30.06.2008 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polní den s předvedením novinek

Poslední květnový týden byl termínem, kdy do terénu opět vyrazily podmítače a secí stroje Horsch, aby návštěvníkům polního dne společnosti Stagra, spol. s r. o. ve Studené na Jindřichohradecku znovu předvedly, co všechno umí. Nechyběly tu rovněž traktory a pícní technika Deutz-Fahr, a dokonce ani několik novinek, které rozšířily stávající sortiment firmy.

Před tím, než se návštěvníci polního dne ve Studené mohli nabažit opečeného selete a užít si příjemné zábavy s hudbou (jež bývá tradičním zakončovacím aktem celé akce), čekala na ně bohatá přehlídka strojů na poli. Ta byla jako vždy zahájena představením techniky pro přípravu půdy a setí Horsch tažené traktory Deutz-Fahr, a pokračovala v travních porostech ukázkou techniky pro sklizeň a zpracování píce.

Pro mělké zpracování strniště Předváděcí akci na poli zahájil kompaktní talířový podmítač určený pro podmítku a přípravu půdy Joker 4 CT, který je vhodný zejména pro mělké a rychlé podřezání strniště a první zapravení posklizňových zbytků. Je možné jej použít také do klasické podmítky za kombajnem, či přípravu půdy před setím. Pracovní hloubka se však u tohoto modelu nedá výrazně měnit, její maximum se pohybuje kolem dvanácti centimetrů. Pracovní záběr stroje je čtyři metry, v nabídce je však i šesti a dvanáctimetrový záběr, a výroba osmimetrového modelu je v přípravě. Výhodou stroje je, že umí velmi dobře rozdrobit půdu (vytváří vysoký podíl jemné půdy v prostoru seťového lůžka), a urovnat povrch. Díky své nízké hmotnosti nevyžaduje ani velkou tahovou sílu, stačí mu zhruba třicet až čtyřicet koní na jeden metr záběru v závislosti na typu půdy. Aby byl stroj efektivně využit a výsledek byl kvalitní, vyžaduje vysokou pracovní rychlost. Optimální je kolem 12 až 14 kilometrů za hodinu, při vyšší rychlosti už pak dochází k většímu opotřebení stroje.. Předváděný model byl agregován s univerzálním pěchem RollFlex, který je vhodný do lehkých kamenitých a středně těžkých půd. Jeho výhodou je, že se díky speciální konstrukci nelepí ani v mokrých podmínkách. K dispozici je však ještě několik dalších typů pěchů, volitelných v závislosti na půdních podmínkách.

Novinka do těžších půd Účastníci polního dne se dočkali představení také novinky, kterou byl radličkový podmítač Tiger 6 LT ( kromě šestimetrového se vyrábí také v osmimetrovém záběru). Tento stroj rozšířil stávající řadu Tiger o lehčí model, který nemá tak velkou tahovou potřebu, jako jeho předchůdci (asi 40 koní na metr záběru). Je však vhodný i pro podniky, které pracují ve složitých půdních podmínkách. Jeho pracovní ústrojí je tvořeno třemi řadami slupic, známých z modelu Terrano, pěch a rám má zase původ v modelu Tiger. Rám u Tigera LT je však o deset centimetrů vyšší, aby byla zachována dobrá průchodnost i ve větších pracovních hloubkách. Na poli byl navíc zkombinován s jednoduchým secím adaptérem Duodrill, který sice nevykonává precizní práci, ale může se hodit v případech časové nouze.
Návštěvníkům byl předveden rovněž model Terrano 3 FX s pracovním záběrem tři metry (vyrábí se také v záběrech 4 ,5, 6 a 8 metrů). Jeho předností je široké rozmezí pracovní hloubky, pohybující se zhruba od dvou až do 25 centimetrů. Podle půdních podmínek jej pak lze vybavit různými typy radliček, přičemž obecně platí: čím těžší jsou podmínky na poli, tím užší radličku je potřeba na práci zvolit. Na závěr přehlídky podmítačů byl předveden ještě osmimetrový Terrano 8 FG, který ve společnosti Stagra, spol. s r. o. již řadu let obdělává celou výměru orné půdy.

