28.06.2002 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polní pícninářský den v Meclově

Na pozemcích Meclovské zemědělské, a. s. uspořádala začátkem června firma U + M Servis, s. r. o. , Třeboň polní pícninářský Den Claasu. Výrobky této značky tvoří základ jejího nabízeného sortimentu, ale patří k němu také stroje Grimme, Amazone, Fendt a Väderstad. Bývalé letiště ČSLA se po svém opětovném návratu k původnímu účelu zemědělského využití stalo ideálním pozemkem pro pořádání podobné akce.

Meclovská zemědělská, a. s. vznikla transformací zemědělského družstva v roce 1996 a je největším hospodařícím subjektem domažlického okresu, momentálně pracuje na území 21 vesnic. Obhospodařuje 4356 ha zemědělské půdy, z toho 3600 ha půdy orné. Největší výměr zabírá ozimá pšenice (1500 ha), dále pak ozimý ječmen (400 ha), kukuřice(500 ha) a řepka (400 ha). V živočišné výrobě se zaměřují na chov skotu (3100 kusů) a prasat (4000 kusů). V rámci Podpůrného garančního fondu investovali v Meclově za posledních pět let 100 milionů korun převážně do živočišné výroby, což bylo nutné hlavně z hlediska přípravy na vstup do Evropské unie. Počet pracovníků klesl o 62 % a dnes akciová společnost zaměstnává 143 zaměstnanců. V oblasti zemědělské techniky navázal podnik dobrou spolupráci s firmou U + M Servis, která má i v západních Čechách své zastoupení.

Kompletní program pro sklizeň pícnin
Firma Claas má ve svém sortimentu kromě známých kombajnů a řezaček také řadu pícninářských strojů, ať již žacích bubnových i diskových, obracečů, shrnovačů, sběracích vozů i lisů. Průřez tímto sortimentem byl během pošmourného dopoledne, kdy z hrozivě vypadajících mraků nakonec naštěstí nezapršelo, představen.
Přehlídku sekaček zahájil diskový žací stroj Claas DISCO 250. Jde o jednoduchý žací stroj v provedení in line, kdy jednotlivé diskové jednotky jsou umístěny v ose nad ozubenými koly. Ty jsou dvojího průměru, vždy se třemi zuby, větší kola pracují při otáčkách 3000 až 3200.min-1, menší pak 2000 až 2800.min-1. Žací disková jednotka Claas DISCO 3050 v satelitním provedení má ve skříni umístěná ozubená kola také o dvou průměrech. Předsunutý pastorek je v přímém záběru na hlavní převody, z něj je vyvedena hřídelka s diskem. Tím byla docílena obvodová rychlost 87 m.sec-1 a snížil se potřebný příkon. Stroj je vybaven bezpečnostním jištěním s jednoduchou demontáží, samočisticím systémem a rychlovýměnným systémem disků. Čelní nesený žací stroj Claas 3000 FC byl představen v agregaci s taženým žacím mačkačem. Výhodou je možnost výměny řemenic na kondicionéru. Stroj je vybaven bezpečnostním perem proti nárazům a je podélně i příčně vyrovnaný. Žací tažený mačkač Claas 3000 TC s kondicionérem lze na přání dovybavit gumovými válci nebo prodloužit jeho usměrňovací plechy. Na rámu jsou umístěny čtyři tažné pružiny, které umožňují progresivní kopírování terénu. Nastavení výšky strniště se provádí pákou. Na oji jsou čtyři otvory pro zvolení pracovního záběru.

