Semináře zaměřené na představení sortimentu společnosti Siagra, s. r. o., proběhly na konci loňského roku na několika místech naší republiky. Návštěvníci se dozvěděli užitečné informace o sušárnách zrnin, čističkách, silech a dalších produktech. Na závěr akce si mohli některé technologie prohlédnout přímo v provozu. V zemědělském podniku Zemko Kožlí, a. s. , kde se jedna z exkurzí také konala, mohli zemědělci zhodnotit hned tři z nich – sušárnu, čističku a sestavu šesti sil.
Společnost Siagra, s. r. o., jež se specializuje na dodávky strojů a zařízení pro posklizňové ošetření zrnin, nabízí zemědělským podnikům vše od kusových dodávek tuzemských i zahraničních strojů až po kompletní dodávky celých posklizňových linek na klíč, včetně projektů. Firma je dovozcem sušáren LAW, čističek zrnin Marot a dopravníků Skandia, a zajišťuje náhradní díly a servis pro sušárny Riela. Své informační semináře spojené s prohlídkou instalovaných technologií tento rok uspořádala hned na několika místech.
Mezi nimi byla i společnosti Zemko Kožlí, a. s., hospodařící na Havlíčkobrodsku, která se zabývá intenzivní živočišnou výrobou (700 dojnic a 2000 prasat) a provozuje také klasickou rostlinnou výrobu (hospodaří na výměře okolo 1850 hektarů). Vedle běžných krmných plodin pěstují potravinářskou pšenici a sladovnický ječmen. Především kvůli těmto obilninám se podnik rozhodl investovat peníze do výstavby posklizňové linky, a tak tu dnes stojí sestava šesti sil s celkovou kapacitou 3000 tun, sušárna LAW SBC 7N o výkonu deset tun za hodinu a čistička Marot EAC 503 VP o výkonu 50 tun za hodinu. Prohlédnout si je přišly bezmála čtyři desítky zemědělců.
Nízká hlučnost a prašnost Sušárny jsou jedním z hlavních nosných programů společnosti Siagra, s. r. o. Již řadu let je importérem sušáren Riela, a od roku 2004 dováží také stacionární sušárny LAW. Dnes jich v České republice stojí necelá stovka. Podle ředitele společnosti Ing. Ladislava Šivice lze s oběma typy usušit téměř jakoukoli zrninu. Sušárny LAW, které patří mezi nejmodernější technologie, se vyrábějí od výkonu 0,8 do 250 tun za hodinu, a to s kontinuálním nebo šaržovým sušením. Nejprodávanějším typem je u nich podle Ing. Šivice ze zemědělských sušáren desetitunová SBC , která poskytuje běžnému zemědělskému podniku optimální výkon. Sušit lze všechny běžně pěstované plodiny, výjimkou nejsou ani sója, mák, hořčice, kmín, ostropestřec a další. Mezi největší výhody tohoto systému patří zejména vysoký výkon, nízký elektrický příkon, velmi nízká hlučnost a také omezená prašnost.
„Sušárny LAW jsou vybaveny velmi tichým ventilátorem, takže neruší okolí nadměrným hlukem. V případě potřeby je však možné použít ještě protihlukový nástavec. Sušárny mají také velmi nízký úlet prachových částic, a to díky omezovačům prašnosti, jež jsou standardní výbavou každé sušárny LAW,“ informoval Ing. Šivic. Jako nadstandardní výbavu lze pořídit ještě i filtry prachu. Úlet prachových částic pak činí maximálně 10 mg na jeden metr krychlový odpadního vzduchu.
Významný pokrok ve vývoji sušáren LAW byl dosažen především ve snížení jejich energetické náročnosti. Další úspory energie je možné dosáhnout při využití systému recirkulace tepla, který vrací použitý teplý vzduch znovu k hořáku. Tímto způsobem se ušetří až 20 procent paliva, uvedl Šivic.
