. Verze XL má jejich průměr 620 mm a talíře jsou uložené pod větším sklonem. Je tedy určena pro zpracování půdy do hloubky až 15 cm a s větším množstvím posklizňových zbytků.

Verze L používá talíře s průměrem 510 mm, které vnikají do půdy pod menším úhlem a je tak vhodná pro klasickou podmítku, nebo předseťové zpracování půdy v bezorebných technologiích. Pokud se použijí talíře s jemnějším ozubením pak lze zpracovávat půdu i velmi mělce (od 3 do 10 cm). Talíře jsou ke slupicím uchyceny pomocí bezúdržbových válečkových ložisek a slupice k rámu připevněny pomocí pryžových elastomerů. Při konfiguraci stroje je možné volit ze široké nabídky pěchovacích válců konsolidujících zpracovaný povrch a v přední části je možné namontovat pružný smyk, nebo v současné době populární nožový válec. Optimer XL lze navíc doplnit o zařízení pro přísev meziplodin.

Pro hlubší kypření

Pro hlubší kypření je určen Kuhn Cultimer. Ten se představil v třímetrové verzi a tažený traktorem Deutz-Fahr 6205 s převodovkou RC-Shift. Cultimer L používá tři řady radliček na slupicích s pružinovým jištěním, za nimiž následuje pěchovací válec. Radličky mohou být v různém provedení, podle toho, do jaké hloubky (až 35 cm) a v jakém profilu se půda zpracovává. Pro jejich nižší opotřebení se mohou využít verze s plochami ze slinutých karbidů. Rozestup radliček po 30 cm v každé řadě zabezpečuje dobrou průchodnost pro rostlinné zbytky, které se do půdy zamíchávají s využitím deflektorů na slupicích. Nastavení pracovní hloubky se provádí pomocí vymezovacích podložek na hydraulických válcích ovládání pěchu (nebo plynule z kabiny traktoru), verze s větším záběrem mají navíc přední opěrná kola, na nichž se pracovní hloubka nastavuje obdobným způsobem. I toto nářadí lze doplnit jednoduchým secím strojem pro přísev meziplodiny a krom hlubšího kypření najde využití i pro klasickou či dokonce mělkou podmítku.

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 10/2024.*

1 - Jako první se v ukázkách představil polonesený pluh Kuhn Vari-Leader v sedmiradličném provedení

2 - Kuhn Optimer 9000 XL zpracuje půdy do hloubky až 15 cm a poradí si i s větším množstvím posklizňových zbytků

3 - Kuhn Performer 4000 zastupoval kombinované stroje pro zpracování půdy

4 - Kuhn Espro 6000 RC má dvojdílný zásobník a dvě výsevní ústrojí. Pokud se použijí dvě rozdělovací hlavy lze současně se setím provádět přihnojení

5 - Mzuri Pro-til 4XL je určený pro zpracování půdy metodou strip-till a současné setí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down