Shrnovače a obraceče píce
Předvedený obraceč píce Claas VOLTO 550 HR je vybaven odlehčeným tříbodovým závěsem. Nastavení vyhrabávání píce je řešeno hydraulickým pístem, který ovládá obsluha a nastavuje ho tak, aby hmota byla odhazována do středu pozemku. Dalším obracečem byl Claas VOLTO 640 H. Tento šestirotorový stroj je v podstatě shodný s předešlým typem, jen není vybaven hydraulickým nastavováním náběhu, takže nedokáže ukládat píci mimo strouhy, elektrické ohradníky atp. V nabídce firmy Claas je kromě představených obracečů celá řada dalších modelů vybavených moderními technickými prvky.
Shrnovače vyrábí firma Claas v záběrech 3,5 m až 12 metrů. Zde byl představen jeden z nejmenších typů s označením LINER 390 S. Tento jednorotorový stroj s dvanácti hrabicemi má na každé hrabici čtyři dvojprsty. Tím je zajištěno kvalitní shrnování i při větších rychlostech. Je vybaven tandemovým podvozkem s předsazenými koly. Každá polovina podvozku kopíruje terén nezávisle, a tím je zajištěn klidný chod stroje. Výška shrnování se seřizuje klikou podle potřeby. Jednotlivé hrabice jsou uloženy tak, aby byla zajištěna jejich životnost proti nárazu a nadměrnému namáhání. Dvourotorové shrnovače zastupoval typ LINER 650 TWIN. Jednoduchý stroj se stranovým shrnováním může shrnovat buď na jeden silný nebo dva slabší řádky. To je řešeno naklápěním stroje. Stroj opět kvalitně kopíruje terén a lze jej využít ke sklizni všech druhů pícnin.

Stroje pro sběr a uskladnění
Lis na kulaté balíky s variabilní komorou Claas VARIANT 180 ROTOCUT je vyráběn se sběrači 1,6 m;1,8 m nebo 2,1 m. Momentálně se vyrábějí nejvíce lisy s nejširším sběračem. Sběrač je převzatý z řezačky Claas Jaguar. Materiál je shrnován na potřebnou šířku balíku dvěma podávacími šneky. Ve sběracím ústrojí jsou umístěny čtyři řady prstů v u-profilech, to znamená, že jednotlivé hrabice jsou jištěny. Na jeden nůž připadají dvě hvězdice čtyřhvězdicového rotačního kasače, což zaručuje kompaktní tah. Lisovací komora je vybavena pěti pásy, šířka balíku se může pohybovat od 0,9 m do 1,8 m, šířka komory je 1,2 m.
Řezací vůz QUANTUM 5500 P je vybaven sběracím ústrojím o šířce 1,8 m s pomocným válcem, který zajišťuje rovnoměrný tok materiálu do sběrače. Otočná kola na sběrači zabezpečují plynulý chod stroje i při otáčení na souvratích. Řezací ústrojí má 33 nožů, takže teoretická délka řezanky se pohybuje okolo 45 mm. Nože jsou uspořádány v řadě a každý z nich je jištěný proti vniknutí cizího tělesa. Dno vozu je vybaveno dvěma řetězovými dopravníky se čtyřmi automaticky napínatelnými řetězy. Podvozek vozu má nosnost 18 tun a je vybaven otočnou nápravou. Vysoká a dostatečně široká kola zaručují jeho dobrou průjezdnost i na těžších terénech. Vůz lze vybavit vyprazdňovacími válci, které zajistí rovnoměrné rozložení hmoty v jámě. Součástí vozu je také aplikátor konzervačních látek s možností seřízení dávky.
Samojízdná řezačka Claas JAGUAR 870 s výkonem 438 k je vybavena sběračem PU 300 HD s možností výměny adaptéru. Adaptér má jak příčné mechanické, tak podélné elektronicky nastavitelné kopírování terénu. Vkládání je vybaveno magnetickou vanou, která zachycuje kovové předměty. Vkládací převodovka umožňuje nastavení různé délky řezanky. Důležitým prvkem stroje je řezací ústrojí o šířce 75 cm. Nožový buben je uspořádán do tvaru písmene V a nože jsou umístěny ve dvou řadách po dvanácti kusech. Za řezacím bubnem je umístěn lopatkový metač s následným otočným komínem. Pro sklizeň kukuřice je možno umístit za buben drtič zrn. Motor s elektronickým vstřikováním paliva dodává pro řezačky Jaguar firma Mercedes. Pohon je řešen klínovým řemenem.
Při praktických ukázkách předvedené stroje dokázaly, že se svojí kvalitou známějším sklízecím mlátičkám a řezačkám vyrovnají.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down