Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i., jako spolupořádající organizace Našeho pole, nemohl ani letos v Nabočanech chybět. Stejně jako v předešlých ročnících představil ve svém stánku mezi dalšími výzkumnými ústavy řadu výsledků aplikovaného výzkumu za uplynulé období, které mohou výrazně pomoci českým zemědělcům a přírodnímu prostředí.
Výzkumný ústav zemědělské techniky představil v Nabočanech nesená zařízení k efektivnímu pokládání tenkých plastových hadic kapkové závlahy z jednotlivých cívek umístěných na rámu za traktorem a také k jejich vyjímání. V době stále častějšího sucha může toto zařízení pomoci ranobramborářům, pěstitelům zeleniny a ostatních širokořádkových plodin. K jeho hlavním přednostem patří uložení hadic na správné místo v porostu brambor těsně pod povrch bez ohledu na tvar hrůbků, aby nedošlo k poškození hlíz. Dále jednoduché nastavení pracovní hloubky i rozteče pracovních orgánů a také variabilita. Dosavadní zkušenosti prokázaly výrazně vyšší výnosy plodin s kapkovou závlahou než u kontrolních porostů bez závlahy. Při ověřování kapkové závlahy u brambor byl prokázán vyšší výnos až o dvacet procent.
Ve stánku výzkumného ústavu nešlo přehlédnout lehké zařízení pro vyhledávání srnčat a jiné drobné zvěře v trvalých travních porostech před senosečí. „Na základě ankety, kterou jsme před časem dělali, zahyne každý rok při senosečích v České republice na padesát tisíc srnčat,“ zdůrazňuje ředitel VÚZT Ing. Antonín Machálek, CSc. „Právě omezení úhynu tak velkého počtu srnčat v České republice bylo cílovým parametrem při vývoji našeho termovizního vyhledávače, který lze využít i při vyhledávání kadáverů divokých prasat.“
Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 29.*