Teplotní čidla proti požárům Sušárny LAW jsou plně řízeny počítačem a ovládány pomocí dotykového displeje, který zobrazuje všechny důležité informace o chodu sušárny (průběh teplot, časy, počet vyprázdnění, historie teplot, poruchy a další). K nepřetržité elektronické kontrole teplot v sušárně slouží elektronický detekční protipožární systém Vigitemp, který objekt chrání proti nežádoucímu přehřátí a vznícení zrna. Kontrolu teploty zajišťují citlivá čidla, která jsou rozmístěna v různých částech sušárny v počtu 16 až 32 (podle velikosti sušárny). Citlivost teplotních čidel se nastavuje podle sušené plodiny. Například u obilovin je teplotní hranice o 10 °C vyšší než teplota, při které se zrno suší, u kukuřice je hraniční teplota vyšší o 15 °C. Jak řekl Ing. Šivic, právě díky tomuto detekčnímu protipožárnímu systému ještě ani jedna z instalovaných sušáren LAW u nás zatím nezahořela. Tento nadstandard se podle něho vyplatí, zemědělec si za něj připlatí zhruba 50 tisíc korun, což je zanedbatelná částka v porovnání se škodou, jakou může způsobit požár.
Náklady na sušení se liší podle druhu plodiny, vlhkosti uskladněného zrna a paliva. Zejména vlhkost zrna hraje ve spotřebě energie na usušení významnou roli. Čím vyšší vlhkost, tím větší jsou energetické nároky. Optimální vlhkost, při které by se měla sušit například kukuřice, je kolem třiceti procent, při vyšší vlhkosti se ekonomika sušení zhoršuje. Ing. Šivic tvrdí, že vlastní sušárna se podniku vyplatí, ušetří se tím minimálně polovina nákladů, jaké by si na usušení zaúčtovala výkupní organizace. Usušení jedné tuny zrna na sušárně LAW přijde zhruba na 25 korun.
Jednoduchá konstrukce je efektivní Čističky Marot EAC jsou dalším nosným programem společnosti Siagra, s. r. o. Jejich výkon se pohybuje od pěti do 400 tun za hodinu. Zařízení odstraňuje lehké nečistoty a zároveň odděluje kvalitní zrno od zlomků a nečistot. To je zajištěno pomocí dvojitému odsávacímu systému a rotačnímu bubnu. Síta je možné nastavit pro jakékoliv plodiny, včetně máku. Díky široké škále kombinací sít je umožněna velké flexibilita použití jakéhokoli druhu zrniny nebo luštěnin.
Výsledná čistota zrna závisí na druhu použitých sít, rychlosti otáčení bubnu a sklonu sít. Standardní výbavou téměř všech čističek Marot je elektronická regulace otáček bubnu a možnost nastavení sklonu sít. Tento systém sít může pracovat i jako třídička, kterého lze využít například pro roztřídění sladovnického ječmene nebo osiva. Vedle nízkého elektrického příkonu je předností tohoto zařízení i jednoduchá konstrukce a velmi dobrý výsledný efekt. Náročnějším zákazníkům firma nabízí ještě sítové předčističky, třídiče zrnin nebo odkaménkovače.
Sila jsou výhodnější Společnost Siagra, s. r. o., se ve svém výrobním programu orientuje také na výstavbu uskladňovacích kapacit pro rostlinné komodity. V jejich nabídce jsou dva typy venkovních sil (pozinkovaná nebo smaltovaná) lišících se od sebe v životnosti a statice. Horší statikou se vyznačují právě pozinkovaná sila. Z toho důvodu musí mít mnohem větší průměr než sila smaltovaná, a tak zaberou více místa, což může být v některých případech nevýhoda. Mnohem menší jsou systémy vnitřních sil, které se umísťují v halách. Ty ale podle Ing. Šivice představují dražší způsob skladování, který je vzhledem k nízké kapacitě vhodný spíše pro osivářské firmy.
Zastáncům halových skladů firma nabízí takové technologie, jako jsou ocelové hrádě a provzdušňovací podlahové rošty. Tento způsob skladování má podle Ing. Šivice řadu nevýhod. Vedle náročné mechanické práce se může vyskytnout i problém s hlodavci a ptáky. Neexistuje totiž způsob, jak jim zabránit ve vniknutí do haly a přístupu k uskladněnému obilí. Systém je navíc stejně drahý jako pořízení skladovacích sil.