16.03.2005 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Postřehy ze SIMY, druhá část

V minulém čísle Zemědělce jsme přinesli základní informace o traktorech, manipulátorech a strojích pro zpracování půdy a setí předvedených na SIMĚ 2005. V tomto článku výčet zemědělské techniky dokončíme a pokusíme se vás informovat o zbývajícím vystaveném sortimentu, který bude zastupovat aplikační technika a sklizňové stroje.

Velké výstavy zemědělské techniky jsou nejčastěji pořádány ve dvouletém cyklu, který má své opodstatnění. Není totiž možné přicházet každý rok s novinkami, tak rychle zase vývoj neběží, a navíc světových výstav zemědělské techniky je hned několik. Na podzim tohoto roku se bude opět konat Aghritechnika a tak si značná část výrobců šetří novinky právě na tento veletrh a zejména to platí pro německé výrobce, kteří se chtějí doma předvést.

Sklizňová technika

Prim ve sklizňové technice hrají samozřejmě sklízecí mlátičky, které nevyrábí mnoho firem. U značky Case IH se inovovalo v minulých letech, takže na SIMĚ se předvedly osvědčené model z řady CT (konvenční mlátičky) a samozřejmě pro značku Case IH také typické axiály 2380 Xclusive a výkonný AFX 8010. Také u značky New Holland nebylo mezi mlátičkami k vidění nic nového a modely CX, CR a CS dobře známe. Zato zde byly vystaveny nové lisy s variabilní komorou, netypicky ve žluté barvě sjednocující sklizňovou techniku New Holland.
Dvě nové řady sklízecích mlátiček předvedla značka Massey Ferguson a jednalo se o řady Beta (275 až 305 k) a Activa (220 až 255 k). Jde o klasické vytřasadlové mlátičky, výkonově pod u nás oblíbenou řadou Cerea jejíž zástupce na veletrhu samozřejmě také nechyběl. Obdobné tři řady sklízecích mlátiček nabízí také značka Fendt a čtenáře Zemědělce jsme o nich již podrobně informovali.
Značka Laverda vystavila již známý model M 305 a také u značky Claas se po nedávných inovacích nedalo očekávat nic nového. Značka John Deere představila inovované řady sklízecích mlátiček s označením i, které znamená intelligent. Jde o stroje s upraveným ovládáním, zejména v oblasti elektronických řídících systémů (HarvestDoc – mapování výnosů, Auto Trac – satelitní navádění, Harvest Smart – regulace pojezdové rychlosti pode aktuálního výnosu). Novinkou v expozici John Deere byl tažený žací stroj se středovou ojí a pracovním záběrem 3 metry.
Nápisem novinka se pyšnila sklízecí mlátička Deutz Fahr 5585 HT s dvěstěpadasátikoňovým motorem, šestiklávesovým vytřasadlem a zásobníkem na 8100 litrů zrna.
Kapacitně největším výrobcem sklízecích mlátiček je ruská továrna Rostselmash, která předvedla prototyp axiálního mláticího ústrojí v němž se otáčí nejen rotor ale v protisměru i jeho koše.
Z oblasti strojů pro sklizeň okopanin stojí za zmínku například nový dvouřádkový vyorávač brambor firmy AVR.
Velkým výrobcem techniky pro sklizeň pícnin je firma Kuhn, která předvedla několik zajímavých strojů, mezi nimi kupříkladu shrnovač s hydrostatickým pohonem, tažený žací stroj FC 308 GLV a další.
Několik novinek bylo i ve stánku firmy Pottinger. Například nový obraceč píce, nebo inovované ovládání u nás rozšířených senážních vozů Jumbo.
Sklizňová technika firmy Krone je ve znamení Big. Takže návštěvníci mohli vidět známý samojízdný žací stroj Big M, řezačku Big X, nebo lis na hranolovité balíky Big Pack.
Z našich výrobců sklizňové techniky se předvedly Rožmitálské strojírny, které se snaží vstoupit na francouzský trh. Firma vystavila obraceč OZ 676.

Aplikační technika

Poměrně málo vystavených strojů bylo z oblasti aplikační techniky. Nicméně i tak bylo možné vysledovat jednoznačný trend u rozmetadel minerálních hnojiv, kterým je posun k taženým velkokapacitním strojům. Takováto rozmetadla byla k vidění například u firem Amazone, Bredal, nebo Sulky, kde rozmetadlo na dvounápravovém podvozku dovoluje aplikaci jak klasickým odstředivým způsobem, tak pomocí šnekového dopravníku (aplikátoru).
Z oblasti rozmetadel statkových hnojiv bylo vystaveno jen několik kusů strojů přičemž šlo povětšinou o francouzské značky, které se na našem trhu nevyskytují.
Z oblasti postřikovačů předvedla největší inovace jednoznačně firma Hardi. Návštěvníky zaujal především tažený postřikovač Commander s futuristickým designem ale hlavně se zajímavě řešeným systémem kopírování stopy traktoru. Zatímco u klasických postřikovačů je obvyklé řízení tažné oje, u Commanderu se řídí náprava. Novinkou v expozici byla i samojízdná Alpha 3000 v netradiční modré barvě, a se systémem hydraulicky měnitelného rozchodu kol.
Značka Tecnoma předvedla nový rosič s označením Vectis a novou řadu nesených postřikovačů prezentovala firma Berthoud (Elyte), nebo Kvereneland RAU (Explorer). Novinkou byl také samojízdný potsřikovač John Deere 4000, který se vyrábí v americkém Molline.
Zajímavým strojem byl samojízdný postřikovač Maestria, který umožňuje nejen naklápění ramen při jízdě po svahu, ale je možné na výkyvných nápravách naklápění celého postřikovače, což je výrazným plusem pro jeho stabilitu.

České firmy na SIMĚ

V předchozím textu jsme zmínili tři české vystavující firmy, kterými byly Rožmitálské strojírny, SMS Ropkycany, Farmet Česká Skalice a Zetor, který vystavoval prostřednictvím svého francouzského prodejce a v jehož expozici byl k vidění i žací stroj firmy Agrostroj Prostějov, nebo čelní nakladače z Humpoleckých strojíren a nedaleko stála i expozice firmy Sach. Mimo těchto firem měly v českém pavilonu ještě výstavní plochu firmy KSK Krajčovič, STS Prachatice, A.ZeT, nebo BVV.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down