Na pozemcích akciové společnosti Zetka Strážník ve Studenci proběhl v polovině září další z letošní série Polních dnů jindřichohradecké firmy Some. Byl zaměřen na předvedení mechanizace na zpracování půdy a sklizeň pícnin, ale nechyběla ani přehlídka dalších strojů, především traktorů Same a Lamborghini či prezentace teleskopických manipulátorů Terex.
V minulých letech pořádala společnost Some celostátní Polní dny v Kamenici nad Lipou, letos se technika z jejího sortimentu rozjela do regionů celé České republiky blíže ke svým stávajícím i potencionálním uživatelům a kromě Studence se během září prezentovala také v Dolních Bojanovicích na Hodonínsku a Brzkově v okrese Jihlava.
Pozemky společnosti Zetka Strážník nebyly vybrány náhodně. Firma hospodaří na 1036 hektarech zemědělské půdy z nichž zhruba 50 % tvoří trvalé travní porosty, a tak je technika pro sklizeň píce důležitou součástí strojového parku. V nabídce společnosti Some ji zastupuje rakouská značka Pöttinger. Ta se na českém trhu objevila před jedenácti lety a úspěch zaznamenaly zpočátku především její samosběrací senážní vozy. Teď je však již nabízený sortiment této značky kompletní a počet prodaných strojů v České a Slovenské republice se za letošní hospodářský rok zastavil na „baťovském“ čísle 1399 kusů a rok tak byl úspěšnější, než kterýkoli předchozí.
Od traktorů do vinic až po výkonné tahače
V celé škále výkonů se představily traktory z produkce koncernu Same Deutz-Fahr Group. Prvním z nich byl Same Dorado S 70 na flotačních pneumatikách agregovaný s travní sekačkou Peruzzo. Jeho pohonnou je čtyřválcový motor Same se speciálním žebrováním, řadit lze 45 rychlostí vpřed i vzad s možností elektrohydraulického reverzu. Traktor může pracovat se dvěma, třemi nebo čtyřmi okruhy hydrauliky. Byl agregován s mulčovačem Peruzzo s pracovním záběrem 1,2 m a objemem koše 1100 litrů. Stroj vyklápí zmulčovaný porost až do výšky 1,9 m.
Same Explorer 95 zaujme svým moderním designem i ergonomickým řešením kabiny. Jde o stroj vhodný pro práci v lese či v komunální sféře. Motor Same splňuje normy Euro II, řadit lze 45 rychlostí vpřed i vzad. Traktor je možné vybavit pneumaticky odpruženou sedačkou, klimatizací a pokud bude využíván pro práci s čelním nakladačem i střešním oknem. Příkopové rameno Agrimaster s pracovním záběrem 1,25 m má vlastní hydraulický okruh, takže nedochází k mísení s olejem traktoru. Je ovládáno z kabiny řidiče.
Moderním designem se zaoblenými tvary se může pyšnit i další z modelů traktorů Same – Explorer-II 90, který se představil se stranovým mulčovačem Orsi 265.
Novinkou letošní sezóny je traktor Lamborghini R 6, ten byl osazen čelním nakladačem Sigma 4 a v zadní části mulčovačem Agrimaster s pracovním záběrem 2,6 m. Pracovními orgány jsou nože ve tvaru písmene Y. Mulčovač se používá na dosekávání luk a pastvin, případně v ovocnářství na drcení větví. Pohonnou jednotkou traktoru je šestiválcový motor Deutz, přední náprava traktoru může být odpružena, traktor se může po komunikacích pohybovat rychlostí až 50 km/h. Kabina je odpružena pneumatickými měchy. Ovládací prvky uvnitř kabiny jsou přehledně uspořádány, traktor je vybaven počítačovým systémem, s jehož pomocí lze vybírat z 26 úkonů a 16 uložit do paměti a další činnost ovládat pouze stisknutím tlačítka.
Same Iron 165 S patří k modelům, které prošly inovací. Ve Studenci se představil v agregaci s plošným mulčovačem Bomford s pracovním záběrem 4,6 m. Ten je vybaven sklopnými křídly a velmi dobře kopíruje terén. Ve standardu se mulčovač pohybuje po šesti kolech umístěných v jeho přední části, lze jej doplnit o další dvě opěrná kola.
Tradiční agregace – Same a Pöttinger
S šestiválcovým motorem Same pracuje traktor Same Silver 130 se zmodernizovanou kabinou nového designu. Vzadu je možno využít na traktoru čtyři okruhy hydrauliky a zvedací sílu ramen 6200 až 9220 kg, v základu jsou samozřejmostí pneumatické brzdy přívěsu. Díky převodovce Agroshift může obsluha volit 72 rychlostí vpřed i vzad. Traktor pracoval s diskovou žací lištou Pöttinger NovaDisc 305. Tento stroj má pracovní záběr tři metry a vyznačuje se nízkou hmotností a jednoduchostí konstrukce. Nemůže pracovat s kondicionérem, proto je využíván pouze ke sklizni hmoty, která se dále neupravuje. Žací stroj zvládne traktor o výkonu 70 koní.