Přesné setí i do mulče Po předvedení práce několika podmítačů a kypřičů značky Horsch došlo také na secí stroje. Jako první vjel na pole šestimetrový Sprinter 6 ST, který je kromě zásobníku na osivo vybaven také zásobníkem na hnojivo (celkový objem 3800 litrů), a je tedy schopen provádět setí zároveň s přihnojením pod osivo. Další na řadě byl v současnosti nejprodávanější secí stroj značky Horsch, model Pronto 6 DC s pracovním záběrem šest metrů. Ten je vhodný jak do orebních, tak bezorebních technologií zpracování půdy, a je schopen zasít jakákoliv semena až do hloubky sedmi centimetrů. Jeho součástí je jednokomorová násypka, kterou je však možné dovybavit přihnojením. Model umí nejen přesně dávkovat osivo, ale také jej rovnoměrně uložit ve všech řádcích, a přitom podávat vysoký výkon. Optimální pracovní rychlost pro tento stroj se pohybuje kolem 15 kilometrů za hodinu. Třetím předvedeným secím strojem byl šestimetrový Pronto 6 AS, velkoobjemový zásobní vůz s nářadím pro zpracování půdy a tříbodovým závěsem pro různá přídavná zařízení. Zde byl k vidění v kombinaci s přesnou secí sečkou Maistro RC určenou pro výsev kukuřice a slunečnice. Ten používá výsevní jednotky Kinze, schopné zasít semeno do připravené půdy i do mulče. Zároveň se setím je možné také provádět přihnojení.

Pícní technika v praxi
Předvedení techniky Horsch na zpracování půdy a setí však byla pouze jedna část programu polního dne společnosti Stagra. Druhý poločas předvádění patřil pícní technice Deutz Fahr, z jejíhož sortimentu bylo návštěvníkům ukázáno při práci pět strojů. Vzrostlou píci nejprve posekal zadní, bočně nesený žací sroj DiscMaster 632T, jehož součástí je i kondicionér disponující dvěmi pracovními rychlostmi. Záběr žacího stroje činí 3,2 metrů, přičemž sečení travní hmoty zajišťuje devět protiběžných disků. Po něm vjel na pole tažený obraceč CondiMaster 8331, který se svým záběrem 8,3 metrů a šesti rotory posečenou píci snadno obrátil. Následoval jej traktor se stranovým dvourotorovým shrnovačem SwatMaster 7131 Evo, jehož konstrukce umožňuje buď tvorbu jednoho dvouřádku nebo dvou menších řádků. Shrnutou píci posbíral a posekal lis MasterPress RB 4.60-OC s variabilní lisovací komorou, který vyrábí balíky o průměru od 0,85 do 1,60 metrů, a konstantní šířce 1,20 metrů. Posečenou píci posbírá 2,10 metrů široký sběrač, a o její pořezání se postará řezací ústrojí se čtrnácti individuálně jištěnými noži. Tento model je sériově vybaven vázáním do sítě, avšak na přání lze dostat i vázání do provázků. Kromě lisování suché hmoty jej lze využít také pro výrobu siláže. Jako poslední přišla na řadu balička Tanco 1300 FM, která předvedla obalování balíku do fólie. Stroj se upíná do tříbodového závěsu traktoru a je schopen udělat 23 až 27 otáček za minutu (pro kvalitní utěsnění se doporučují tři vrstvy fólie, což odpovídá zhruba 18 otáčkám). Bez problémů zvládne obalit balíky do průměru 1,3 metrů a hmotnosti 600 kg.
Téměř všechna technika na polním dni společnosti Stagra byla předvedena v zápřahu s traktory Deutz Fahr. Tuto značku prezentoval například model Agrotron M 650 o výkonu 190 koní. Tato řada se na našem trhu objevila letos, a jedná se v podstatě o inovované modely řady Agrotron, lišící se hlavně typem použitého motoru. V ukázce byl také model Agrotron X 720, který se pyšní výkonem 270 koní (do této řady patří ještě traktor Agrotron X 710) a je vybaveny robustní a velmi výkonnou hydraulikou. Jak poznamenal Ing. Albín Hanák, dovozce traktorů DF do České republiky, na všechny traktory Deutz-Fahr od výkonu 120 koní nyní platí 24 měsíční garance z výrobního závodu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down