Pro představení většiny ze svého prodejního sortimentu zemědělské techniky využila společnost Moreau Agri, s. r. o., polní den Podřípské zemědělské společnosti, s. r. o. Návštěvníci polního dne si tak mimo informací z oblasti pěstování obilnin mohli odnést informace o dodávaných strojích. Jejich zástupce si účastníci mohli prohlédnout v areálu podniku.
V rámci dobré spolupráce mezi Podřípskou zemědělskou společností v Libkovicích pod Řípem a Moreau Agri – pobočkou v Roudnici nad Labem měli návštěvníci polního dne zaměřeného na pěstování obilnin možnost si prohlédnout také moderní techniku, kterou Moreau Agri dodává. Mezi vystavenými exponáty převažovaly běžně používané stroje, avšak našly se také novinky a jedna z nich si zde dokonce odbývala svou českou premiéru.
Součástí polního dne
Podřípská zemědělská společnost hospodaří na výměře kolem 1000 ha zemědělské půdy. „V oblasti pěstování obilnin, především tedy ozimé pšenice a jarního ječmene se snažíme finalizovat svou produkci, takže produkujeme osivo,“ uvádí důvod konání polního dne jednatel firmy Ing. František Hrouda a dodává, že letos pořádají již desátý ročník polního dne. Ten si klade za cíl především navázat a prohloubit dobré vztahy se spolupracujícími organizacemi. Akce se podle slov jednatele nese pravidelně v přátelském duchu a během posezení je čas seznámit přítomné s produkcí podniku a nabídnout jim své zboží. Zároveň jsou přítomni také dodavatelé chemických prostředků, šlechtitelské organizace, ale také odběratelé komodit a další subjekty, které mají přítomným zemědělcům možnost sdělit informace, které je zajímají. Během posledních ročníků se polní den rozrostl také o předvádění zemědělské techniky, takže si návštěvníci mají možnost odnést spoustu zajímavých informací.
Poprvé zrovna pod Řípem
Naprostou novinkou v sortimentu francouzského výrobce strojů pro zpracování půdy Grégoire Besson je kombinovaný podmítač s podrývákem nesoucí název Discordon. Nejen ten nám představili zástupci firmy Ing. Josef Kočí a Tomáš Gottwald. Stroj se vyznačuje páteřovým rámem s transportní hydraulicky ovládanou nápravou v zadní části. Na rám jsou navěšeny hydraulicky sklopné rámy nesoucí jednotlivé pracovní sekce. Stroj je uspořádán tak, že jako první půdu zpracovává řada na hřídeli umístěných talířů. Dále se ke slovu dostávají podrývací radlice umístěné ve dvou řadách. Ty je možné hydraulicky i během jízdy zahlubovat. Rozptyl pracovní hloubky činí od pracovní hloubky talířů, která je nastavena vpředu rameny tříbodového závěsu, případně hydraulicky stavitelnou a silentblokem odpruženou ojí a pojezdovými koly nápravy až do 25 cm pod pracovní hloubku talířů, tj. do téměř 50 cm. Radlice jsou samozřejmě jištěny proti přetížení, a to střižným šroubem nebo hydropneumaticky. Druhá řada talířů pracuje v opačném úhlu oproti přední řadě a společně talíře pracují v podobě písmene X. Za nápravou dále najdeme tříbodový závěs, do nějž je možné agregovat pěch v trubkovém nebo kotoučovém provedení Emopak. Pěch je možné podle podmínek nechat zdvižený, v plovoucí poloze nebo na něj hydraulicky přenést hmotnost stroje. Záběr vystaveného stroje činil 4,2 m, avšak výrobce dodává širokou škálu až do záběru 6,9 m. Stroj je vhodný jak k běžné podmítce, tak k podmítce, při níž se zároveň prokypří spodní utužená vrstva půdy.
