07.11.2022 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pomoci může variabilní hnojení

Zdražování provozních nákladů způsobené inflací, růstem cen energií, pohonných hmot, ale i nedostatkem pracovní síly dopadají i na zemědělce. Významnou položkou jsou hnojiva, která v posledních dvou letech několikanásobně zdražila a zároveň se z nich stalo nedostatkové zboží. Zemědělci tak řeší dilema, jestli a jak moc na podzim a dost možná i na jaře vůbec hnojit. Omezením hnojení ušetří, ale zároveň hrozí menší výnosy při příští sklizni, což může vést k dalšímu zdražování potravin.

Jednou z mála možností, jak situaci vyřešit a alespoň částečně utlumit dopad zvýšených cen hnojiv, je variabilní hnojení, které patří do systému precizního zemědělství. Na základě dat z DPZ, znalosti půdního profilu a jeho složení i nároků jednotlivých plánovaných plodin se dávkuje přesné množství hnojiva, které půda v daném místě potřebuje. Jedná se tak v podstatě o jediný pozitivní dopad zdražování.

Důležitost variabilního hnojení neustále roste a uvědomuje si to i startup Agdata, největší česká platforma pro chytré zemědělství, jejíž nástroje využívá třetina všech českých profesionálních farmářů. Už v loňské sezoně se rozšířil o Agdata VARI, systém zaměřený právě na variabilní hnojení: „Variabilní hnojení pomocí našeho systému přináší zemědělcům prokazatelnou minimálně desetiprocentní úsporu hnojicích směsí, u dusíku je to až dvacet procent. Mluvíme tak o ušetřených desítkách až stovkách tisících korun, které zemědělci potřebují víc než kdy dříve,“ říká Lukáš Musil, akreditovaný poradce ministerstva zemědělství a obchodního ředitele startupu Agdata. „Variabilní hnojení není pro zemědělce žádnou novinkou, ale kvůli zvyšujícím se cenám se stává nutností.“

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 45.* 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down