V letních měsících se v lánech obilí občas vyskytují obrazce, jejichž původ není znám. Zajímavé je, že se neobjevují v zimě. A možná i proto se u firmy Agrifac rozhodli jeden zimní obrázek vytvořit. Hlavním důvodem jejich snažení bylo samozřejmě upozornit na preciznost dávkování postřiku, který byl při tvorbě obrazu nahrazen ekologickým barvivem, aplikovaným na zasněžené pole.
Vytvořený obraz byl ve formátu 132 na 200 m a to, co je na něm není sice hned patrné, avšak při pečlivějším prohlédnutí je jasné, že se na sněhu zobrazují jasné kontury asi nejslavnějšího obrazu na světě.
Aby jej bylo možné vytvořit, musel postřikovač aplikovat barvu v technologii precizního postřiku. Ten je lepší pro životní prostředí, nákladově více efektivní a samozřejmě též relativně běžnou součástí postřikovačů Agrifac. Agrifac technologii precizní aplikace aktivně vyvíjí a dodává od roku 2016, celosvětově jsou jí vybaveny stovky samojízdných postřikovačů.
Na aplikačních ramenech jsou trysky umístěny s roztečí po 25 cm, což znamená, že postřik je do porostu směřován velmi efektivně, v nízké výšce a tedy i s malým úletem a dobrou pokryvností listové plochy. Každá tryska přitom může dávkovat postřikovou jíchu samostatně a je ovládána pulzně šířkovou modulací s relativně vysokou frekvencí 100 Hz. Načtením aplikační mapy a s využitím satelitního navádění, nebo snímačů porostu lze provádět přesnou a variabilní aplikaci a díky tomu mohl být na sněhu vytvořen i obraz Mony Lisy.*