Stroje z okolních podniků
Asi největší prostor v areálu podniku zabral díky rozložení ramen samojízdný postřikovač Matrot Maestria 17. Postřikovače Matrot Maestria charakterizuje umístění postřikovacích ramen v přední části stroje, takže obsluha je má dokonale v zorném poli a může rychle reagovat podle potřeby. Hliníková ramena jsou uložena na paralelogramu a rozkládána hydraulicky. Koncové sekce jsou jištěny proti najetí na překážku. Ramena samozřejmě umožňují individuální naklápění a vyrovnávání podle potřeb. Světlost předvedeného stroje činí 1,3 m, rozchod kol dosahuje 2,25 m, nádrž má objem 4000 litrů, záběr ramen je roven 30 m. K dispozici jsou ramena až do záběru 50 m. Postřikovače jsou osazovány motory Deutz, předváděný stroj disponoval výkonem 170 k. Postřikovač má řiditelné obě nápravy s třemi způsoby zatáčení. Díky umístění nádrže uprostřed stroje připadá na nápravy stále stejná hmotnost v přibližně stejném poměru. Samozřejmostí je palubní počítač ovládající postřikování.
Zajímavostí vystaveného stroje bylo osazení N-senzorem a GPS naváděním.
Bezorebnou technologii setí zastupoval secí stroj Sulky Roger Maxidrill. Kotoučový secí stroj lze dodat v provedení s sekcí na přípravu půdy, která se skládá z vlnitých disků, smykové lišty a pěchu nebo bez ní. Za výsevními kotouči vzdálenými 12,5 cm následuje přítlačné kolečko a práci uzavírá zavlačovač. Dávkování osiva probíhá mechanicky na rozdíl od dopravy k secím botkám, která je zajištěna pneumaticky. Stroj se dodává v pracovních záběrech od tří do devíti metrů.
Druhý secí stroj vhodný pro jakékoli osivo nesl označení Sulky SPI Solo. Tento secí stroj je určen k setí do podmítky či připravené půdy. Stroj je vybaven talířovou secí botkou a zvládá od malých semen až po kukuřici. Mechanické dávkování osiva navazuje na pneumatický transport k botkám. Pracovní záběr činí 6 či 6,6 m.
Traktory obou značek
Na výstavce v areálu podniku nemohly chybět traktory Landini a McCormick v různých výkonových řadách. Produktmanažer společnosti Ing. Pavel Mlčoch ale kladl důraz na nepředstavenou novinku navazující na řadu MTX. Ta vlastně nahrazuje tři nejsilnější modely této řady a nese označení XTX. Dodává se XTX 185, XTX 200 a XTX 215 o výkonu motoru 127, 146 a 149 koní, s power managementem je to pak 146, 157 a 168 koní. Její zásadní změnou je nová převodovka se čtyřmi mechanicky řazenými stupni a osmi stupni řazenými pod zatížením. Změnou prošla také kabina, která nemá boční tzv. b sloupky, což umožňuje lepší výhled a pohodlnější vstup do kabiny. Z vyšší řady ZTX traktor přebírá elektronické ovládání vnějších okruhů hydrauliky. Novinkou je také automatický systém řazení stupňů pod zatížením, kdy je automatika schopna řadit stupně nahoru i dolů podle polohy akceleračního pedálu. Při jeho plném sešlápnutí probíhá řazení ve vysokých otáčkách (předpoklad vysokého zatížení traktoru); při částečném sešlápnutí pak automatika řadí při nižších otáčkách motoru.
Horizontální i vertikální konstrukce
Značně rozšířeným sortimentem společnosti Moreau Agri jsou také krmné vozy Storti. V Libkovicích pod Řípem bylo možné vidět vůz s horizontálním i vertikálním umístěním míchacího šneku. Jak podotkl Ing. Kočí, mají obě provedení své dílčí výhody a nevýhody. Je tak jen na zákaznících, který typ budou vzhledem k jejich podmínkám preferovat.
Dále bylo možné si v areálu zemědělského podniku prohlédnout přesný secí stroj Monosem NG plus, kompaktor pro přípravu půdy před setím Religieux Freres Comdor, tažený postřikovač Blanchard Atlantique a zapomenout nelze na doménu firmy Moreau Agri, a to teleskopické manipulátory Manitou.