S traktorem Same Silver 160 vyjel do porostu další z žacích strojů Pöttinger. Šlo o výkonnější kombinaci nesené čelní a zadní lišty se středovým uložením NovaCat. Obě lišty s pracovním záběrem 3 m byly vybaveny prstovými kondicionéry, které jsou výměnné, případně lze pracovat bez nich. Čelní lišta byla odpružena hydropneumaticky, zadní pružinami.
Dalším žacím strojem byla kombinace přední žací lišty NovaCat α-motion o záběru 3 m a dvou zadních s pracovním záběrem 2,6 m. Kombinace byla agregována s traktorem o výkonu 130 koní, ale dobře pracuje i s tažným prostředkem s výkonem o 30 koní nižším. Možné je i nasazení zadních lišt se záběrem 3 m, takže celkový pracovní záběr dosáhne 9 m. V tomto případě je vhodná agregace s traktorem o výkonu 200 koní či více.
Největším traktorem z produkce koncernu Same Deutz-Fahr Group je Diamond 265 s šestiválcovým motorem, plně automatickou převodovkou Powershift, elektrohydraulickým reverzem pojezdu a možností řazení 40/40. Pracoval s největším žací kombinací NovaCat složené ze tří lišt se středovým uložením o celkovém záběru 9 m. Zvládnou posečení okolo 80 hektarů za den. Kromě kondicionérů může být kombinace vybavena i shazovacími pásy. Předností žací lišty α-motion je velice kvalitní kopírování terénu s konstantním přítlakem na půdu.
Převodovkou 45/45 se může pochlubit traktor Same Dorado 86 s možností řazení třech stupňů pod zátěží. Obsluha může aktivovat systém Stop & Go a řídit traktor bez použití spojky pouze s ovládáním brzdového a plynového pedálu. Toto zařízení nachází uplatnění především při celodenní manipulaci s materiálem. Na motoru s elektronickou regulací najdeme další dvě vylepšení. Overboost a Overspeed. Při systému Overspeed může jet traktor maximální rychlostí 40 km/h při otáčkách 1800 n/min. Overboost zajišťuje momentální navýšení výkonu traktoru (jízda do kopce, přejezd křižovatky).
Obraceče Pöttinger EuroHit, které se představily ve dvou provedeních se vyznačují originální konstrukcí rámu bez velkého množství svárů. Rám je spojovaný technologií lisování za studena. Proto nedochází k nežádoucímu pnutí a možnost závad se minimalizuje. Obraceče se vyrábějí v pracovních záběrech 4 až 13 m s rozdílnými počty rotorů. Skládání do transportní polohy je řešeno hydraulickým systémem a transportní šířka nepřesahuje 2,5 m. Stroje jsou vybaveny čelními kopírovacími kolečky.
Přehlídka shrnovačů Pöttinger EuroTop začala představením jednorotorového stroje s 12 rameny, kdy na každém z nich pracují čtyři prsty. V nabídce nechybějí ani dvourotorové nebo čtyřrotorové stroje. Dvourotorové shrnovače zastupoval model 651 s odkládáním hmoty do bočního řádku. Jde o stroj s robustní nápravou a velkými koly sloužícími při transportu i pojezdu po pozemku, přičemž kola jsou natáčecí, takže kopírují stopu kol traktoru. Rotory opatřené kopírovacími kolečky jsou na rámu zavěšeny v plovoucích polohách. Další představený shrnovač 851 dokáže vytvářet kombinaci jak bočních, tak středových řádků.
Lisy na kulaté balíky byly zastoupeny dvěma modely RollProfi 3300 s pevnou komorou o průměru 1,25 a šířce 1,2 m a VarioProfi 6165 LSC s variabilní komorou, který dokáže vytvářet balíky od průměru 60 do 160 cm. Pro příští sezónu budou dodávány lisy s průměrem komory až dva metry. Program praktických ukázek strojů pro sklizeň píce symbolicky uzavřeli samosběrací senážní vozy Europrofi a Jumbo, tedy zástupci mechanizace s níž se na českém trhu začala značka Pöttinger prosazovat.
V závěrečné části přehlídky se prezentovaly stroje pro přípravu půdy a setí z produkce značky Pöttinger opět v agregacích s traktory Same a loňská novinka v sortimentu společnosti Some, teleskopický manipulátor Terex. Celá akce jasně dokázala, že nabídka je tak široká, že uspokojí jak farmáře hospodařící na menších výměrách, tak velké společnosti obhospodařující tisíce hektarů.
Roman Paleček